moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorążowie na szkoleniu spadochronowym

W dniach 05–11.10.2020 r. podchorążowie Sekcji Szkoleń Wojsk Aeromobilnych Akademii Wojsk Lądowych we współpracy ze strefą spadochronową „Silesia” w Gliwicach pomyślnie zrealizowali kolejne szkolenie spadochronowe, którego celem było przygotowanie do uczestnictwa w kursie Instruktora Spadochronowego Sił Zbrojnych RP.

Program zgrupowania składał się z dwóch przedsięwzięć szkoleniowych – kursu bezpiecznego oddzielania się od formacji spadochronowej oraz szkolenia doskonalącego metodą AFF w celu wykonywania skoków na wolny system otwarcia.

Pierwsze szkolenie przewidziane było dla doświadczonych skoczków którzy wraz z instruktorem oddzielali się od statku powietrznego w pozycji „track”, a następnie musieli kontrolować kierunek, wysokość oraz prędkości spadania. Natomiast istotą drugiego było doskonalenie indywidualnych umiejętności, poprzez wykonanie określonej ilości skoków pod kontrolą instruktorów jak i samodzielnie. Skoki z instruktorami były nagrywane, a następnie omawiane, zwracano uwagę na technikę zarówno oddzielania się od pokładu statku powietrznego, sylwetkę podczas opadania oraz na poprawną i bezpieczną technikę lądowania na spadochronach szybujących.

 

Kulminacyjnym punktem szkolenia było wykonanie skoków z flagami Akademii Wojsk Lądowych oraz Sekcji Szkoleń Wojsk Aeromobilnych. W celu bezpiecznego zrealizowania tego przedsięwzięcia flaga musiała być w właściwy sposób sklarowana, tak aby można było się z nią w sposób bezpieczny oddzielić się od statku powietrznego oraz w odpowiednim momencie ją rozwinąć. Wysokość każdego skoku wynosiła 4000 metrów, podchorążowie mieli za zadanie spotkać się w powietrzu w trakcie swobodnego spadania i rozwinąć flagę, czynności te nagrywał instruktor spadochronowy.

 

Podczas zgrupowania podchorążowie wykonali ponad 200 skoków z wysokości 4000 metrów, z 55 sekundowym czasem swobodnego spadania z prędkością ponad 200 km/h. Zdobyte podczas szkolenia doświadczenie stanowią kolejny etap poszerzania i pogłębiania umiejętności spadochronowych. W perspektywie Sekcja Szkoleń Wojsk Aeromobilnych ma zamiar realizować cyklicznie szkolenia tego typu dla członków najbardziej zaangażowanych
w jej działalność.

Tekst: Sekcja Szkoleń Wojsk Aeromobilnych AWL

red. PZ

autor zdjęć: Tomasz Wojciechowski, Kamil Jarosz (Strefa Silesia Gliwice)

dodaj komentarz

komentarze


Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Azjatycka szansa
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
PKW Irak zostaje w Jordanii
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Trudne początki polskich bombowców
Bataliony przyszłości
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Walka, entuzjazm i nadzieja
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Szachownica na Wisłostradzie
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Coraz więcej Alpha Scramble
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Wsparcie ma znaczenie
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Zapraszamy na defiladę
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Młodzi medycy na poligonie
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Z prądem i pod prąd
Morska parada 15 sierpnia
Jak obronić się przed dronami?
Legion Medyczny na poligonie
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Odnaleziono „Roja”
Lubawa wyposaży saperów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Wicher" wkrótce na wodzie
Cyfrowa tarcza F-16
MON i MSZ o szczycie NATO
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Generał w niewoli
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Powietrzna defilada
Nocna próba na Wisłostradzie
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Kompania dronów zamiast Rosomaków
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Gorący lipiec PKW Łotwa
Abordaż z polskim wsparciem
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
PGZ o koalicji antybalistycznej
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Laserowa broń na drony powstaje na WAT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO