moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorążowie na szkoleniu spadochronowym

W dniach 05–11.10.2020 r. podchorążowie Sekcji Szkoleń Wojsk Aeromobilnych Akademii Wojsk Lądowych we współpracy ze strefą spadochronową „Silesia” w Gliwicach pomyślnie zrealizowali kolejne szkolenie spadochronowe, którego celem było przygotowanie do uczestnictwa w kursie Instruktora Spadochronowego Sił Zbrojnych RP.

Program zgrupowania składał się z dwóch przedsięwzięć szkoleniowych – kursu bezpiecznego oddzielania się od formacji spadochronowej oraz szkolenia doskonalącego metodą AFF w celu wykonywania skoków na wolny system otwarcia.

Pierwsze szkolenie przewidziane było dla doświadczonych skoczków którzy wraz z instruktorem oddzielali się od statku powietrznego w pozycji „track”, a następnie musieli kontrolować kierunek, wysokość oraz prędkości spadania. Natomiast istotą drugiego było doskonalenie indywidualnych umiejętności, poprzez wykonanie określonej ilości skoków pod kontrolą instruktorów jak i samodzielnie. Skoki z instruktorami były nagrywane, a następnie omawiane, zwracano uwagę na technikę zarówno oddzielania się od pokładu statku powietrznego, sylwetkę podczas opadania oraz na poprawną i bezpieczną technikę lądowania na spadochronach szybujących.

 

Kulminacyjnym punktem szkolenia było wykonanie skoków z flagami Akademii Wojsk Lądowych oraz Sekcji Szkoleń Wojsk Aeromobilnych. W celu bezpiecznego zrealizowania tego przedsięwzięcia flaga musiała być w właściwy sposób sklarowana, tak aby można było się z nią w sposób bezpieczny oddzielić się od statku powietrznego oraz w odpowiednim momencie ją rozwinąć. Wysokość każdego skoku wynosiła 4000 metrów, podchorążowie mieli za zadanie spotkać się w powietrzu w trakcie swobodnego spadania i rozwinąć flagę, czynności te nagrywał instruktor spadochronowy.

 

Podczas zgrupowania podchorążowie wykonali ponad 200 skoków z wysokości 4000 metrów, z 55 sekundowym czasem swobodnego spadania z prędkością ponad 200 km/h. Zdobyte podczas szkolenia doświadczenie stanowią kolejny etap poszerzania i pogłębiania umiejętności spadochronowych. W perspektywie Sekcja Szkoleń Wojsk Aeromobilnych ma zamiar realizować cyklicznie szkolenia tego typu dla członków najbardziej zaangażowanych
w jej działalność.

Tekst: Sekcja Szkoleń Wojsk Aeromobilnych AWL

red. PZ

autor zdjęć: Tomasz Wojciechowski, Kamil Jarosz (Strefa Silesia Gliwice)

dodaj komentarz

komentarze


Drukowanie dronów
 
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Bezpieczniejsza Europa
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Śmierć gorsza niż wszystkie
Prezydent na wschodniej granicy
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Broń przeciwko wrogim satelitom
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Odbudowa obrony cywilnej kraju
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Dzieci wojny
Czarna Pantera celuje
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Podróż w ciemność
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Pancerny kot w polskim wojsku
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
„Różycki” zwodowany
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Wyższe stawki dla niezawodowych
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
The Power of Infrastructure
Planowano zamach na Zełenskiego
Świat F-35
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Inwestycja w żołnierzy
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Flyer, zdobywca przestworzy
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Ewakuacja Polaków z Izraela
Wypadek Rosomaka
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Podejrzane manewry na Bałtyku
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Strażnicy polskiego nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownik w akcji
Święto sportów walki w Warendorfie
Kajakami po medale
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Pracowity pobyt w kosmosie
BWP-1 – historia na dekady
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Policjanci w koszarach WOT
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO