moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczenie Decisive Vision 20 dobiegło końca

Na poligonie w Libavie (Republika Czeska) zakończyło się ćwiczenie Decisive Vision 20, podczas którego żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód wspierali swoich czeskich kolegów w trakcie planowania działań obronnych.

 

Przygotowania do ćwiczenia pk. Decisive Vision 20 rozpoczęły się już na początku września bieżącego roku. Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód (DWDP-W) we współpracy z przedstawicielami 7 Dukelskiej Brygady Zmechanizowanej przygotowali tło taktyczne oraz rozkaz bojowy do ćwiczenia. Opracowanie dokumentów zostało poprzedzone wizytą zastępcy dowódcy brygady płk. Petra Blechy oraz jej szefa sztabu płk. Miroslava Vybíhala. Podczas ich pobytu omawiane były, m.in., kwestie współpracy i udziału we wspólnych ćwiczeniach w kolejnych latach.

Ćwiczenie pk. Decisive Vision 20 rozpoczęło się 5 października na poligonie w Libavie. Podczas ćwiczenia przedstawiciele DWDP-W, którymi dowodził zastępca dowódcy dywizji gen. bryg. Pavel Lipka, występowali jako doradcy wspomagając żołnierzy 7 Dukelskiej Brygady Zmechanizowanej podczas planowania działań obronnych. Ćwiczenie wizytowali Dowódca Wojsk Lądowych gen. bryg. Ladislav Jung i Szef Dyrektoriatu Sił Specjalnych gen. bryg. Pavel Kolar.

7 Dukelská Brygada Zmechanizowana z Czech jest jedną z jednostek wojskowych, z którą, obok afiliowanych do elbląskiego dowództwa brygad „Żelazny Wilk” (Litwa) oraz 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (Polska), dowództwo współpracuje od samego początku jego istnienia. 7 Brygada znajdowała się w strukturach ćwiczebnych dywizji podczas ćwiczeń takich jak Saber Strike 2018 i Anakonda 2018.

Dla żołnierzy dowództwa dywizji ćwiczenie pk. Decisive Vision 20 było kolejnym przedsięwzięciem szkoleniowym po ćwiczeniu Dzik 20, w trakcie którego 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana zakończyła certyfikację, potwierdzając zdolność do realizacji zadań jako National Home Defence Forces (NHDF). Obecnie żołnierze dowództwa intensywnie przygotowują się do udziału w ćwiczeniu pk. Iron Wolf 20, które rozpocznie się na początku listopada bieżącego roku. Podczas ćwiczenia w strukturach dowództwa znajdować się będą, m.in., litewska brygada „Żelazny Wilk” oraz wielonarodowa grupa bojowa, która stacjonuje na Litwie w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu.

Tekst: ppłk Dariusz Guzenda

red. PZ

autor zdjęć: 7 Dukelska Brygada Zmechanizowana

dodaj komentarz

komentarze


Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Pasja i fart
Polska będzie produkować Pantery
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Zbrodnia bez kary
Twarde na poligonie
Marynarz w koreańskim tyglu
NATO i USA o Iranie
Początek wielkiej historii
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Borsuki w okopach
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
„Huragan” na kursie
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Dwunasty Husarz w powietrzu
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Syndrom Karbali
Zasiąść za sterami Apache’a
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Chunmoo trafią do Gostynina
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Wojna sześcioosobowych armii
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Gotowi do działania
Rzeźnik w rękach GROM-u
„Kryzys” na AWL-u
Pirania zdała egzamin
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Kadeci na start
Wojsko testuje systemy antydronowe
Armia na kryzys
Zaproszenie do przygody
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Adaptacja i realizm
Wypadek w PKW UNIFIL
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Groźny incydent w Libanie
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Desant, konie i czołgi…
Zbrodnia i kłamstwo
Miecz w ręku NATO
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Fińska armia luzuje rygory
Od cyberkursu po mundurówkę
Wielkie serce K9

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO