moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Korpus WOT i nowe specjalności w armii

Obsługa wyrzutni rakiet operacyjno-taktycznych, identyfikacja bojowa czy stanowisko stewarda – to nowe specjalności, które niebawem pojawią się w Wojsku Polskim. Ale to nie wszystkie zmiany przygotowane przez MON. Przepisy wprowadzą też korpus wojsk obrony terytorialnej, a w nim trzy nowe grupy osobowe.

Ustawa o służbie wojskowej dzieli kadrę zawodową sił zbrojnych na korpusy osobowe (KO), grupy osobowe (GO) oraz specjalności wojskowe (SW). Tych pierwszych jest dziś 19. To m.in. korpusy: wojsk lądowych, sił powietrznych, logistyki, inżynierii wojskowej czy medyczny. W każdym z nich są grupy osobowe oraz specjalności, zależne od rodzaju służby i odrębne dla oficerów, podoficerów i szeregowych zawodowych. I tak na przykład podoficer wojsk lądowych może służyć w grupie osobowej pancerno-zmechanizowanej na stanowisku o specjalności strzelca wyborowego, a szeregowy sił powietrznych w grupie pokładowej jako spadochroniarz.

Dokładny podział stanowisk żołnierzy precyzuje rozporządzenie ministra obrony. Dokument był ostatnio nowelizowany w 2015 roku, gdy do armii został wprowadzony 19 korpus osobowy – kryptologii i cyberbezpieczeństwa.

REKLAMA

Korpus WOT

Teraz Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało kolejną nowelizację przepisów. Dotyczy ona przede wszystkim utworzenia korpusu powstałych w 2017 roku wojsk obrony terytorialnej. – To rozwiązanie, na które czekaliśmy. Dla dowódcy WOT będzie kolejnym narzędziem pomocniczym na drodze budowania zdolności naszego rodzaju sił zbrojnych. Prawne usankcjonowanie działania korpusu WOT ułatwi nam bowiem uzupełnianie pierwszych i kolejnych stanowisk służbowych oraz usprawni proces szkolenia kandydatów na stanowiska służbowe w jednostkach formacji – mówi płk Paweł Mieleszko, szef Zarządu Zasobów Osobowych T1 Dowództwa WOT. Dzięki przepisom będzie dokładnie wiadomo, jakich formacja potrzebuje specjalistów i w jakim kierunku ma szkolić żołnierzy.

W dwudziestym korpusie osobowym będą w sumie trzy grupy: sztabowa (przeznaczona dla oficerów o specjalności ogólnej, organizacyjno-uzupełnieniowej i mobilizacyjnej, operacyjnej, szkoleniowej oraz współpracy cywilno-wojskowej), lekkiej piechoty (o specjalności ogólnej dla oficerów i podoficerów oraz lekkiej piechoty i strzelca wyborowego lekkiej piechoty dla podoficerów i szeregowych), a także bezzałogowych statków powietrznych-amunicji krążącej (o specjalności ogólnej dla oficerów i podoficerów, operatora BSP-amunicji krążącej – dla podoficerów i szeregowych oraz eksploatacji BSP-amunicji krążącej dla szeregowych). Nowe rozwiązania, w ocenie płk. Mieleszki, będą miały też znaczenie symboliczne dla najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP. – W przyszłości będzie można wprowadzić odrębną „korpusówkę”, małą oznakę noszoną na mundurach, która stanie się elementem budowania tożsamości i identyfikowania się żołnierzy z WOT – mówi oficer.

Zmiany w innych korpusach

Utworzenie korpusu WOT to jednak nie jedyny powód nowelizacji przepisów. W projekcie wprowadzono też zmiany dotyczące innych rodzajów sił zbrojnych, wynikające m.in. z modernizacji armii. W jednostkach, które otrzymały nowy sprzęt, trzeba bowiem wyszkolić żołnierzy na stanowiskach związanych z jego obsługą. I tak w korpusie wojsk lądowych w grupie rakietowej i artylerii mają zostać utworzone nowe stanowiska w pododdziałach rakiet taktycznych nowej generacji (Homar). Chodzi tu o stanowiska o specjalnościach: rakiety operacyjno-taktyczne (dla oficerów i podoficerów) oraz te związane z obsługą techniczną wyrzutni rakiet operacyjno-taktycznych (dla podoficerów i szeregowych).

W korpusie przeciwlotniczym też powstanie kilka specjalności dostosowanych do wprowadzanego do polskiej armii nowego sprzętu (programy „Wisła” i „Narew”). Nowe specjalności to: zestawy rakietowe krótkiego zasięgu (dla oficerów i podoficerów), obsługa zestawów rakietowych średniego zasięgu, a także zestawów rakietowych krótkiego zasięgu oraz obsługa techniczna przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu (dla szeregowych). Szkolenie żołnierzy w tych specjalnościach będzie się odbywało w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

Sporo nowości czeka wojskowych z sił powietrznych. W grupie osobowej nawigatorów ma się pojawić nowa specjalność – identyfikacja bojowa – związana z umiejętnością tworzenia produktu RAP (Recognised Air Picture – jednolite zobrazowanie sytuacji powietrznej wg NATO). Szkolenie oficerów w tej specjalności ma prowadzić Lotnicza Akademia Wojskowa. W grupie pokładowej z kolei nowością będzie specjalność steward/stewardesa – przeznaczona dla podoficerów i szeregowych. Obecnie wojsko do zabezpieczenia obsługi pokładowej lotów zatrudnia tylko personel cywilny. Do grupy tej wpisano także instruktora technik linowych (dla oficerów i podoficerów), przygotowaniem żołnierzy w tej specjalności zajmie się Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny w Zakopanem.

Fizjoterapeuci i kynolodzy

W grupie osobowej bezzałogowych statków powietrznych i wskazywania celów dodano kilka specjalności. Podoficerowie będą mogli służyć jako piloci-operatorzy bezzałogowych statków powietrznych oraz jako specjaliści od eksploatacji urządzeń treningowych i symulatorów. Dla szeregowych przewidziano specjalności: obsługa techniczna bezzałogowych statków powietrznych, obsługa urządzeń treningowych i symulatorów BSP. W tym przypadku kursy będą się odbywać w Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie.

Szeregowi z grupy osobowej ruchu lotniczego będą mogli zajmować stanowiska w nowej specjalności – ogólnej. Dzięki temu będą mogli wspierać załogi lotnicze w planowaniu i realizacji lotu statków powietrznych wykorzystywanych do transportu VIP-ów (szkolenie żołnierzy będzie się odbywać w cywilnych certyfikowanych ośrodkach szkolenia lotniczego).

Nowa specjalność pojawia się także w przypadku korpusu wojsk specjalnych. W grupie wsparcia i zabezpieczenia działań specjalnych dodano specjalności wojskowe dotyczące zabezpieczenia OPBMR podczas operacji specjalnych (obrona przed bronią masowego rażenia).

Korpus łączności i informatyki w grupie eksploatacji systemów łączności zyska nową specjalność dla szeregowych, związaną z administrowaniem i eksploatacją polowej infrastruktury sieciowej i komputerowej. – Dzięki takiej zmianie można będzie szkolić i wyznaczać żołnierzy najmłodszego korpusu na stanowiska służbowe w obszarze wsparcia informatycznego – informują przedstawiciele MON.

Zmiany obejmą także korpus medyczny. W grupie osobowej weterynarii pojawi się specjalność kynologia (w wojsku do służby coraz częściej angażowane są psy), a w grupie fizykobiochemików – fizjoterapia. Nabór na to ostatnie stanowisko będzie prowadzony wśród absolwentów studiów cywilnych. Jednak takiego fizjoterapeutę będzie można wyznaczyć na wyższe stanowisko służbowe dopiero, gdy odbędzie kurs kwalifikacyjny i doskonalący w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego i Wojskowym Instytucie Medycznym.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
 
Dodatki dla specjalsów po nowemu
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Gotowi na trzynastą zmianę
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Szef MON ma koronawirusa
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Coraz więcej chętnych do armii
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Święto sportowców w mundurach
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komisje sejmowe o umowie z USA
„Gepard’ 20” na Mazurach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jeszcze więcej OPW
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Amunicja z Meska
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Rozejm dla prowadzenia wojny
Nowe wojskowe karetki kupione
Among Us, Allies
Miasto niezłomne składa broń
Urodzony żołnierz
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Brother from Overseas
F-16 kończą misję w Estonii
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Nauka pobierania wymazów
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Pilica – ostateczne odliczanie
Obrady ministrów obrony NATO
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Włosko-polski czołg?
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Żołnierze NATO na polskich drogach
Charytatywny rekord Buzdygana

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO