moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amunicja z Meska

Załogi czołgów T-72 oraz PT-91 Twardy z 9 i 34 Brygady Kawalerii Pancernej oraz z batalionów pancernych brygad zmechanizowanych będą w najbliższych latach używać do szkolenia przerobionych na ćwiczebne bojowych pocisków podkalibrowych BM-15C. To efekt umowy 3 RBLog z Mesko o wartości 81 mln zł.

81 mln zł zapłaci Ministerstwo Obrony Narodowej należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółce Mesko S.A. ze Skarżyska-Kamiennej za przerobienie szesnastu tysięcy 125-milimetrowych podkalibrowych pocisków przeciwpancernych BM-15C na amunicję szkolną. Przezbrojone pociski posłużą do szkolenia czołgistów z jednostek wojsk lądowych wyposażonych w czołgi starszej generacji – T-72 oraz PT-91 Twardy. Tego typu maszyny mają na swoim stanie 34 Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania, 9 Brygada Kawalerii Pancernej z Braniewa oraz bataliony pancerne brygad zmechanizowanych.

Przedstawiciele Meska podkreślają, że umowa rozwiąże problemy z dostawą szkolnych środków ogniowych dla rodzimych czołgistów. – Przezbrojenie tak znaczącej ilości amunicji starszego typu do celów ćwiczebnych otwiera także przed nami możliwość kolejnych zamówień na nową amunicję 125 mm dla Sił Zbrojnych RP, w tym pocisków podkalibrowych APFSDS-T, które opracowaliśmy z myślą o potrzebach wojsk pancernych i zmechanizowanych – mówi Gabriel Nowina Konopka, wiceprezes zarządu Mesko S.A.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: plut. Bartek Grądkowski

dodaj komentarz

komentarze


Umowa na pociski do Patriotów
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Zbrodnicza farsa
Bez zmian w emeryturach
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Premier powołał nową wiceminister obrony
W centrum uwagi
Na granicy stratosfery
Innowacje dla bezpieczeństwa
Wielka gra na ukraińskim froncie
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Koło zamachowe gospodarki
Jego ofiara – nasza pamięć
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Wsparcie ma znaczenie
Święto DGRSZ
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Podróż w ciemność
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Apetyt Smoka rośnie
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Podchorążowie w dżungli
F-35 Changes Everything
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koszykarskie widowisko
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Co Polska oferuje na Eurosatorach
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Lotnicze święto w Lesznie
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Zełenski traci Order Orła Białego?
Równanie z „Iksem”
Kraków zaprosił weteranów
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Na straży nieba
Stała baza wojsk USA w Polsce
Polska szykuje się do produkcji Panter
Polski wkład w operację „Overlord”
Krok w stronę pokoju
Śmierć w sercu Azji
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Uniforms Are Worn by Real People
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Ruszyły największe targi obronne
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
DOL(a) pilota
Łączą nas wspólne cele
Najzdrowsi z najtwardszych
AMW oferuje mieszkania
Generał z cienia
Sportowe jubileusze
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Mundur, medale i duma
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Minister obrony RFN w Polsce
Sojusz kontra drony
Trening działań połączonych
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Czerwieńsze będą…
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Ważne decyzje w Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO