moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi wspierają strażaków w akcji przeciwpowodziowej

40 żołnierzy z 16 Dolnośląskiej Brygady OT od kilku godzin wspiera strażaków i mieszkańców gminy Dzierżoniów, gdzie na skutek obfitych opadów deszczu woda z lokalnych potoków zalała domostwa.

Na wysokości miejscowości Mościska 20 żołnierzy wspiera działania strażaków zabezpieczając wały przeciwpowodziowe, układając worki z piaskiem wzdłuż rzeki Pilawy. Kolejnych 20 żołnierzy zabezpiecza domostwa w miejscowości Włóki, gdzie z brzegów wystąpił Gniły Potok.

Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady OT przystąpili do działań na wniosek wojewody dolnośląskiego, który wystąpił o wsparcie wojska na skutek ulewnych deszczów i podnoszącego się stanu wody w rzekach.

We wtorek, 13 października br., w następstwie ulewnych deszczów oraz kolejnych przekroczeń stanów ostrzegawczych na rzekach w południowej części kraju dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej wprowadziło alerty gotowości do usuwania skutków klęsk żywiołowych dla sześciu brygad obrony terytorialnej. Dziś do działań weszli pierwsi żołnierze z Dolnego Śląska. Na chwilę obecną żołnierze brygad OT ze Śląska, Małopolski, Kielecczyzny oraz Lubelszczyzny w ciągu najbliższych 24 godzin mogą spodziewać się powołania w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Ponadto, żołnierze z pododdziałów logistycznych oraz obsługi pomp, agregatów prądotwórczych i agregatów oświetleniowych z wymienionych wyżej brygad oraz dodatkowo z południowego Mazowsza i Podkarpacia, mogą spodziewać się powołania w trybie natychmiastowego stawiennictwa w ciągu najbliższych 12 godzin. Siły te są utrzymywane w gotowości do wsparcia Państwowej Straży Pożarnej oraz innych służb i instytucji na wniosek wojewody.

Żołnierze brygad objętych alertem zobowiązani są do skorygowania swoich planów, powiadomienia o alercie pracodawców, sprawdzenia środki łączności oraz przygotowania wyposażenia. Podobnie jak w poprzednich tego typu sytuacjach, ze stawiennictwa zwolnieni są druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz osoby bezpośrednio dotknięte skutkami kryzysu.

Równolegle żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są zaangażowani w działania w ramach operacji „TRWAŁA ODPORNOŚĆ”, której celem jest wsparcie utrzymania przez państwo kontroli nad epidemią, aż do momentu jej całkowitego wygaszenia. W ciągu ostatniej doby w działania na rzecz walki z koronawirusem brało udział ponad tysiąc żołnierzy WOT. Dziś Terytorialsi między innymi wspierają szpitale, domy pomocy społecznej i działania policji podczas monitoringu osób przebywających na kwarantannie.

Tekst: płk Marek Pietrzak/ rzecznik prasowy WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
„Albatros” dozbrojony
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Zmiana warty na granicy
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Kajakiem na światowe podium
Odnaleziono „Roja”
Trudne początki polskich bombowców
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Paliwowy krwiobieg NATO
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Z prądem i pod prąd
Rakietowcy na Hawajach
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Jak obronić się przed dronami?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Walka, entuzjazm i nadzieja
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Spadochronowy triumf
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
MON i MSZ o szczycie NATO
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Jelcze z Raciborza
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Abordaż z polskim wsparciem
W hołdzie powstańcom warszawskim
Młodzi medycy na poligonie
Służby badają miejsce upadku pocisku
PKW Irak zostaje w Jordanii
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Rywalizacja o indeks WAT-u
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Powstańcy są naszymi bohaterami
Salto mortale komandosa
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Azjatycka szansa
Wsparcie ma znaczenie
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Triumf wojskowych lekkoatletów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO