moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pszczoły i weterani

Zakończył się projekt „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Ponad 60 byłych uczestników misji przez kilka miesięcy zgłębiało wiedzę na temat pszczelarstwa. Dla jednych była to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o tych pożytecznych owadach, dla innych zajęcia stały się formą terapii po trudnych przeżyciach na misji.

Sprawowanie opieki nad pszczołami pomaga żołnierzom zwalczyć lęk i stres pourazowy. Wiedzą o tym Amerykanie, którzy zachęcają byłych wojskowych do takiej formy terapii. Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Fundacja „Bliżej Pszczół” postanowili przenieść amerykańskie doświadczenia na rodzimy grunt. – Kto z uczestników kursu wiedział wcześniej, że mamy w Polsce 474 gatunki pszczół, w tym tylko kilka miodowych? – pyta Leszek Trytek z Fundacji. Gdy znalazł on w internecie informacje o pozytywnym oddziaływaniu pszczół na psychikę zajmujących się nimi osób (amerykańskich żołnierzy), pomyślał, że warto podobne warsztaty zorganizować w Polsce. I tak powstał projekt „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Zajęcia teoretyczne odbywały się w formie webinaru, praktyczne zaś na terenie pasieki w Złotokłosie koło Warszawy. Prowadzili je Elwira i Leszek Trytkowie.

– Przez kilka miesięcy obserwowałem niesłabnący entuzjazm uczestników kursu. Niektórzy musieli przejechać kilkaset kilometrów, by wziąć udział w zajęciach praktycznych. To najlepiej świadczy o tym, że nasz projekt trafił w dziesiątkę – mówi Leszek Trytek. Weterani uczyli się, jak zbudować ule, wytapiać wosk, zbierać miód i oczywiście jak funkcjonuje pszczela rodzina. Część kursantów miała już doświadczenia związane z pszczelarstwem, ale chcieli pogłębić swoją wiedzę. Innych zaciekawiła taka forma aktywności i spędzania wolnego czasu.

REKLAMA

– Jestem pod wrażeniem zaangażowania uczestników kursu – przyznaje Natalia Grzeszczuk, psycholog z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie i koordynator projektu „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Na pytanie, jak pszczoły wpływają na psychikę obcujących z nimi osób, Natalia Grzeszczuk odpowiada, że podobnie jak konie czy psy podczas hipoterapii czy dogoterapii. Podkreśla, że nie ma jednej metody radzenia sobie ze stresem pourazowym. Jedni biegają, drudzy wolą sporty walki i biorą udział np. w Projekcie „Wojownik”. Są także tacy, którzy potrzebują kontaktu z naturą i obcowania ze zwierzętami. – Praca z pszczołami wycisza, choć wiele się dzieje wokół ula. Trzeba się skupić, aby wejść w ich świat – dodaje.

Kpr. Łukasz Wojciechowski, weteran ranny podczas I zmiany PKW w Iraku, zastanawia się nad założeniem własnej pasieki. – To było hipnotyzujące doświadczenie, gdy mogłem obserwować pracę pszczół w ulu, jak królowa, trutnie i robotnice tworzą jeden żywy organizm, krzątają się w ulu, nie wchodząc sobie w drogę – opowiada. – Wtedy zapomina się o stresie.

Ppłk Elżbietę Chorzemską-Aloksa, weterana z Afganistanu, pszczoły fascynowały od dawna. Przekonanie, że należy je szanować wyniosła z domu, więc –gdy nadarzyła się okazja – skorzystała z kursu. Po kilkumiesięcznych zajęciach wie, że praca z nimi sprawia jej przyjemność i także myśli o postawieniu w ogrodzie uli. Z kolei st. chor. sztab Michał Puchta, weteran IX zmiany PKW w Iraku oraz X PKW w Afganistanie, ma już cztery ule, a uzyskanym miodem obdarowuje rodzinę i znajomych. Zastanawia się także nad zastosowaniem apiterapii (łac. apis – pszczoła, grec. therapia – leczenie) w leczeniu chorego na autyzm synka.

Na zakończenie kursu weterani odebrali certyfikaty ukończenia warsztatów „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Niewykluczone, że w przyszłym roku projekt będzie kontynuowany.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

dodaj komentarz

komentarze


Rozejm dla prowadzenia wojny
 
Obrady ministrów obrony NATO
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Charytatywny rekord Buzdygana
Komisje sejmowe o umowie z USA
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Żołnierze NATO na polskich drogach
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Coraz więcej chętnych do armii
Among Us, Allies
Gotowi na trzynastą zmianę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Ukraiński kurs na Zachód
Nowe wojskowe karetki kupione
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Święto sportowców w mundurach
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Lesson on How to Overcome Difficulties
Brother from Overseas
Szef MON ma koronawirusa
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Miasto niezłomne składa broń
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
„Gepard’ 20” na Mazurach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Włosko-polski czołg?
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pilica – ostateczne odliczanie
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Urodzony żołnierz
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Laserowa artyleria US Army
COVID-19 – zagrożenie koordynowane
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Amunicja z Meska
Jeszcze więcej OPW
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO