moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyjątkowy album o wojnie polsko-bolszewickiej

„Rok 1920 w obrazie i dokumencie. Wojna z bolszewikami w zbiorach archiwów polskich” – to najnowsza publikacja przygotowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy i Archiwum Akt Nowych. Dziś w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” odbyła się premiera albumu. – Takich zdjęć, dokumentów i archiwaliów nie znajdą państwo nigdzie indziej – zapewniali autorzy.

W setną rocznicę zwycięstwa Wojska Polskiego nad bolszewikami Archiwum Akt Nowych i Wojskowy Instytut Wydawniczy przygotowały wyjątkową publikację. W liczącym ponad 500 stron albumie zostały zaprezentowane unikatowe fotografie i dokumenty z okresu wojny polsko-bolszewickiej – począwszy od bitwy pod Dyneburgiem, poprzez Bitwę Warszawską, aż po traktat pokojowy w Rydze.

– Dysponujemy dokumentacją i fotografiami odnoszącymi się do niemal każdego wydarzenia związanego z polską historią od 1918 roku – mówił dziś w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” dr Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych, a także współautor albumu. Dodał, że część dokumentów umieszczonych w albumie dopiero niedawno ujrzała światło dzienne, np. świadectwa dotyczące traktatu ryskiego. – Rodzina Jana Dąbskiego, który przewodniczył polskiej delegacji w czasie rozmów pokojowych, przekazała nam non profit duży zbiór rodzinnych fotografii i dokumentów dotyczących podpisanego porozumienia – zaznaczył dr Mariusz Olczak.

REKLAMA

Zdaniem Jarosława Stryjka z Archiwum Akt Nowych, który jest jednym z autorów publikacji, najciekawsza cześć albumu to ta, która dotyczy Bitwy Warszawskiej. Znalazły się w niej niepublikowane dotąd materiały, takie jak odręczne notatki byłego legionisty, a późniejszego pułkownika WP, Franciszka Studzińskiego na temat pracy ówczesnego naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego czy gen. Tadeusza Rozwadowskiego. – Te zapiski były prowadzone z dnia na dzień. One przenoszą nas w tamten świat i pokazują atmosferę ówczesnej Warszawy, wojska i samych sztabów – mówił.


Film: Paweł Sobkowicz

Do zapoznania się z albumem zachęcała także Anna Putkiewicz, redaktor naczelna kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia” i portalu Polska-zbrojna.pl. – Takich zdjęć, dokumentów, archiwaliów nie znajdą państwo nigdzie indziej. Autorzy dobierali je z wielkim pietyzmem – mówiła redaktor Anna Putkiewicz. – Na tych fotografiach widać nie tylko żołnierzy, którzy walczyli w polu, ale czuć też grozę, jaką przeżywali Polacy oczekujący na rozstrzygnięcie wielkiej bitwy na przedpolach stolicy. Ta książka jest nie tylko dowodem heroizmu żołnierzy, lecz także naszej postawy wobec historii. Powinna się znaleźć na półce w każdym polskim domu – zaznaczyła.

Za redakcję publikacji odpowiadali dr Jacek Żurek i dr Robert Sendek z Wojskowego Instytutu Wydawniczego. – Praca nad albumem jest bardzo wdzięczna, ale także pracochłonna i wymagająca wnikliwości. Polega przede wszystkim na merytorycznej kontroli nad poprawnością podpisów, zweryfikowaniu czy na danej fotografii znajduje się na pewno opisywana osoba i czy jej nazwisko nie zostało przekręcone – opisywał pracę nad albumem Jacek Żurek, redaktor prowadzący. Nieraz było trudno, ale zawsze ciekawie. – Zaskoczyło mnie, że zachowało się tak dużo zdjęć rodzinnych z tamtego okresu – dodał.

Dr Mariusz Olczak przyznał, że dyskusje na temat szczegółów związanych z albumem często toczyły się do późna w nocy. – Ale pracowaliśmy z redaktorem prowadzącym, który nie tylko był świetnie przygotowany merytorycznie, ale także któremu nie było wszystko jedno – zaznaczył.

Album „Rok 1920 w obrazie i dokumencie. Wojna z bolszewikami w zbiorach archiwów polskich” autorstwa Mariusza Olczaka, Tadeusza Krawczaka, Jarosława Stryjka liczy ponad 540 stron. Opublikowane materiały pochodzą z Archiwum Akt Nowych, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Wojskowego Biura Historycznego i Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Publikację można kupić w sklepie internetowym „Polski Zbrojnej”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
 
Włosko-polski czołg?
Rozejm dla prowadzenia wojny
„Gepard’ 20” na Mazurach
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
F-16 kończą misję w Estonii
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
COVID-19 – zagrożenie koordynowane
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Amunicja z Meska
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Szef MON ma koronawirusa
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Urodzony żołnierz
Gotowi na trzynastą zmianę
Among Us, Allies
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Obrady ministrów obrony NATO
Terytorialsi nie ustają z pomocą
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Laserowa artyleria US Army
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nowe wojskowe karetki kupione
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Święto sportowców w mundurach
Brother from Overseas
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Coraz więcej chętnych do armii
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Żołnierze NATO na polskich drogach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Charytatywny rekord Buzdygana
Lesson on How to Overcome Difficulties
Jeszcze więcej OPW
Pilica – ostateczne odliczanie
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Miasto niezłomne składa broń
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO