moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zaplecze dla Rosomaków

Ma powierzchnię 4 tys. m2, 11 stanowisk obsługowych i specjalistycznych warsztatów – w czwartek na terenie 52 Batalionu Remontowego w Czarnem oddano do użytku Centrum obsługowo–naprawcze KTO Rosomak. To najnowocześniejsze i największe w Polsce warsztaty, w których można przeprowadzać przeglądy i naprawy Rosomaków.

Specjalistyczne wyposażenie Centrum umożliwi żołnierzom 52 Batalionu Remontowego „Ziemi Człuchowskiej” (1 Pomorska Brygada Logistyczna) wykonywanie niemal wszystkich prac związanych z eksploatacją Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak. – Oprócz serwisu gwarancyjnego będziemy wykonywali obsługi okresowe: roczne, dwuletnie i czteroletnie, a także naprawy bieżące. Możemy także odtwarzać sprawność techniczną transporterów wycofywanych z polskich kontyngentów wojskowych – zapewnia ppłk Wojciech Kotschy, dowódca 52 brem. Oficer podkreśla, że aby uzyskać te zdolności, żołnierze oraz cywilni pracownicy przeszli szereg szkoleń organizowanych przez producenta pojazdów. Szkolenia dotyczyły m.in. mechaniki podwozia, diagnostyki uszkodzeń, napraw uzbrojenia pokładowego i sprzętu łączności.

Otwarte na terenie jednostki w Czarnem Centrum jest obecnie najnowocześniejszym i największym tego rodzaju obiektem w polskich siłach zbrojnych. Ma 4 tys. m2 powierzchni, a kubaturę około 30 tys. m3. W „Centrum” utworzono 11 stanowisk obsługowo-naprawczych. Pięć wyposażono w podnośniki słupowe o udźwigu 40 t. Trzy tzw. czołgowe (z poszerzonymi bramami wjazdowymi) mają podnośniki słupowe o udźwigu 80 t i specjalnie wzmocnioną posadzkę. Dwa stanowiska są przeznaczone do napraw i serwisu wież, a jedno do obsług okresowych.

– Zadania, które wykonujecie, wymagają nowoczesnych technologii i wykształconego, doskonale przygotowanego personelu. Mam nadzieję, że to nowoczesne narzędzie, które oddajemy w wasze ręce, będzie wam służyło przez wiele, wiele lat – podkreślał podczas dzisiejszej uroczystości gen. dyw. Dariusz Ryczkowski, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Częścią Centrum, poza stanowiskami obsługowymi i specjalistycznymi warsztatami, jest również stacja diagnostyczna, myjnia, śrutownia i lakiernia, spawalnia oraz biura i zaplecze sanitarne dla pracowników.

Inwestycja rozpoczęła się w 2016 roku. – Koszt robót budowlanych wyniósł 32 mln zł. Natomiast zakup sprzętu kwaterunkowego i specjalistycznego wyposażenia wraz z jego montażem oraz szkoleniem obsługi, zamknął się w kwocie 43 mln zł – podaje dowódca 52 brem.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1601193660
W Iskanderach i Topolach Rosjanie już ustawiają koordynaty celu.
80-AB-16-01

F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Wielka gra na ukraińskim froncie
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Merops nad Ustką
Sojusz kontra drony
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
DIANA szansą dla polskich innowacji
Natowskie manewry na Bałtyku
Koszykarskie widowisko
Śmierć w sercu Azji
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Wsparcie ma znaczenie
Litwini z polskimi Gromami
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Studia z obrony granic
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Drugi dom efów
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Bez zmian w emeryturach
Groźny incydent w Libanie
NATO rozkłada lotniczy parasol
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Husarze dla mieszkańców Polski
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Kraków zaprosił weteranów
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Równanie z „Iksem”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Biało-czerwona na Monte Cassino
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Za sterami Husarza
Polski wkład w operację „Overlord”
Generał z cienia
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Marsz prawdę ci powie
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
F-35 zmienia wszystko
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Nowy Grot zatwierdzony
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwieńsze będą…
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Rosyjski dron uderzył w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO