moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szybsza droga do armii zawodowej

Żołnierze służby przygotowawczej będą mogli już w jej trakcie złożyć wniosek o powołanie w szeregi zawodowców. Jak dotąd, mogli to zrobić dopiero po zakończeniu szkolenia i uzyskaniu statusu żołnierza rezerwy. Nierzadko zdarzało się jednak, że ze względu na czasochłonne procedury wielu z nich rezygnowało z tej możliwości. Przygotowane przez MON propozycje nowych rozwiązań mają to zmienić.

Przygotowany w resorcie projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie powoływania do zawodowej służby wojskowej jest efektem wprowadzonego do sił zbrojnych na początku września nowego systemu rekrutacji.

 

REKLAMA

Ważne zmiany

Dzięki niemu procedury naboru kandydatów mają być szybsze, prostsze oraz bardziej nowoczesne. Nowością są m.in. możliwość aplikacji do armii przez nowo powstały Resortowy Portal Rekrutacyjny do Wojska Polskiego „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” oraz skrócenie do minimum formalności związanych z powołaniem. Te ostatnie kandydaci do korpusu szeregowych mogą załatwić w ciągu jednego dnia w wojskowych centrach rekrutacji. Jednym z elementów zmian jest także nowy, skrócony program szkolenia podstawowego, które musi przejść każdy kandydat do wojska. Zamiast 230 godzin szkolenia, turnus przewiduje 196 godzin zajęć, w tym 44 godziny e-learningu.

W ślad za tymi zmianami wojsko chce wyjść naprzeciw także tym ochotnikom, którzy chcieliby na stałe związać się z armią. Przygotowane propozycje dotyczą żołnierzy pełniących służbę czynną, a konkretnie służbę przygotowawczą (w postaci skróconego kształcenia podstawowego) na potrzeby korpusu szeregowych.

Obecnie o powołanie do służby zawodowej mogą się oni ubiegać dopiero po zakończeniu pełnienia czynnej służby i uzyskaniu statusu żołnierza rezerwy. W praktyce bywa, że od momentu rozpoczęcia procedury do chwili powołania muszą oni czekać nawet kilka miesięcy. W efekcie tego część ochotników rezygnuje. – Zasadne wydaje się więc podjęcie kroków mających na celu utrzymanie tych osób – podkreślają przedstawiciele resortu obrony narodowej.

Przygotowany projekt zakłada więc istotne zmiany w tej kwestii. – Propozycja przewiduje, że ochotnicy pełniący czynną służbę wojskową będą mogli już w jej trakcie złożyć wniosek o powołanie do służby zawodowej – wyjaśnia płk Marcin Grabowski z Zespołu Obsługi Prawnej Biura do spraw Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Krok po kroku

Zainteresowanemu ochotnikowi dowódca jednostki, w której pełni on służbę czynną, będzie udostępniał wykaz wolnych stanowisk służbowych, poinformuje go też o warunkach pełnienia zawodowej służby wojskowej. Jeśli żołnierz wyrazi chęć wstąpienia w szeregi armii zawodowej, będzie musiał w pierwszej kolejności złożyć wniosek o powołanie ze wskazaniem jednostki i stanowiska.

Kolejnym etapem będzie rozmowa kwalifikacyjna z dowódcą wybranej jednostki (przepisy zakładają, że będzie ona mogła się odbyć także z wykorzystaniem środków łączności na odległość). Gdy ten etap żołnierz przejdzie pozytywnie, dowódca wystąpi do dyrektora Departamentu Kadr MON o zgodę na wyznaczenie kandydata na konkretne stanowisko.
Po jej uzyskaniu żołnierza czeka ostatni etap: badania w wojskowej komisji lekarskiej i wojskowej pracowni psychologicznej. Pozytywne orzeczenia obydwu organów umożliwią powołanie ochotnika w szeregi armii zawodowej.

Projektowane rozwiązania umożliwią też wydanie rozkazu o powołaniu do zawodowej służby wojskowej już w trakcie pełnienia przez żołnierza służby czynnej. Jest jednak pewien warunek. – Dzień stawienia się do pełnienia zawodowej służby nie będzie mógł nastąpić przed dniem ukończenia zaplanowanego okresu pełnienia czynnej służby wojskowej i uzyskania przez tego żołnierza statusu żołnierza rezerwy – wyjaśnia płk Grabowski.

W ocenie przedstawicieli resortu obrony narodowej takie rozwiązania znacząco skrócą czas oczekiwania ochotników na powołanie, a w wielu przypadkach umożliwią „bezpośrednie” przejście ze służby czynnej do służby zawodowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. sierż. Patryk Cieliński / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Ryzykowna gra ajatollahów
 
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Ogień z Abramsów
Włoskie Air Policing w Polsce
Pioruny dla Norwegii
Nowy wymiar sił powietrznych
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Artyleria na Marsie
Kolejne Rosomaki WEM
Nasz szczęśliwy okręt
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
„Albatros” pisze swoją historię
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Ukraina otrzyma Patrioty?
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Upadek mitu mocarstwa
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Czekamy na FA-50
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Muzeum polskiego superbohatera
BohaterON-y rozdane
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Borsuk już na poligonie
F-15 przyleciały do Łasku
Polski duch w Londynie
Rekordowy budżet obronny
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Nowe okręty dla MW RP
Zostań szeregowym zawodowym!
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Pioruny w linii
How Much Does Independence Weigh?
W Sejmie o Patriotach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-koreańska debata
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Narada byłych szefów BBN-u
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Dodatek za ochronę granicy
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
Polska zmiana w zespole NATO
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Borsuk pod lupą 15 Brygady
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Śladem profesjonalistów
NATO pozostaje w gotowości
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO