moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
500 kg bomba lotnicza na Westerplatte

14 września 2020 r. na terenie pola bitwy na Westerplatte w trakcie prac saperskich prowadzonych na zlecenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przez Kompanię Saperów 1 Batalionu Inżynieryjnego z 2 Pułku Saperów z Kazunia Nowego ujawniono 500 kg, najpewniej sowiecką, bombę lotniczą z okresu II wojny światowej.

Bomba FAB - 500 (promień rozrzutu odłamków 1350 m, waga materiału wybuchowego 250 kg) zalegała jedynie 30 cm od współczesnego poziomu gruntu, w odległości około 35 m od głównej drogi prowadzącej pod pomnik Obrońców Wybrzeża i jedynie 25 m od ścieżki zwiedzania prowadzącej od pomnika do bramy historycznego budynku Elektrowni. Ze względu na duże niebezpieczeństwo teren dojścia do pomnika został czasowo zamknięty przez wezwaną na miejsce Policję (na wysokości granicy działki nr 68 obr. 062) do chwili podjęcia i wywiezienia bomby, co nastąpiło przed godz. 15:00 dnia dzisiejszego.

Prace związane z oczyszczaniem terenu działki nr 68 obr. 062 Gdańsk Westerplatte z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego rozpoczęły się 10 sierpnia 2020 r. Działania te prowadzone są na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację części inwestycji polegającej na "Budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku", wydanej przez Wojewodę Pomorskiego dn. 7 sierpnia 2020 r.

REKLAMA

Prace wykonywane są na zlecenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przez pododdział wydzielony z 43 Batalionu Saperów Flotylli Obrony Wybrzeża wchodzący w skład 3 Flotylli Okrętów, a także od 7 września br. przez żołnierzy z Kompani Saperów 1 Batalionu Inżynieryjnego 2 Pułku Saperów z Kazunia Nowego. Saperom WP towarzyszą archeolodzy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zakończenie prac planowane jest na koniec września 2020 r., jednakże z powodu występowania na terenie działań saperskich dużej ilości ferromagnetyków, prace mogą zostać wydłużone.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zdecydowało się na wykonywanie ww. prac, gdyż teren Westerplatte nigdy nie został kompleksowo oczyszczony z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. Poprzednie prace saperskie prowadzone przez żołnierzy WP w 2009 r. objęły jedynie część działki nr 68 obr. 062 położoną wzdłuż drogi prowadzącej pod Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz bezpośrednią okolicę Pomnika. Aktualne prace obejmą swoim zasięgiem teren działki o powierzchni 3,6 ha.

Do chwili obecnej saperzy wywieźli z terenu działki nr 68 obr. 062 Gdańsk Westerplatte i zniszczyli: 60 pocisków artyleryjskich kaliber 88 mm, 2 pociski kaliber 152 mm, 2 pociski 122 mm, 7 szt. pocisków 37 mm, 14 szt. 20 mm, 15 granatów ręcznych, 1 bombę zapalającą, 2 granaty moździerzowe, 53 zapalniki do pocisków artyleryjskich, 1900 szt. amunicji strzeleckiej, 269 sztuk innych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Duża część tych przedmiotów zalegała jedynie kilka centymetrów pod powierzchnią terenu, stanowiąc duże zagrożenie dla osób licznie odwiedzających Westerplatte.

Dla Muzeum II Wojny Światowej kwestie bezpieczeństwa zwiedzających oraz pracowników znajdujących się na terenie Westerplatte są sprawą priorytetową. Niedopuszczalnym jest, że przez kilkadziesiąt lat miejsce to stanowiło zagrożenie dla setek tysięcy osób corocznie odwiedzających Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku świadome złożoności problematyki i specyfiki charakteru pola bitwy, traktuje je holistycznie, w poszanowaniu dla wartości tego miejsca - symbolu, jak i zwiedzających.

Tekst: dr Karol Nawrocki/ dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

dodaj komentarz

komentarze


Szybciej do wojska
 
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
„Aviation Detachment” w Łasku
Ochotnik do Auschwitz
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Ku czci roku 1918 i 1920
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Defendery 2020: RobUV
Nadchodzi Armia Fight Night!
Październik pod znakiem Tallboya
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie odmładzają F-16
Trenują, aby szkolić innych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 kończą misję w Estonii
Defilada na święto dywizji
Kraby kontra okręt
Następca Honkera na MSPO
A więc wojna...
Dekady za wcześnie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Zostań studentem ASzWoj
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Kabina do zadań specjalnych
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Laserowa artyleria US Army
Promocja oficerska w AWL
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Wojsko przeciw wirusowi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Kaper” przeciw terrorystom
Kraken dla Kormoranów
Szybsza droga do armii zawodowej
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Defendery 2020: Zapobiec awarii
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Groty dla podchorążych WAT-u
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Zamek na poligonie
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Defender 2020: Symulator Pioruna
Bohaterska obrona wzgórza 385
Ryzykowne remedium
Polsko-amerykańska współpraca
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Ukraiński kurs na Zachód
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
16 Dywizja najlepsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO