moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
16 Dywizja Zmechanizowana świętuje 101. rocznicę powstania

101. rocznica utworzenia 16 Dywizji Zmechanizowanej nawiązuje do najbardziej chlubnych tradycji i wydarzeń w dziejach polskiego oręża. Jest ono nie tylko symbolem, ale również możliwością oddania hołdu tym, którzy poświęcili swe życie w służbie dla Ojczyzny - powiedział gen. dyw. Krzysztof Radomski podczas uroczystego apelu z okazji święta 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej obchodzonego po raz pierwszy w Olsztynie. 

Uroczysty apel z okazji 101. rocznicy sformowania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbył się w piątek, w kompleksie wojskowym w Olsztynie. Zgromadzonych gości, w tym I Zastępcę Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Stanisława Czosnka, parlamentarzystów oraz przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych z wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim i wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem, a także przedstawicieli sił sojuszniczych przywitał generał dyw. Krzysztof Radomski. Po podniesieniu na maszt flagi państwowej i odegraniu oraz odśpiewaniu hymnu państwowego, odbyła się uroczystość zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Witając uczestników uroczystego apelu dowódca dywizji powiedział: – Państwa obecność jest dla Nas honorem, ale jednocześnie wyrazem wielkiego zaufania i docenienia żołnierskiego trudu żołnierzy 16 Dywizji, którzy na co dzień pełnią odpowiedzialną, ale jakże zaszczytną służbę dla dobra i chwały Ojczyzny, na jej północno-wschodnich rubieżach”. Dziękując obecnym gen. dyw. Krzysztof Radomski zwrócił się do żołnierzy i pracowników dowodzonego związku taktycznego - „Z okazji dzisiejszego święta, słowa najwyższego uznania kieruję do wszystkich żołnierzy i pracowników 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, w tym szczególnym dniu życzę, byście czerpali ze swojej służby i pracy jak największą satysfakcję. Drodzy państwo przyjmijcie życzenia zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

REKLAMA

Doniosłym punktem uroczystości było odczytanie decyzji i rozkazów związanych z nadaniem medali i odznaczeń państwowych i resortowych oraz pism pochwalnych i listów gratulacyjnych. Generał Radomski w asyście parlamentarzystów, wojewody warmińsko-mazurskiego, I Zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Inspektora Szkolenia Dowództwa Generalnego RSZ wręczył wyróżniającym się żołnierzom 16 Dywizji Zmechanizowanej odznaczenia i medale: „Gwiazda Afganistanu”, „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” i 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Uhonorowano także żołnierzy, którzy dokonali czynów bohaterskich oraz zaproszonych na święto członków rodzin żołnierzy poległych w misjach poza granicami kraju.

Następnie Inspektor Szkolenia DG RSZ gen. dyw. Marek Sokołowski odczytał list od ministra obrony narodowej z okazji święta 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Serdeczne życzenia oraz podziękowania za pełną zaangażowania służbę i pracę w szeregach Wojska Polskiego w imieniu Dowódcy Generalnego RSZ złożył gen. dyw. Stanisław Czosnek -„Pamiętając o niezwykle istotnej roli jaką spełniacie w zapewnieniu nienaruszalności i integralności granic naszej Ojczyzny wyrażam szacunek dla Waszych dotychczasowych dokonań. Jednocześnie jestem pełen uznania dla wysiłku podejmowanego w obliczu stojących przed Wami wyzwań”.

Zabierając głos wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zaznaczył - „Pragnę przede wszystkim podziękować państwu za służbę Polsce oraz wierność przysiędze wojskowej. Jestem z Was dumny i wdzięczny za Waszą służbę i poświęcenie”.

 

W trakcie uroczystości nastąpił także przelot śmigłowców Mi-24D z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Uroczysty apel zakończyło odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc.

Podczas obchodów święta 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej goście obejrzeli nowoczesny sprzęt i uzbrojenie znajdujące się na wyposażeniu jednostek 16 Dywizji Zmechanizowanej. Ponadto dla wszystkich przybyłych przygotowano wyśmienitą wojskową grochówkę.

Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zostało ustanowione na dzień 14 września i związane jest z tradycjami bojowymi 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty. 14 września nawiązuje do dnia, który został okupiony krwią poległych żołnierzy 16. Dywizji Piechoty w walce o Łowicz w 1939 roku. Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 79 z dnia 24 września 1992r. 16. Dywizja Zmechanizowana przejęła dziedzictwo i z honorem kultywuje tradycje:
a) 4 Dywizji Strzelców Wielkopolskich 1919
b) Pomorskiej Dywizji Strzelców 1919-1920
c) 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty 1920-1939
d) 16 Pomorskiej Brygady Piechoty 1944-1947

Historia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej sięga początku XX wieku i wiąże się z tworzeniem w roku 1919 regularnych jednostek armii powstania wielkopolskiego. Obecnie w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wchodzi siedem jednostek wojskowych: 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 15. Brygada Zmechanizowana, 20. Brygada Zmechanizowana, 11. Pułk Artylerii, 15. Pułk Przeciwlotniczy, 16. Pułk Logistyczny oraz 9. Batalion Dowodzenia. 16 Dywizja Zmechanizowana przyjęła imię Króla Kazimierza Jagiellończyka oraz nazwę wyróżniającą „Pomorska”. Od 2 grudnia 2019 roku Dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej funkcjonuje w Olsztynie.

Tekst: mjr Marek Nabzdyjak

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Adrian Jórski

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy wojskowych lekkoatletów
 
Polak z Medalem NATO
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Laserowa artyleria US Army
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Nowe sanitarki dla wojska
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
„Aviation Detachment” w Łasku
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kaprale po Legii Akademickiej
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Zamek na poligonie
Zaplecze dla Rosomaków
Bohaterska obrona wzgórza 385
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polsko-amerykańska współpraca
Sonary dla śmigłowców ZOP
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Szybciej do wojska
Druga kariera byłych żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Dodatki dla specjalsów po nowemu
16 Dywizja najlepsza!
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Ukraiński kurs na Zachód
Wojsko przeciw wirusowi
Kabina do zadań specjalnych
Wybuchowa edukacja
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Kraby kontra okręt
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Kaper” przeciw terrorystom
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Ochotnik do Auschwitz
Ogień w natarciu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Szybsza droga do armii zawodowej
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Defender 2020: Symulator Pioruna
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO