moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii

Ponad pół tysiąca absolwentów certyfikowanych klas wojskowych, rozpoczyna w poniedziałek wojskowe szkolenie. W ramach tzw. skróconej służby przygotowawczej młodzież będzie kontynuować naukę wojskowego rzemiosła pod okiem żołnierzy instruktorów. Po zakończeniu szkolenia w jednostkach i zdaniu egzaminów ochotnicy otrzymają stopień szeregowego rezerwy.

Program „Certyfikowane wojskowe klasy mundurowe” resort obrony narodowej prowadzi od 2017 roku. Jego uczestnikami są uczniowie szkół średnich, którzy poza podstawą programową, realizują też program edukacji wojskowej. W trakcie 185 godzin zajęć, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych, poznają m.in. regulaminy i musztrę wojskową, odbywają szkolenie inżynieryjno-saperskie, strzeleckie, medyczne oraz bojowe. Podczas zajęć uczniowie często korzystają z bazy szkoleniowej jednostek wojskowych i centrów szkolenia oraz wsparcia żołnierzy instruktorów.

 

REKLAMA

W trzeciej edycji programu wzięło udział ponad trzy tysiące uczniów. W maju zakończyli oni edukację, a zainteresowani mogli zgłosić swoją chęć udziału w skróconej służbie przygotowawczej. To jeden z bonusów programu dla uczniów biorących udział w programie. – W trakcie nauki w szkole średniej uczniowie zdobyli podstawową wiedzę i umiejętności potrzebne w służbie. Nie ma więc potrzeby, aby niektóre treści powtarzać podczas szkolenia. Dlatego już od ubiegłego roku służba przygotowawcza dla tej grupy ochotników odbywa się w skróconym wymiarze – wyjaśnia ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

W poniedziałek młodzi ludzie stawili się do służby w kilku jednostkach, m.in.: 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, Batalionie Dowodzenia Wojsk Lądowych w Białobrzegach czy w 1 Pułku Saperów w Brzegu. W sumie to 514 osób (358 mężczyzn i 156 kobiet). Wśród nich Kinga Widzińska i Krystian Grzesiak, absolwenci klasy wojskowej XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. Oboje będą się szkolić w 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej. – Interesuje mnie wojsko, dlatego już kilka lat temu podjęłam decyzję o rozpoczęciu nauki w klasie wojskowej. Teraz chcę pójść taką właśnie ścieżkę zawodową – mówi Kinga.

Przed ochotnikami miesiąc intensywnego szkolenia. W ciągu pierwszych 21 dni przejdą 180 godzinne szkolenie podstawowe. Będą to głównie zajęcia praktyczne, w tym poświęcone szkoleniu taktycznemu, strzeleckiemu, inżynieryjno-saperskiemu czy łączności. Absolwenci mają także w programie szkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy i wiele godzin WF-u. Podczas drugiego, kilkudniowego etapu, uczestnicy będą się uczyć specjalności „żołnierz wartownik”.

– Nie mam żadnych obaw i myślę, że szybko przyzwyczaję się do warunków służby. Sądzę, że nauka w klasie wojskowej w pełni przygotowała nas do pobytu w koszarach. Poznaliśmy nie tylko teorię, ale braliśmy tez udział w obozach i zajęcia poligonowych z udziałem żołnierzy. Liczę, że to wszystko teraz zaprocentuje – mówi Krystian.

W trakcie szkolenia ochotnicy złożą przysięgę wojskową, a po zakończeniu służby otrzymają stopień szeregowego rezerwy. Zarówno Kinga, jak i Krystian zamierzają zostać żołnierzami zawodowymi.

We wrześniu ruszy ostatnia, czwarta edycja programu dla klas. Potem, zgodnie ze znowelizowaną ustawą Prawo oświatowe, klasy wojskowe mają zostać zastąpione przez oddziały przygotowania wojskowego. Pierwszych 130 rozpocznie działalność już 1 września. Będzie się w nich mogło kształcić ok. 3 tysięcy uczniów.

Program dla klas, zarówno w starej jak i nowej formule, prowadzi Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, utworzone w styczniu tego roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Biuro Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej", kpt. Remigiusz Kwieciński, st. kpr. Arkadiusz Polewski

dodaj komentarz

komentarze


A więc wojna...
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Defilada na święto dywizji
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Defendery 2020: RobUV
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Trenują, aby szkolić innych
Nadchodzi Armia Fight Night!
Zamek na poligonie
Promocja oficerska w AWL
Ochotnik do Auschwitz
F-16 kończą misję w Estonii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Dekady za wcześnie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ku czci roku 1918 i 1920
Październik pod znakiem Tallboya
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Kaper” przeciw terrorystom
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Bohaterska obrona wzgórza 385
Ryzykowne remedium
Ukraiński kurs na Zachód
16 Dywizja najlepsza!
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Szybciej do wojska
Zostań studentem ASzWoj
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Laserowa artyleria US Army
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Amerykanie odmładzają F-16
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kabina do zadań specjalnych
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Następca Honkera na MSPO
Groty dla podchorążych WAT-u
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Strzelcy wyborowi z WOT-u
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kraby kontra okręt
Szybsza droga do armii zawodowej
„Aviation Detachment” w Łasku
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Kraken dla Kormoranów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO