moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Porządkowanie miejsc pamięci przed 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” Słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane tak dawno są aktualne i dziś.

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują misję i dziedzictwo Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy tożsamości WOT na wartościach, z którymi mogą identyfikować się żołnierze. Dlatego już od końca lipca Terytorialsi aktywnie włączyli się w przygotowania do 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dowódcy i żołnierze odwiedzają żyjących powstańców, porządkują groby i pomniki w swoich rejonach odpowiedzialności.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej sprzątania mogił Powstańców Warszawskich. Już od 5 lat akcja jest organizowana przez Stowarzyszenie „Odra-Niemen” Oddział Mazowiecki oraz Komitet Społeczny „Nie Zapomnij o Nas Powstańcach Warszawskich”. Biorą w niej udział mieszkańcy Warszawy, Stowarzyszenia, wolontariusze z całej Polski. Kolejny rok w akcję angażują się również Terytorialsi. Żołnierze WOT przez wiele godzin pomagali w uprzątaniu mogił na Warszawskich Powązkach. Łącznie uporządkowano blisko 1000 grobów Powstańców.

30 lipca w porządkowaniu grobów w kwaterze powstańczej na Warszawskich Powązkach wziął udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wspierany przez żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady OT. „Oddanie hołdu i opieka nad Powstańcami jest naszym obowiązkiem. Są oni świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Swoim heroizmem udowodnili, że nie można tracić nadziei. Dzięki nim żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce” – podsumował Minister Mariusz Błaszczak.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej dziedziczy tradycje Armii Krajowej i jej Komendy Głównej, jako siły reprezentującej walkę całego narodu o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi od 8 maja 2017 r. Tego dnia Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej jednogłośnie zaakceptowało wniosek o umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej („Kotwicy”).

Żródło: DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Bursztynowy wstrząs
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Wypadek w PKW UNIFIL
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Bez zmian w emeryturach
Natarcie w deszczu
Syndrom Karbali
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
WAM coraz bliżej Łodzi
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Wyścig Stalina
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Rzeźnik w rękach GROM-u
Desant na Bornholm
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Szef MON-u na Defence24 Days
Kluczowe 30 dni
Zbrodnia i kłamstwo
Gotowi na każdy scenariusz
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Groźny incydent w Libanie
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Powrót WAM-u
Kosmiczne oko armii
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Więcej strzelnic w powiecie
Strykery w akcji
Adaptacja i realizm
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Bieg ku pamięci bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi zapraszają
Zbrodnia bez kary
Od cyberkursu po mundurówkę
Początek wielkiej historii
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Przygotowania do lotu do Polski
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Nauki i nauczki z Afganistanu
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
NATO i USA o Iranie
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Jest nowy szef BBN
Ostrosz zamiast Mureny
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
SAFE staje się faktem!
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO