moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Innowacyjne rozwiązania dla wojska

Stal do pocisków odłamkowo-burzących, tranzystor czy receptura na nitrocelulozę – to tylko niektóre z rozwiązań, jakie na potrzeby wojska opracuje Sieć Badawcza Łukasiewicz. Minister obrony Mariusz Błaszczak i Piotr Dardziński, prezes instytucji podpisali list inaugurujący współpracę. To początek nowej polityki dotyczącej wdrażania w armii innowacyjnych technologii.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał list intencyjny z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz. To ośrodek naukowy, który koordynuje prace 33 instytutów badawczych i ponad 4,5 tys. naukowców. Jest to trzecia pod względem wielkości tego typu instytucja w Europie. – Zależy nam na tym, by proces modernizacji Wojska Polskiego przebiegał płynnie, ale także, by wykorzystać potencjał polskich ośrodków badawczych. Ta umowa daje podstawy do takiej współpracy – mówił tuż po podpisaniu dokumentu szef MON.

Podpisany dokument zacieśnia współpracę MON z Łukasiewiczem w zakresie wymiany doświadczeń i informacji dotyczących innowacyjnych technologii, które mogłyby być wykorzystane w siłach zbrojnych, a także zakłada realizację wspólnych projektów na rzecz Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

REKLAMA

Ale to nie wszystko. Minister Błaszczak zapowiedział także wprowadzenie w resorcie nowej polityki dotyczącej innowacyjnych rozwiązań. – Chcemy stworzyć jak najwięcej mechanizmów, które umożliwią wykorzystanie krajowego potencjału badawczego, bo to bardzo ważne, aby był on wykorzystywany na rzecz bezpieczeństwa Polski – mówił.


Film: MON

Właśnie dlatego w MON ma powstać Departament Innowacji, który zajmie się działaniami na rzecz zwiększenia możliwości wykorzystania potencjału polskich ośrodków badawczych. Zostanie także utworzony dokument, który określi cele i kierunki badań naukowych na potrzeby obronności państwa w perspektywie 15-letniej i będzie on ściśle powiązany z Planem Modernizacji Technicznej. Zostanie także powołane forum na rzecz innowacyjności, które będzie platformą do wymiany doświadczeń i dyskusji dla przedstawicieli polskiego biznesu i naukowców. Resort zamierza także nagradzać autorów prac magisterskich i doktorskich, którzy w swoich badaniach będą się koncentrowali na rozwiązaniach na rzecz obronności. – Jestem przekonany, że przed polskimi naukowcami wielka szansa, aby ich pomysły i koncepcje były wykorzystywane na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju – zaznaczył minister.

Podczas uroczystości głos zabrał także wiceminister Marcin Ociepa. Podkreślił, że modernizacja sił zbrojnych to jeden z priorytetów MON. Podstawą jest pozyskiwanie nowego sprzętu, technologii zza granicy, a także sięganie do potencjału polskich uczelni i firm przemysłu obronnego. – Zależy nam na tym, by zacieśnić współpracę polskiej nauki i przemysłu, bo bez tego wdrażanie innowacyjnych rozwiązań nie będzie możliwe – zaznaczył. Dodał także, że współpraca resortu z Siecią Badawczą Łukasiewicz umożliwi między innymi pozyskiwanie większych środków finansowych z Europejskiej Agencji Obrony czy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przypomniał także, że niedawno w MON utworzono funkcję pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej. – To dowód na to, że Polska poważnie traktuje postanowienia sojuszników z NATO, którzy uznali przestrzeń kosmiczną za piątą domenę operacyjną – powiedział.

Natomiast Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz przypomniał, że ośrodek naukowy już współpracował z MON, jednak podpisany dokument umożliwi wyniesienie współdziałania na jeszcze wyższy poziom. – Myślę, że razem jesteśmy w stanie osiągnąć wiele – powiedział. Dodał także, że Sieć Badawcza Łukasiewicz opracuje na potrzeby MON między innymi nowy rodzaj stali do pocisków odłamkowo-burzących, recepturę nitrocelulozy niezbędnej do produkcji amunicji, a także tranzystor, który ma zapewnić polskiej armii samowystarczalność w dziedzinie techniki radarowej i łączności bezprzewodowej. – Polska nauka jest w stanie rozwijać technologie, które pokonają światową konkurencję – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~andrzej
1596297600
to my nie potrafimy produkować stali i nitrocelulozy?
55-77-03-44

Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
 
Obrady ministrów obrony NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
„Gepard’ 20” na Mazurach
Gotowi na trzynastą zmianę
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Coraz więcej chętnych do armii
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
F-16 kończą misję w Estonii
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
COVID-19 – zagrożenie koordynowane
Urodzony żołnierz
Jeszcze więcej OPW
Nowe wojskowe karetki kupione
Zobacz wystawę o gen. Maczku
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Lesson on How to Overcome Difficulties
Rozejm dla prowadzenia wojny
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Żołnierze NATO na polskich drogach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Miasto niezłomne składa broń
Święto sportowców w mundurach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Szef MON ma koronawirusa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Among Us, Allies
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Charytatywny rekord Buzdygana
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Amerykanie odmładzają F-16
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Ukraiński kurs na Zachód
Laserowa artyleria US Army
Brother from Overseas
Amunicja z Meska
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Pilica – ostateczne odliczanie
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Komisje sejmowe o umowie z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO