moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwsze zadanie grupy dezynfekcyjnej

Utrzymywanie w gotowości grup dezynfekcyjnych to jedno z zadań 10 Opolskiej Brygady Logistycznej w ramach walki z pandemią koronwairusa. 27 lipca logistycy przeprowadzili odkażanie jednego z hoteli w Opolu.

Zadanie zostało zrealizowane na wniosek wojewody opolskiego. Grupa dezynfekcyjna, pod dowództwem plutonowego Wacława Citaka, zdezynfekowała 32 pokoje hotelowe oraz ciągi komunikacyjne o łącznej powierzchni 1280 metrów kwadratowych. W budynku pracowało 10 żołnierzy, których zabezpieczało dwóch lekarzy z Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Budynek został zdezynfekowany przy pomocy generatora ozonu oraz nadtlenku wodoru, rozpylonego przez dezynfektor i zamgławiacz.

Równie ważne jak wykonanie zadania było bezpieczeństwo żołnierzy, którzy działali w izolacyjnej odzieży ochronnej i maskach pełnotwarzowych z filtrami zabezpieczającymi ich przed zakażeniem. Zanim grupa powróciła do koszar została poddana dekontaminacji, wyposażenie zostało zdezynfekowane, a odpady podezynfekcyjne zostały przekazane do Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.

Grupa dezynfekcyjna została utworzona 23 kwietnia, a gotowość do realizacji zadań osiągnęła po zakończeniu szkolenia specjalistycznego oraz wyposażeniu w urządzenia i środki już 4 maja. Odkażanie budynku opolskiego hotelu było pierwszym sprawdzianem umiejętności żołnierzy w praktyce.

10 Opolska Brygada Logistyczna aktualnie wydziela dwa zespoły medyczne do wsparcia Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, żołnierzy do pobierania wymazów, a także utrzymuje w gotowości kierowców oraz pojazdy do przewozu środków medycznych i materiałów skażonych.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Sandra Kardas

dodaj komentarz

komentarze


„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Nowa baza US Army w Polsce?
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Wielka gra na ukraińskim froncie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Śmierć w sercu Azji
Oswoić „latający komputer”
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
F-35 zmienia wszystko
DIANA szansą dla polskich innowacji
Równanie z „Iksem”
Hegseth odznaczył polskiego generała
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
NATO rozkłada lotniczy parasol
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Groźny incydent w Libanie
Bałtyk, wspólna sprawa
Kraków zaprosił weteranów
Lotnisko w zanadrzu
Wsparcie ma znaczenie
K9, ognia!
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Biało-czerwona na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Latający dron – broń na okręty podwodne
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Czerwieńsze będą…
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Polski wkład w operację „Overlord”
Generał z cienia
Chcą budować dla Amerykanów
Marsz prawdę ci powie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Polsko-kanadyjska współpraca
Bez zmian w emeryturach
Ślady, których nie widać
Sojusz kontra drony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO