moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Think tank z siedzibą w Rembertowie

Powołane cztery lata temu Centrum Badań nad Bezpieczeństwem od dziś mieści się w zabytkowym budynku na terenie Akademii Sztuki Wojennej. Zadaniem ośrodka jest przygotowywanie analiz dla resortu obrony i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. W ostatnim czasie eksperci Centrum analizowali m.in. zagrożenia dla Polski wynikające z pandemii koronawirusa.

– Centrum Badań nad Bezpieczeństwem to pionierski ośrodek w siłach zbrojnych, a przygotowywane tu analizy odpowiadają na współczesne zagrożenia polskiego bezpieczeństwa – mówił gen. bryg. Ryszard Parafianowicz, rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej podczas otwarcia nowej siedziby CBB na terenie uczelni w Rembertowie. Komendant zaznaczył, że powołane cztery lata temu Centrum każdego dnia potwierdza swoją działalnością, że jest potrzebne. – Dziś CBB otrzymuje własną siedzibę i w ten sposób symbolicznie kończy się proces jego tworzenia – stwierdził gen. Parafianowicz.

Dotąd pracownicy Centrum korzystali z gościnności w innych budynkach Akademii. – Teraz będziemy mieć lepsze warunki pracy, szybki internet, dostęp do telewizji satelitarnej i interesujących nas stacji zagranicznych, głównie azjatyckich – tłumaczył Tomasz Deptuła, dyrektor CBB. Jak dodał szef Centrum, okres pandemii był dla jego pracowników czasem szczególnie wytężonej pracy. – Badaliśmy wynikające z epidemii zagrożenia dla Polski, analizowaliśmy m.in. rozwiązania demokracji azjatyckich: Japonii i Tajwanu dotyczące walki z koronawirusem, a także sytuację w Chinach – wyliczał dyrektor.

REKLAMA

CBB to placówka naukowo-ekspercka powstała w ASzWoj w 2016 roku na potrzeby MON i innych instytucji państwa odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i obronność. Specjaliści z Centrum przygotowują analizy sytuacji politycznej, ekonomicznej, kulturowej i militarnej na świecie m.in. dla ministra obrony, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, szefów Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Pracownicy Centrum prowadzą też badania nad procesami zachodzącymi w obszarze szeroko rozumianego światowego i regionalnego bezpieczeństwa, identyfikują możliwe wyzwania i zagrożenia, biorą udział w opracowywaniu rozwiązań prawnych dotyczących bezpieczeństwa strategicznego, opracowują kursy i szkolenia dla analityków z dziedziny bezpieczeństwa Polski, a także wspierają ASzWoj prowadząc wykłady dla studentów i kursantów.

Centrum jest finansowane przez MON i zatrudnia ok. 30 osób. W ramach CBB działają trzy ośrodki badawcze: studiów nad wyzwaniami cywilizacyjnymi, który zajmuje się tendencjami rozwojowymi w świecie, w tym m.in. wojną informacyjną i rewolucją technologiczną; studiów przestrzeni postsowieckiej badający sytuację polityczną, militarną i gospodarczą w państwach powstałych po rozpadzie ZSRR oraz badań Azji, czyli analizujący procesy związane z bezpieczeństwem państw tamtego regionu oraz ich wpływu na bezpieczeństwo Polski. – Rocznie publikujemy ok. 30 biuletynów poświęconych bieżącym zagrożeniom dla bezpieczeństwa kraju, przygotowujemy też podobną liczbę raportów na temat najpoważniejszych zjawisk i wydarzeń mających wpływ na bezpieczeństwo państwa i regionu – podawał dyrektor Deptuła.

Nowa siedziba CBB mieści się w odnowionym zabytkowym budynku na terenie Akademii. Obiekt powstał pod koniec XIX wieku jako budynek administracyjny dla mieszczącego się tutaj carskiego garnizonu. W okresie międzywojennym obiekt był siedzibą gen. Bruno Olbrychta, komendanta Centrum Wyszkolenia Piechoty. 11 maja 1926 roku, podczas zamachu majowego, przed tym budynkiem do żołnierzy 7 Pułku Piechoty przemawiał marszałek Józef Piłsudski zanim rozpoczął się marsz na Warszawę. Po wojnie mieściło się tu m.in. ambulatorium, przedszkole i internat.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Ireneusz Kowal/ ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Strzelnice dla terytorialsów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Skok na głęboką wodę
Kierunek: misja
Wojsko przeciw wirusowi
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wojskowy Hot450Challenge
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Program kosmiczny dla wojska
Not Contaminated With Routine
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polsko-amerykańska współpraca
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Chwała powstańcom
Ukraiński kurs na Zachód
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wymiana podwodnych doświadczeń
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Galicyjskie przesilenie
Kurs dla saperskich ekspertów
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Cud Piłsudskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie porty bardziej otwarte
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Hekatomba na Woli
Na misjach święta inne niż zwykle
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Online z mistrzami sportu
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Lato z czerwonym terrorem
Laserowa artyleria US Army
Łączność: fundament operacji specjalnej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Druga kadencja prezydenta Dudy
PGZ będzie obecna na MSPO
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Więcej celowników z PCO dla wojska
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
W tym roku wojskowe święto bez defilady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO