Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic… Słowa roty wypowiedziało 63 ochotników. Są to terytorialsi, którzy w Nowej Dębie ukończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe. W uroczystym ślubowaniu żołnierzy WOT wziął udział prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak.
Słowa przysięgi wojskowej w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, szefa BBN Pawła Solocha oraz dowódcy wojsk obrony terytorialnej gen. dyw. Wiesława Kukuły złożyło 63 ochotników. Terytorialsi ślubowali na sztandar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. Słowa roty wypowiedzieli żołnierze, którzy skończyli właśnie 16-dniowe szkolenie podstawowe. Przez ostatnie dwa tygodnie uczyli się w Nowej Dębie posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, topografii i przetrwania w trudnych warunkach. Ćwiczyli także udzielanie pomocy przedmedycznej. Szkolenie zakończyli egzaminem, czyli tzw. pętlą taktyczną.
– Jestem szczęśliwy i dumny, że mogę tu być. Jestem też wzruszony, bo zaledwie kilka dni temu ściskałem dłonie żołnierzy 3 PBOT. Patrzyłem na zmęczone twarze żołnierzy, którzy nie spali kilka nocy, bo cały czas nieśli pomoc poszkodowanym. Pomagali tym, których dotknęły katastrofalne skutki klęski żywiołowej: powodzi i nawałnic, jakie przeszły ostatnio przez Podkarpacie. Czynili niezawodnie to, co jest w ich zawołaniu: zawsze gotowi, zawsze blisko – powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowej Dębie. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przypomniał też, że terytorialsi 3 Podkarpackiej Brygady OT jeszcze nie tak dawno walczyli z pandemią koronawirusa. – Dziękuję Bogu za waszą służbę, a waszym rodzicom za wychowanie, za postawę która została wam wpojona w rodzinach – dodał prezydent.
Pogratulował żołnierzom złożonej przysięgi wojskowej i podkreślił, że od dziś reprezentują oni kraj. – Nosząc wojskowe mundury nie jesteście tylko wolontariuszami, ale jesteście przedstawicielami Rzeczypospolitej, jesteście polskimi żołnierzami, a więc reprezentujcie państwo polskie – zaznaczył Andrzej Duda.
Z kolei minister obrony Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę na to, jak ważnym wydarzeniem w życiu każdego żołnierza jest przysięga wojskowa. – W ten sposób potwierdzacie swoją ofiarność, gotowość służenia Polsce i Polakom. To wyraz patriotyzmu, służby innym, to właśnie jest postawa żołnierzy Wojska Polskiego – mówił. Szef resortu obrony podkreślił także, jak w ostatnich pięciu latach rozwinęło się Wojsko Polskie. Mówił m.in. o zwiększeniu liczebności armii, jej wyposażeniu i dobrej współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślił także, jak ważnym wydarzeniem było utworzenie wojsk obrony terytorialnej. Podziękował również żołnierzom WOT za pomoc w walce z podtopieniami i powodziami, jakie w ciągu ostatnich dwóch tygodni przeszły przez Podkarpacie. – Jesteście zawsze gotowi i zawsze blisko. Widzą to mieszkańcy nie tylko województwa podkarpackiego, ale widzi to cała Polska. I Polska docenia to, że można na was zawsze liczyć. Tak było w czasie epidemii, gdy pomagaliście np. w domach pomocy społecznej, jak i teraz gdy mamy do czynienia z żywiołem. Jesteście na miejscu i niesiecie pomoc potrzebującym – zaznaczył szef MON.
Minister Błaszczak przypomniał także, że w 2020 roku obchodzimy stulecie Bitwy Warszawskiej. – Jesteście godnymi spadkobiercami tych pokoleń które najpierw doprowadziły do tego, że Polska wybiła się na niepodległość, a potem obroniły naszą ojczyznę przed nawałą bolszewicką – podsumował Mariusz Błaszczak.
W czasie uroczystej zbiórki prezydent RP i szef MON wręczyli żołnierzom 3 Podkarpackiej BOT wyróżnienia.
W Nowej Dębie zaprezentowano także wyposażenie, jakim dysponują podkarpaccy terytorialsi, m.in quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperską. Można było także porozmawiać z żołnierzami na temat służby w najmłodszym rodzaju sił zbrojnych, o szkoleniach jakie przechodzą żołnierze tej formacji.
Obecnie WOT tworzy ponad 24 tysiące żołnierzy, szacuje się, że liczba ta byłaby większa o trzy tysiące gdyby nie wstrzymanie zaciągu spowodowane pandemią koronawirusa.
autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski / KPRP, MON
komentarze