moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto 10 Opolskiej Brygady Logistycznej

Dokładnie 21 lat temu, sformowano w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej pierwszy Narodowy Element Wsparcia, który z Opola wyjechał na misję do Macedonii. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdego roku, 30 czerwca opolscy logistycy obchodzą swoje święto.

Święto 10 Opolskiej Brygady Logistycznej zorganizowano w koszarach jednostki, z udziałem żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Wśród zaproszonych gości był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa oraz Zastępca Szefa Logistyki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych pułkownik Marek Adamowicz. Swoją obecnością opolskich logistyków zaszczycili również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych województwa opolskiego oraz dolnośląskiego, jednostek wojskowych garnizonu i byli żołnierze brygady.

Uroczystość była okazją do podziękowania i wyróżnienia żołnierzy szczególnie zaangażowanych w realizację zadań służbowych w kraju i na misjach poza jego granicami. Wręczono „Gwiazdę Afganistanu”, medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Odznakę Honorową Wojsk Lądowych oraz odznaki pamiątkowe 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Szczególnym momentem uroczystości było odczytanie Decyzji Ministra Obrony Narodowej o wyznaczeniu na stanowisko Zastępcy Dowódcy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej podpułkownika Ireneusza Maślanki. Nowy zastępca dowódcy decyzję oraz gratulacje odebrał z rąk Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcina Ociepy.

REKLAMA

W swoim przemówieniu Dowódca 10 Opolskiej Brygady Logistycznej pułkownik Maciej Siudak przypomniał historię brygady oraz podkreślił – „Wśród nas wciąż są żołnierze, którzy tworzyli tę jednostkę i brali udział w pierwszych misjach wojskowych poza granicami kraju. Szczególnie tym osobom pragnę podziękować i wyrazić swój podziw dla ich odwagi i zaangażowania bo wiem, że przecieranie szlaków nie jest łatwe i wiąże się z podejmowaniem trudnych, a czasem także ryzykownych decyzji”. Dowódca nawiązał również do bieżącej działalności brygady – „W ostatnich trzech miesiącach 10 Opolska Brygada Logistyczna dowiodła także swej wartości podczas walki z pandemią koronawirusa. Działania żołnierzy i pracowników brygady skupione były wokół trzech najważniejszych obszarów: transporty z zaopatrzeniem środków ochronnych, artykułów medycznych i kontenerów mieszkalnych, współpraca ze Strażą Graniczną w ochronie południowej granicy Rzeczypospolitej Polskiej oraz wsparcie służby zdrowia poprzez wydzielenie personelu medycznego i pojazdów sanitarnych. Część z tych zadań realizujemy również dzisiaj, wspierając Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego czy pobierając wymazy od pracowników Domów Pomocy Społecznej na terenie naszego województwa”.

Do żołnierzy i pracowników 10 Opolskiej Brygady Logistycznej zwrócił się także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa – „Chciałbym w imieniu zwierzchnika Sił Zbrojnych Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także Ministra Obrony Narodowej bardzo serdecznie podziękować za wszystkie wymiary Waszej aktywności. Zarówno tej globalnej, na wielu kontynentach, w wielu krajach w ramach misji pokojowych, w których godnie reprezentowaliście Polskę, a także ten region. Chciałbym podziękować, w imieniu Prezydenta RP jak i Ministra Obrony Narodowej w sposób szczególny za ostatnie tygodnie i miesiące związane z walką z pandemią koronawirusa. Byliście na ustach i w sercach wielu mieszkańców tego regionu (…) Chciałbym w sposób szczególny podkreślić rolę Waszych rodzin. Rozumiem, że Wasz wysiłek, Wasze zaangażowanie to wspólny wysiłek Waszych rodzin. To wspólne poświęcenie. I za to należą się im wyrazy ogromnego szacunku i uznania”.

Obecny na uroczystości Zastępca Szefa Logistyki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych pułkownik Marek Adamowicz podkreślił, że 10 Opolska Brygada Logistyczna jest jednym z najsilniejszych ogniw systemu logistycznego Polskich Sił Zbrojnych – „Miarą Waszego wysiłku są miliony przejechanych kilometrów, setki tysięcy ton przetransportowanych materiałów i sprzętu, efektywna realizacja usług specjalnych i gospodarczych. W swej codziennej działalności brygada skutecznie zabezpiecza funkcjonowanie jednostek w kraju oraz PKW w różnych zakątkach świata. Pułkownik Adamowicz podziękował za realizację zadań i dodał – „Macie prawo odczuwać satysfakcję z realizacji dotychczasowych dokonań. Jestem przekonany, że dzisiejsza uroczystość będzie stanowiła dla Was motywację do utrzymania tego poziomu realizacji zadań, z którego jesteście znani i który stanowi już dziś Wasz znak rozpoznawczy”.

***

W przeddzień uroczystej zbiórki, żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej 10 Opolskiej Brygady Logistycznej spotkali się w Kościele p.w. Bł. Czesława w Opolu na Mszy świętej w intencji kadry i żołnierskich rodzin. Mszę świętą odprawili wspólnie proboszcz ks. Rafał Bałamudzki oraz kapelan Garnizonou Brzeg i Opole ksiądz kapitan Piotr Rokita. Dowódca 10 Brygady Logistycznej oraz zebrani żołnierze i pracownicy wojska wysłuchali kazania oraz przyjęli błogosławieństwo na kolejne lata służby.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Michał Jacak, Jerzy Smajdor

dodaj komentarz

komentarze


Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
 
Zbiegowie z innego świata
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Polskie porty bardziej otwarte
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Ofensywa Tuchaczewskiego
Wojsko przeciw wirusowi
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
16 sekund Liberatora
Ogromne zainteresowanie Soną
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Rakiety z Mesko w F-35
Żołnierze w sztafecie pomocy
Prezydent Duda jedzie do USA
„Defender” – pracowity poligon saperów
Powstaną kolejne strzelnice
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Kolejne Groty dla wojska
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Laserowa artyleria US Army
Wojsko ma ofertę dla cywili
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ochotnicy na ratunek
Ułańska szarża
Brawurowe zagony motorowe
W MON o polsko-słowackiej współpracy
PGZ będzie obecna na MSPO
Oficer jak biała karta...
Weterani znów staną na macie
Mały Katyń pod Augustowem
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Na misjach święta inne niż zwykle
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Most do współpracy
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Groty z granatnikiem
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Krwawy Wołyń
Kraby w Bolesławcu
Współzawodnictwo rozwija
Online z mistrzami sportu
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Szkolenie wodne podhalańczyków
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO