moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze usuwają skutki powodzi

Żołnierze walczą ze skutkami gwałtownych burz i podtopień, jakie przeszły przez Podkarpacie. Oczyszczają rowy melioracyjne i koryta rzek. Z wody wyciągają konary, gałęzie i połamane drzewa. Naprawiają nawierzchnię i wzmacniają mosty. – Pracujemy po kilkanaście godzin na dobę. Skala zniszczeń jest ogromna – mówi ppor. Sylwester Dul z 16 Batalionu Saperów.

Do pierwszych większych podtopień na południu Polski doszło w połowie czerwca. Nawałnice przeszły przez Małopolskę, Podkarpacie i Lubelszczyznę. Z powodu gwałtownych opadów deszczu podtopionych zostało wiele gospodarstw, szpitale, szkoły, doszło do zerwania dróg. Powodzianom z pomocą ruszyli w pierwszej kolejności strażacy, a wkrótce i żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Terytorialsi wzmacniali m.in. wały powodziowe, układali worki z piaskiem i pomagali mieszkańcom podtopionych domów.

Kilka dni później nastąpiło kolejne załamanie pogody. Szef MON, na wniosek wojewody podkarpackiego, skierował do akcji przeciwpowodziowej kolejnych żołnierzy. Na pomoc mieszkańcom Podkarpacia w weekend ruszyli żołnierze jednostek inżynieryjnych. Są to m.in. wojskowi z 3 Batalionu Inżynieryjnego, 1 Batalionu Drogowo-Mostowego i 16 Batalionu Saperów. Jak informuje Dowództwo Operacyjne RSZ, do walki ze skutkami podtopień i powodzi skierowano około 700 żołnierzy – w tym WOT i wojska operacyjne oraz 100 różnego rodzaju jednostek sprzętu wojskowego. – Od 27 czerwca żołnierze wspierają administrację publiczną przede wszystkim w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przemyskim i przeworskim. Codziennie jest tam około 350 żołnierzy – podaje płk Paweł Lewandowski, szef Oddziału Komunikacji Społecznej DORSZ.

Żołnierze działają m.in. w powiecie przemyskim w miejscowościach: Huta Brzuska, Piątkowa, Krzywcza, Handzlówka, Tarnawka, Jasło i Bircza. Udrażniają przepusty drogowe i rowy melioracyjne, odbudowują wały przeciwpowodziowe i wzmacniają zbiornik retencyjny. Są także w gotowości do ewakuacji mieszkańców z zagrożonych terenów. To nie wszystko. Wojskowi usuwają zatory powstałe na rzekach, naprawiają mosty i nawierzchnię drogową.

– Nie mogliśmy uwierzyć w to, że zaledwie w kilka godzin mały potok płynący przez tę miejscowość zamienił się w rwącą rzekę. Woda zabrała tu nie tylko kilkudziesięcioletnie drzewa, gruz, konary i gałęzie. Zabrała także drogi i odcięła ludzi od świata – opowiada ppor. Sylwester Dul z 16 Batalionu Saperów. Oficer przyznaje, że siła wody była tak duża, że został zerwany niewielki most, a także droga. – Wyrwa w ziemi ma 30 metrów długości i 6 metrów głębokości. Do tego wszędzie są osuwiska – dodaje ppor. Dul.

Żołnierze pracują kilkanaście godzin na dobę. Podczas działań wykorzystują specjalistyczny sprzęt, m.in. transportery pływające PTS, spycharko-ładowarki, maszyny inżynieryjne, wywrotki, koparki, piły spalinowe. – Szczególnie muszą uważać operatorzy tego sprzętu. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza w takich warunkach. Pracujemy na podmokłym terenie, gdzie co chwile powstają nowe urwiska – dopowiada dowódca zgrupowania w Hucie Brzuskiej.

Od tygodnia poszkodowanym na Podkarpaciu pomagają także żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Początkowo w rejon powodzi wysłano 30 terytorialsów, dziś jest już ponad 330 żołnierzy z 5 batalionów lekkiej piechoty.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Groty dla proobronnych
 
Żołnierze bez testów z WF-u
Podwodne centrum przyszłości
Abrams – czołg niepokonany w walce
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Sukcesy żołnierzy na AFN
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Lato w wojskowym klimacie
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Stalowy człowiek
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
V-2 leci do aliantów
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polak najlepszym podoficerem NATO
Nowe książeczki wojskowe
Kontyngent do zmiany
Combining Two Worlds
Javelin gwarantuje skuteczność
Wilki znów na Mazurach
Żeglarki na kursie po medal
Course on Diplomacy
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Afganistan. Czas wracać do domu
Desantowanie z transportowego giganta
„Zginęli, bo byli Polakami”
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Co ze sprawdzianem z WF?
Rusza PKW Islandia
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Psy (w) WOT
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Afganistan: powrót do domu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kat warszawskiego getta przed sądem
Wisła i Narew w Sejmie
Poligon na miarę XXI wieku
Ankona – bitwa po polsku
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Umowa na Mieczniki podpisana
NATO ćwiczy w Gruzji
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Kurs na dyplomację
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Wiosłują dla Emily
Abramsy dla 1 Brygady
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Lider po amerykańsku
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Świętuj razem z żołnierzami!
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Świat skacze w otchłań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO