moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oddanie hołdu bohaterskiemu pilotowi

W dniu 25 czerwca 2020 r. na wyspie Terschelling w Holandii miała miejsce podniosła uroczystość o charakterze patriotycznym. Grupa polskich żołnierzy Sił Powietrznych z NATO-wskiego Centrum Dowodzenia Operacjami Powietrznymi w niemieckim Uedem (CAOC UEDEM) upamiętniła 78 rocznicę śmierci płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego. Po wystawieniu posterunku honorowego, zapaleniu zniczy, złożeniu okolicznościowego wieńca i odprawieniu krótkiej modlitwy dowódca polskiej delegacji, gen. bryg. pil. Sławomir Żakowski, przybliżył sylwetkę bohaterskiego pilota.

Stanisław Skarżyński walczył w wojnie polsko – bolszewickiej, w której został dwukrotnie ranny. Za swoje czyny otrzymał Srebrny Krzyż Virtuti Militari. Był pierwszym Polakiem, który przeleciał Atlantyk oraz jedynym, który otrzymał Medal Louisa Blériota za światowy rekord w długości lotu. Zginał w dniu 26 czerwca 1942 r. w czasie powrotu z nalotu na Bremę.

Na małym cmentarzu wojennym w Terchelling spoczywają żołnierze polegli w czasie II wojny światowej z Wielkiej Brytanii, Kanady, Nowej Zelandii oraz z Polski. Utrzymaniem mogił zajmują się wytypowane rodziny zamieszkujące wyspę. Ze względu na zagrożenie COVID-19 tegoroczne uroczystości miały skromniejszy charakter i odbyły się bez udziału lokalnej społeczności. Złożenie wieńca i oddanie honorów na grobie płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego było uhonorowaniem jego zasług dla polskiego lotnictwa oraz wyrazem pamięci żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Tekst: ppłk Krzysztof Przybylski

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. szt. Tomasz Leszek

dodaj komentarz

komentarze


GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
OPW budują świadomość obronną
Plan na WAM
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Standardy NATO w Siedlcach
Arteterapia dla weteranów
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Wellington „Zosia” znad Bremy
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Marynarze podjęli wyzwanie
Mundurowi z benefitami
Ułani szturmowali okopy
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Dzień wart stu lat
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Czy to już wojna?
Im ciemniej, tym lepiej
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Kaman – domknięcie historii
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Zasiać strach w szeregach wroga
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
„Road Runner” w Libanie
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Jesteśmy dziećmi wolności
Abolicja dla ochotników
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Grecka walka z sabotażem
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Mity i manipulacje
Brytyjczycy na wschodniej straży
Torpeda w celu
Sukces Polaka w biegu z marines
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Sportowcy na poligonie
Polski „Wiking” dla Danii
Ku wiecznej pamięci
Starcie pancerniaków
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Kraków – centrum wojskowej medycyny
Nowe zasady dla kobiet w armii
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Pięściarska uczta w Suwałkach
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Kosmiczna wystawa
Awanse w dniu narodowego święta
Gdy ucichnie artyleria
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO