moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu

Część wycofywanych z Niemiec amerykańskich wojsk najpewniej trafi do Polski – potwierdził wczoraj prezydent Donald Trump podczas konferencji prasowej w Ogrodzie Różanym Białego Domu. Efektem spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa było podpisanie m.in. dwóch deklaracji o zwiększeniu współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

– Nigdy nie mieliśmy lepszych relacji niż teraz. To zaszczyt, że mogę pana tu gościć – podkreślał Donald Trump witając polskiego prezydenta w Białym Domu. Andrzej Duda był pierwszą głową państwa, która gościła w USA po wprowadzeniu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Dlatego też zarówno on sam, jak i członkowie polskiej delegacji tuż przed oficjalnymi spotkaniami musieli przejść teksty na obecność wirusa.

Prezydenci rozmawiali przez ponad godzinę. Później pojawili się w Ogrodzie Różanym Białego Domu. Wygłosili oświadczenia i odpowiadali na pytania dziennikarzy. – Podpisaliśmy dzisiaj dwie deklaracje, aby zwiększyć naszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa. Potwierdziliśmy wagę naszego sojuszu – podkreślał Donald Trump. Prezydenci zadeklarowali między innymi dalszą pracę nad wzmocnieniem więzi wojskowych, potwierdzili, że nadal będą inwestować w zdolności obronne, przypomnieli też o potrzebie sprawiedliwego podziału obciążeń w ramach NATO. – Polska to jedno z ośmiu państw, prócz USA, które na obronność rzeczywiście wydają zadeklarowaną kwotę dwóch procent PKB – zaznaczył Trump. Amerykanie pomogą Polsce w modernizacji armii, potwierdzili też zainteresowanie wzmacnianiem euroatlantyckich więzi i obroną tzw. wschodniej flanki i chęć wspólnej walki z dezinformacją, w szczególności tą związaną z przeinaczaniem faktów historycznych dotyczących II wojny światowej. Po tę kartę Rosja sięga ostatnio szczególnie często.

REKLAMA

Podczas wspólnej konferencji prezydent Duda podkreślał wagę amerykańskiego zaangażowania we wschodniej Europie. – Jeśli ktoś chciałby teraz napaść na Polskę, to nie będzie miał miękkiego lądowania. Obecność sojusznicza jest dla nas niezwykle istotna, pokazuje, że piąty artykuł Traktatu Północnoatlantyckiego działa, a to daje mojemu krajowi spokój – przekonywał.

Tymczasem już wkrótce wojsk amerykańskich nad Wisłą najprawdopodobniej będzie jeszcze więcej. Prezydenci potwierdzili, że wcześniejsze ustalenia zwiększenia tej liczby o tysiąc żołnierzy nadal obowiązują. Ale na tym nie koniec. W czasie spotkania z dziennikarzami Donald Trump przyznał, że do Polski może trafić część oddziałów wycofywanych z Niemiec. – Będziemy redukować korpus w Niemczech do 25 tysięcy żołnierzy. Niemcy nie wywiązują się z umów, wydają na obronność nieco ponad jeden procent ze swojego PKB. Powstała ogromna zaległość, bo tak to należy nazwać. W dodatku wydają miliardy na energię z Rosji – mówił Trump i dodał, że część z wycofywanych wojsk wróci zapewne do domu, część jednak zostanie w różnych miejscach Europy. Biały Dom zakłada, że jednym z tych miejsc mogłaby być Polska. – Nie miałbym śmiałości powiedzieć prezydentowi USA, gdzie ma posłać swoje wojska. Nie ukrywam jednak, że przekonywałem go, by nie wycofywał ich z Europy – podkreślił w odpowiedzi prezydent Duda. – Jeśli ktoś zapytałby mnie jednak, czy jestem gotowy przyjąć więcej wojsk USA w Polsce, to odpowiem – tak, jestem gotowy – zapewnił.

Prezydenci rozmawiali także o wzmacnianiu więzi gospodarczych. Amerykanie na przykład pomogą Polsce w budowie elektrowni jądrowej. Wkrótce zostanie podpisana stosowna umowa. Polska będzie chciała w ten sposób uczynić kolejny krok ku dywersyfikacji źródeł energii i uniezależnienia się od rosyjskich surowców. – Rozwijamy współpracę w zakresie energetyki i bezpieczeństwa energetycznego, nie tylko Polski, ale też Europy Środkowej. To na przykład rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, planowana przez nas budowa kolejnego gazoportu w Gdańsku, a wszystko po to, by odbierać dostawy gazu skroplonego nie tylko dla naszego kraju, ale i Europy Środkowej – mówił Duda. We wspólnej deklaracji prezydenci wspomnieli wreszcie o sieci 5G i chęci rozwijania bezpiecznych systemów telekomunikacyjnych, a także o wspólnej pracy nad szczepionką na koronawirusa.

Wczorajsza wizyta była piątym dwustronnym spotkaniem prezydentów Dudy i Trumpa.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1593079500
Myślałem że dostaniemy trochę nowego sprzętu
4C-62-4F-77

Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
 
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Start w nieznane
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Polowe fortyfikacje
Święto sportowców w mundurach
Świąteczne prezenty od AMW
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Orca” na Atlantyku
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
13 medali żołnierzy na ringu
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Proobronni wspierają potrzebujących
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
EkstraKLASA dla uczniów
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Stał prosto, o łaskę nie prosił
HackYeah, czyli programiści na start!
Dominatorzy biegów na orientację
Obrady ministrów obrony NATO
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Żołnierze spieszą z pomocą
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wymagający sprawdzian podoficerów
Armia donatorów krwi
F-16 kończą misję w Estonii
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Gepardy już na Mazurach
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
NATO broni cyberprzestrzeni
Ukraiński kurs na Zachód
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Sąd nad systemem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO