moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko czeka na ochotników

Ruszają ćwiczenia rezerwy i dodatkowe szkolenia w ramach służby przygotowawczej. Priorytetowo traktowane są wnioski od osób, które w czasie epidemii straciły pracę. – To szansa, by przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa kraju i znaleźć pewne zatrudnienie – mówił minister Mariusz Błaszczak, inaugurując kolejną edycję kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Dziś na konferencji prasowej szef MON podkreślał, że w wyniku rozpoczętej dwa lata temu kampanii szeregi Wojska Polskiego znacznie się powiększyły. – Moim priorytetem jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego, aby Wojsko Polskie było liczniejsze. Dlatego dziś rozpoczynamy kolejną edycję programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” – mówił Mariusz Błaszczak. Obecnie w siłach zbrojnych służy 108 tys. żołnierzy zawodowych. Minister obrony poinformował również o wznowieniu zawieszonych na czas pandemii ćwiczeń rezerwy oraz szkoleń w ramach służby przygotowawczej. Decyzję w tej sprawie szef MON podpisał na początku czerwca

W ćwiczeniach rezerwy mogą wziąć udział osoby, które mają za sobą jakąkolwiek formę czynnej służby wojskowej i złożyły przysięgę wojskową. To byli żołnierze zawodowi, ochotnicy po służbie przygotowawczej, zasadniczej służbie wojskowej, a także absolwenci Legii Akademickiej po ukończonym szkoleniu wojskowym. Do służby przygotowawczej z kolei mogą zgłosić się ci, którzy dotąd nie mieli żadnego kontaktu z wojskiem.

Jak przyznał minister, obie propozycje skierowane są przede wszystkim do osób, które w wyniku epidemii utraciły pracę. Wnioski od tych ochotników są traktowane priorytetowo. Pobyt w koszarach, za który ćwiczący otrzymają wynagrodzenie, ma być dla nich realnym wsparciem w tej trudnej sytuacji. W przypadku ćwiczeń rezerwy to minimum 3,5 tysiąca zł miesięcznie, a dla ochotników służby przygotowawczej – 1,2 tys. zł miesięcznie, plus 2,6 tys. zł odprawy po zakończeniu służby. Ochotnicy otrzymają też bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie na terenie jednostek.


Film: MON

Do tej pory zgłosiło się 880 osób, w tym 490 do służby przygotowawczej. 578 wszystkich wniosków złożyli bezrobotni. – Nasza propozycja pozwala zrealizować dwa cele. Jest ważna dla bezpieczeństwa kraju, bo daje możliwość przeszkolenia jak największej liczby osób, których umiejętności mogą być potem wykorzystane w sytuacji kryzysowej. Jednocześnie to szansa na rozwój i zwiększenie własnych kompetencji oraz gwarancja dobrego, pewnego zatrudnienia. Zachęcam, by z niej skorzystać. Liczę też, że większość osób, które wezmą udział w ćwiczeniach i szkoleniach, postanowi związać swoją przyszłość z wojskiem zawodowym – dodał minister Błaszczak.

Pierwsi chętni ćwiczenia rezerwy rozpoczęli dzisiaj, kolejne zaplanowano na 13 lipca, 17 sierpnia, 14 września, 12 października oraz 16 listopada. Ochotnicy będą się szkolić w 23 jednostkach, m.in. w 12 Brygadzie Zmechanizowanej, 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża, 5 Pułku Artylerii. Ćwiczenia potrwają nawet 90 dni (jesienią mają być wznowione obowiązkowe ćwiczenia rezerwistów). To maksymalny czas, na jaki wojsko może wezwać jednorazowo rezerwistę w ciągu roku.

Dziś ruszył też dodatkowy turnus służby przygotowawczej. Potrwa do 4 września, a szkolenie jest prowadzone w 13 jednostkach, m.in. w 4 Pułku Przeciwlotniczym, 11 Pułku Artylerii, 15 Batalionie Saperów, 19 Batalionie Zmechanizowanym, 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich, 1 Brygadzie Pancernej. Kolejny turnus rozpocznie się 14 września i zakończy 4 grudnia.

Dla osób, które chcą wziąć udział w szkoleniu rezerw lub służbie przygotowawczej, wojsko przygotowało w sumie ponad 20 tysięcy miejsc w 40 jednostkach wojskowych. Zainteresowani mogą zgłaszać się do wojewódzkich sztabów wojskowych lub wojskowych komend uzupełnień w całym kraju.

Paulina Glińska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Na wolność przez dwa mury
 
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Nowa Rada przy prezydencie
Polska członkiem Eurokorpusu
Na granicy (na razie) spokojniej
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Saperzy rozminowują Kłaj
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Nauka kruszenia lodu
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Rodzeństwo na medal
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Nowe garaże dla Leopardów
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Jak Perun z Piratem
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Walka, która poruszyła Europę
Spędź ferie z WOT
W Brukseli o przyszłości NATO
Przesiadka do klasy premium
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Survival w Kosowie
Zima, skały i kawalerzyści
Pierwszy krok do zawodowców
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Wiedza, która ratuje życie
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Zielony, żółty czy czerwony?
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Bez AK, ale nadal w walce
Nominacje dla ośmiu oficerów
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Oczy na wschodnią flankę
W BBN o sytuacji na granicy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Konkurs pamięci o Katyniu
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Legionowski szpital niemal gotowy
PKW Rumunia po raz dziesiąty
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Misja nie tylko wojskowa
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
WOT na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO