moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko czeka na ochotników

Ruszają ćwiczenia rezerwy i dodatkowe szkolenia w ramach służby przygotowawczej. Priorytetowo traktowane są wnioski od osób, które w czasie epidemii straciły pracę. – To szansa, by przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa kraju i znaleźć pewne zatrudnienie – mówił minister Mariusz Błaszczak, inaugurując kolejną edycję kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Dziś na konferencji prasowej szef MON podkreślał, że w wyniku rozpoczętej dwa lata temu kampanii szeregi Wojska Polskiego znacznie się powiększyły. – Moim priorytetem jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego, aby Wojsko Polskie było liczniejsze. Dlatego dziś rozpoczynamy kolejną edycję programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” – mówił Mariusz Błaszczak. Obecnie w siłach zbrojnych służy 108 tys. żołnierzy zawodowych. Minister obrony poinformował również o wznowieniu zawieszonych na czas pandemii ćwiczeń rezerwy oraz szkoleń w ramach służby przygotowawczej. Decyzję w tej sprawie szef MON podpisał na początku czerwca

W ćwiczeniach rezerwy mogą wziąć udział osoby, które mają za sobą jakąkolwiek formę czynnej służby wojskowej i złożyły przysięgę wojskową. To byli żołnierze zawodowi, ochotnicy po służbie przygotowawczej, zasadniczej służbie wojskowej, a także absolwenci Legii Akademickiej po ukończonym szkoleniu wojskowym. Do służby przygotowawczej z kolei mogą zgłosić się ci, którzy dotąd nie mieli żadnego kontaktu z wojskiem.

REKLAMA

Jak przyznał minister, obie propozycje skierowane są przede wszystkim do osób, które w wyniku epidemii utraciły pracę. Wnioski od tych ochotników są traktowane priorytetowo. Pobyt w koszarach, za który ćwiczący otrzymają wynagrodzenie, ma być dla nich realnym wsparciem w tej trudnej sytuacji. W przypadku ćwiczeń rezerwy to minimum 3,5 tysiąca zł miesięcznie, a dla ochotników służby przygotowawczej – 1,2 tys. zł miesięcznie, plus 2,6 tys. zł odprawy po zakończeniu służby. Ochotnicy otrzymają też bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie na terenie jednostek.


Film: MON

Do tej pory zgłosiło się 880 osób, w tym 490 do służby przygotowawczej. 578 wszystkich wniosków złożyli bezrobotni. – Nasza propozycja pozwala zrealizować dwa cele. Jest ważna dla bezpieczeństwa kraju, bo daje możliwość przeszkolenia jak największej liczby osób, których umiejętności mogą być potem wykorzystane w sytuacji kryzysowej. Jednocześnie to szansa na rozwój i zwiększenie własnych kompetencji oraz gwarancja dobrego, pewnego zatrudnienia. Zachęcam, by z niej skorzystać. Liczę też, że większość osób, które wezmą udział w ćwiczeniach i szkoleniach, postanowi związać swoją przyszłość z wojskiem zawodowym – dodał minister Błaszczak.

Pierwsi chętni ćwiczenia rezerwy rozpoczęli dzisiaj, kolejne zaplanowano na 13 lipca, 17 sierpnia, 14 września, 12 października oraz 16 listopada. Ochotnicy będą się szkolić w 23 jednostkach, m.in. w 12 Brygadzie Zmechanizowanej, 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża, 5 Pułku Artylerii. Ćwiczenia potrwają nawet 90 dni (jesienią mają być wznowione obowiązkowe ćwiczenia rezerwistów). To maksymalny czas, na jaki wojsko może wezwać jednorazowo rezerwistę w ciągu roku.

Dziś ruszył też dodatkowy turnus służby przygotowawczej. Potrwa do 4 września, a szkolenie jest prowadzone w 13 jednostkach, m.in. w 4 Pułku Przeciwlotniczym, 11 Pułku Artylerii, 15 Batalionie Saperów, 19 Batalionie Zmechanizowanym, 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich, 1 Brygadzie Pancernej. Kolejny turnus rozpocznie się 14 września i zakończy 4 grudnia.

Dla osób, które chcą wziąć udział w szkoleniu rezerw lub służbie przygotowawczej, wojsko przygotowało w sumie ponad 20 tysięcy miejsc w 40 jednostkach wojskowych. Zainteresowani mogą zgłaszać się do wojewódzkich sztabów wojskowych lub wojskowych komend uzupełnień w całym kraju.

Paulina Glińska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
 
Fighting Eagle nie tylko do szkolenia
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
„Biorą inni, bierzmy i my”
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Kask weterana może być twój!
Pożegnanie z Iskrą
Rozkaz ludobójstwa
CASA na pomoc rannym w wypadku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Wymiana ciosów w Ukrainie
O pomocy dla Ukrainy
Włoscy lotnicy w Malborku
1 Kadrowa idzie w bój
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Śladem profesjonalistów
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
O jeden most za daleko?
Szkolenie na klifie
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
„Z miłości do Ojczyzny”. Jerzy Substyk „Jurny”
AFN uderzył w Kołobrzegu
Zwiad ze spadochronem
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Raptory już w Polsce
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Kolektywna obrona to priorytet
Przełomowy szczyt
Nowy dowódca 18 Dywizji
Wizyta w PKW Łotwa
Powrót do korzeni
Desant do Jeziora Żywieckiego
Raptory lecą do Polski
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Uratować rannego!
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Wyjście z cienia
Operacja „Śluza”
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Terytorialsi w obronie stolicy
Pokaz możliwości FA-50
Przemysł idzie w OPL
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zostać żołnierzem zawodowym
NATO zmienia priorytety
Ostatni rozdział generała
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Akademia Abrams ruszyła!
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Prymuska logistyki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO