moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech

Prezydent Donald Trump nakazał Pentagonowi redukcję liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech – podał Wall Street Journal. Amerykańska administracja nie komentuje na razie tej informacji, ale też jej nie zaprzecza. Jak sugeruje Reuters, część wojsk może zostać przesunięta do baz w Polsce.


Stany Zjednoczone zredukują swój kontyngent w Niemczech nawet o 9 tys. żołnierzy, czyli o ok. 25 proc. Taką informację podał dzisiaj dziennik Wall Street Journal, powołując się na źródła w administracji rządowej. Takie polecenie Pentagonowi miał wydać prezydent Donald Trump. Media nie podają, jakich jednostek czy rodzajów wojsk mogłaby dotyczyć redukcja. Na razie te doniesienia nie zostały oficjalnie potwierdzone, ale brak jest też dementi.

Redukcja kontyngentu miałaby zakończyć się do września tego roku. Nie jest wykluczone, że część tych wojsk mogłaby trafić do baz na terenie Polski – taką informację podała z kolei agencja Reuters. Jest to o tyle prawdopodobne, że Donald Trump wielokrotnie mówił, że jeżeli zdecyduje się na wycofanie amerykańskich żołnierzy z Niemiec, to właśnie Polska byłaby najlepszym miejscem w Europie, by ich przyjąć. Naszymi atutami są rosnące wydatki na obronność, strategiczne położenie w centrum wschodniej flanki NATO oraz bardzo dobre relacje polityczno-wojskowe z USA.

Należy pamiętać, że kwestia ewentualnego przesunięcia części amerykańskiego kontyngentu z Niemiec do Polski nie jest tematem nowym. Nieoficjalne sygnały o analizowaniu takiej możliwości przez Biały Dom słychać było przynajmniej od kilkunastu miesięcy. Do tej pory analitycy byli zgodni, że był to rodzaj groźby kierowanej do rządu Niemiec, by ten znacząco podniósł wydatki budżetu federalnego na obronność i partycypował w kosztach stacjonowania amerykańskich żołnierzy.

MC

autor zdjęć: Sgt. William A. Tanner / US Army

dodaj komentarz

komentarze


Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Roboty saperskie bez tajemnic
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Specjalsi: mała, wielka siła
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Sprawdzian na Bornholmie
Równanie z „Iksem”
Symbol skupiający wiele znaczeń
Groźny incydent w Libanie
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Bez patosu o misjach
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Miłość od pierwszego wejrzenia
Ochrona lasu dla obronności
Ślady, których nie widać
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Pierwsze umowy z SAFE
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Przed misją w Rumunii
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
SAFE – czas kontraktów
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Leopardy 2PL na podium
Generał z cienia
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
SAFE dla marynarki
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
SAFE dla Tarczy Wschód
Blizny, których nie widzimy
Kraków zaprosił weteranów
NATO i USA o Iranie
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Wypadek w PKW UNIFIL
Drony z SAFE
Wsparcie ma znaczenie
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Syndrom Karbali
Adaptacja i realizm
Bez zmian w emeryturach
Podziemny szpital na trudne czasy
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Marsz prawdę ci powie
Od cyberkursu po mundurówkę
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Polsko-kanadyjska współpraca
Tu nie ma miejsca na błędy
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Polsko-estońska współpraca
Biało-czerwona na Monte Cassino
Tatuaże pod mundurem
Od indeksu do munduru
Czerwieńsze będą…
Początek wielkiej historii
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO