moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak przygotować rodzinę na pobieranie wymazów?

W związku ze stale rosnącą liczbą wymazów na obecność koronawirusa, które pobierane są przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, dowództwo WOT przygotowało specjalną akcję edukacyjno-informacyjną. Jej celem jest przybliżenie procesu pobierania wymazów oraz zmniejszenie stresu związanego z badaniem, szczególnie wśród najmłodszych.

Do tej pory żołnierze Wojska Polskiego pobrali ponad 55 tys. wymazów. Część z nich jest pobierana w domach, od osób przebywających na kwarantannie. By przygotować domowników, w tym szczególnie dzieci na to, co może się dziać podczas takiego badania dowództwo WOT przygotowało specjalną akcję informacyjno-edukacyjną.

Cała procedura związana z pobraniem wymazu nie jest długa i można przedstawić ją w 10 krokach. Wybierając się na wykonanie badania Terytorialsi zawsze wcześniej dzwonią do badanego przed przyjazdem. Ważne jest również to by przed badaniem nie jeść i nie myć zębów. Należy też przygotować dokumenty i schować swojego pupila. Konieczne jest również założenie maseczki. Jeśli w domu znajdują się dzieci warto przeprowadzić z nimi rozmowę i wytłumaczyć co będzie się działo. Wymazy zawsze pobierane są w progu domu badanego i trwają około 10 sekund. Jeśli osoba badana źle się czuje powinna to od razu zasygnalizować. Każdorazowo wyniki badania przekazuje stacja sanitarno-epidemiologiczna.

Jednym z elementów budowania odporności społecznej jest wzmacnianie odporności na stres, w tym przypadku, przygotowując akcje edukacyjno-informacyjną uwaga skupiona została na najmłodszych. W czasie pandemii dzieci najbardziej narażone są na odczuwanie negatywnych skutków sytuacji, w jakiej się znalazły. Do ich domów przyjeżdżają zespoły wymazowe i pobierają próbki od rodziców lub od nich samych. Wiąże się to ze stresem, który należy niwelować. Dowództwo WOT stworzyło więc film dla dzieci wyjaśniający kim jest postać, która pobiera wymazy, co robi i dlaczego mogą traktować ją jako Super-Bohatera.

Z inicjatywy żołnierzy formacji powstało również opowiadanie "Moje serce ochroni Mamę i Tatę". Jego treść odnosi się do obecnej sytuacji epidemiologicznej. Całość została napisana językiem zrozumiałym dla najmłodszych i zilustrowana przez dzieci rodzin i przyjaciół Terytorialsów oraz personelu medycznego. Opowiadanie zostało wydane również w wersji papierowej.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami i ich dalszego udostępniania.

Link do filmów

Tekst: płk Marek Pietrzak/rzecznik prasowy WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Kolejne nominacje w wojsku
Buzdygan Internautów – głosowanie
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Finał B żołnierza w short tracku
Outside the Box
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
PGZ szykuje Baobaba na eksport
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
Bojowy duch i serce na dłoni
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Premier wojenny
Engineer Kościuszko Saves America
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
W NATO o inwestycjach w obronność
Rubio: należymy do siebie
Misja zdrowie trwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przez uchylone okno
Chciałem być na pierwszej linii
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Chwała bohaterom AK
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Gorąco wśród lodu
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Łyżwiarz przebił się z czwartej pozycji na pierwszą
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Ekstremalne zimowe nurkowanie
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
POLSARIS, czyli oczy wojska
Zielone światło dla konwoju
To nie mogło się udać, ale…
Medal Honoru dla Ollisa
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Multimedaliści górą
Kierunek Rumunia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Arktyka pod lupą NATO
Polak szefem jednego z dowództw NATO
Taniec na „Orle”
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
HIMARS-y w Rumunii
Invictus, czyli niezwyciężony
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Bądź gotowy dzięki nowej aplikacji
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Skromny początek wielkiej wojny
Ostatnia minuta Kutschery
Together on the Front Line and Beyond
Partnerstwo dla artylerii
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Fenomen podziemnej armii
Ułamki sekundy dzieliły żołnierza od medalu
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
„Wicher” rośnie w oczach
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
Oko na Bałtyk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO