moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Majówka u pancerniaków

Majówka dla wielu z nas kojarzy się z sielanką i piknikiem, lecz dla pancerników z 34 Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc) to czas intensywnej, wytężonej pracy związanej z przygotowaniem czołgów do zbliżających się zadań i szkolenia poligonowego, w tym ćwiczeń Anakonda-20. 

Utrzymanie gotowości pododdziałów wojskowych do wykonywania zadań to nie tylko szkolenie na poligonach, czy placach ćwiczeń, ale także obsługa sprzętu i wszystkie czynności obsługowo-naprawcze. Gdy jedni żołnierze, pełnią służbę realizując zadań związanych z minimalizację ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa w głąb kraju - między innymi strzegąc granicy państwowej, inni wzmagają działania obsługowo-naprawczych sprzętu wojskowego.

„Realizując zadanie na granicy państwowej, wzmacniając Straż Graniczną, pomagając Policji, jak i władzom lokalnym, nie zapominamy o naszej podstawowej funkcji, jaką jest szkolenie wojsk. Dzięki temu, że zmniejszyła się aktywność jednostek na poligonach, możliwa jest realizacja dużego przeglądu technicznego i naprawy bieżące sprzętu wojskowego. W ten sposób, możemy przygotować sprzęt do kolejnego wysiłku szkoleniowego, jakim rysuje się na horyzoncie ćwiczenie Anakonda-20”. – wyjaśnia gen. bryg. dr Dariusz Parylak, dowódca 11LDKPanc.

REKLAMA

„Majówka techniczna” to termin który stał się w Czarnej Dywizji synonimem szczególnej dbałości o sprzęt techniczny, w tym czołgi T-72 eksploatowane przez 34BKPanc. Codzienny wysiłek wkładany przez załogi czołgów oraz żołnierzy służb technicznych w zachowanie sprawności sprzętu i uzbrojenia oraz jak najlepsze jego przygotowanie, poprzez kompleksową obsługę jest podstawowym czynnikiem, wpływającym na przyszłą jego niezawodność.

„Dbałość o sprawność techniczną w głównej mierze spoczywa na użytkowniku danego sprzętu. Żołnierze załóg czołgów wykonują niezbędne zabiegi konserwacyjne zespołów i podzespołów, wymieniają oleje i płyny eksploatacyjne, a także usuwają wykryte usterki” – mówi ppłk Sławomir Jędrzejak, dowódca batalionu czołgów.

Obsługi i skomplikowane remonty są możliwe dzięki wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia specjalistów mechaników oraz dostępnej infrastruktury garażowej, a także bazy remontowej.

„Jakkolwiek T-72 są czołgami o stosunkowo nieskomplikowanej budowie, to choćby przez wzgląd na gabaryty poszczególnych podzespołów i charakter sprzętu, do obsługi i napraw wymagana jest szeroka wiedza specjalistyczna, doświadczenie i odpowiednie zaplecze techniczne. Należy pamiętać, że prace obsługowe, czy naprawcze przy sprzęcie są doskonałym elementem szkolenia na żywym organizmie, a im więcej scenariuszy przećwiczymy w parku sprzętu technicznego, tym mniej zaskoczy nas na polu walki. Jeśli dobrze poznasz sprzęt wojskowy, jego budowę, zasady działania oraz możliwości taktyczne to podczas wykonywania zadań będziesz w stanie kompleksowo i komplementarnie wykorzystać jego możliwości, toteż każdy kolejny dzień majówki technicznej jest dla nas niewątpliwą wartością dodaną” – opisuje ppor. Piotr Zubaszewski.

We wszystkich jednostkach wojskowych Czarnej Dywizji obsługiwany i naprawiany jest zarówno sprzęt gąsienicowy, jak i kołowy. Żołnierze oraz pracownicy cywilni wykorzystują stanowiska kanałowe, specjalistyczne stanowiska obsługi i naprawy, stacje diagnostyczne, spawalnie, urządzenia działów obróbki i skrawania, a także malarnie i lakiernie. Wykorzystanie hal remontowych pozwala po zdiagnozowaniu ewentualnej usterki, na jej szybkie i sprawne usunięcie.

Tekst: mjr Artur Pinkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. szt. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


NATO walczy z koronawirusem
 
Na zakupy do sklepu AMW
Specjalsi świętują
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Koniec kijowskiego snu
Wojsko przeciw wirusowi
Patrioty z polskimi przyczepami
Sukcesy sportowców w mundurach
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Army of Medics
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Agent w generalskich szlifach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prawdziwi wojownicy
Rubiny w walce z epidemią
Amerykanie odmładzają F-16
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
F-16 kończą misję w Estonii
„Ratownik” od nowa
Widzieć i nie być widzianym
Partyzanci rozgromili ubeków
Święto żołnierzy służących na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Białe noce podhalańczyków
Gotowi na „Defendera”
Pracowity tydzień flotylli
„Spartan” znów na Mazurach
Przeciwlotnicza Sona
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polskie porty bardziej otwarte
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Ćwiczenia z torpedą
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
MON nie wycofuje się z MSPO
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Na misjach święta inne niż zwykle
Co z tegorocznym MSPO?
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Obradowała Rada Gabinetowa
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy wiceminister w MON
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Podchorążowie za sterami Bielików
Online z mistrzami sportu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Harpun” do walki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Akcja krwiodawstwa proobronnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO