moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

12 Brygada świętowała

15 maja przypada doroczne święto 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Z powodu zagrożenia COVID-19 w tym roku nie odbyła się uroczystość z defiladą i pokazem sprzętu, ale nie oznacza to, że Błękitna Brygada nie świętowała. 

Pandemia koronawirusa spowodowała, że podjęto decyzję o rezygnacji z organizacji uroczystości w formie, jaką dobrze znaliśmy do tej pory. Pomimo tego faktu Dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej generał brygady Sławomir Dudczak pamiętał o swoich podwładnych. Doceniając ich ogromny wysiłek i poświęcenie, wielkie zaangażowanie, dyspozycyjność oraz inicjatywę podczas wykonywania obowiązków służbowych wyróżnił 821 żołnierzy oraz 35 pracowników. Minimalizując ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa nie zorganizowano dużej uroczystości, ale w ciągu kilku ostatnich dni generał Dudczak spotkał się z wyróżnionymi w garnizonach Błękitnej Brygady (Szczecin, Stargard, Choszczno).

Z kolei w piątek, 15 maja br., o godzinie 10:00 dowódca 12 Brygady wraz z szefem Sekcji Wychowawczej i starszym podoficerem Dowództwa złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem patrona 12 Brygady – generała broni Józefa Hallera, aby symbolicznie oddać hołd patronowi.

Następnie dowódca Błękitnej Brygady zaprosił dziennikarzy na briefing prasowy do Sali Tradycji 12 Brygady, który był poświęcony obecnym oraz przyszłym, najważniejszym zadaniom i wyzwaniom jednostki, jak choćby zbliżające się międzynarodowe ćwiczenie Defender. Generał Dudczak zaznaczył, że „z powodu zagrożenia koronawirusem w tym roku brygada świętuje symbolicznie, ale za rok – w 25-lecie ma nadzieję, że obchody będą wyjątkowo doniosłe”.

Ostatnim etapem dorocznego święta było spotkanie kluczowego personelu z dowódcą 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generałem dywizji Maciejem Jabłońskim. Podczas spotkania dowódca „Dwunastki” przekazał replikę hełmu Błękitnej Armii generała Hallera, która uświetni Salę Tradycji Błękitnej Brygady.
***
12 Brygada Zmechanizowana jako jedna z największych i najnowocześniejszych jednostek Wojsk Lądowych od lat jest mocno zaangażowana w różnego rodzaju szkolenia i ćwiczenia w kraju, jak i poza Jego granicami, a także w misje zagraniczne.
12 Brygada rozmieszczona jest w 3 garnizonach (Szczecin, Stargard, Choszczno). Obecnie przygotowuje się do udziału w międzynarodowym ćwiczeniu pk. DEFENDER EUROPE 20 PLUS, w którym będzie głównym ćwiczącym ze strony polskiej. Więcej informacji o 12 Brygadzie na stronie: https://www.wojsko-polskie.pl/12bz/

Tekst: kpt. Błażej Łukaszewski

red. PZ

autor zdjęć: szer. Piotr Pytel

dodaj komentarz

komentarze


Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Outside the Box
Piekło „Pługa”
Borsuki, ognia!
Przemyślany każdy ruch
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
„Jaskółka” na Bałtyku
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Medycyna i wojsko łączą siły
Oko na Bałtyk
Sprintem do bobsleja
Nie pozwala spocząć na laurach
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Chwała bohaterskim obrońcom Birczy
Kierunek Rumunia
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
„wGotowości” rusza pełną parą!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
ORP „Wodnik” zimową porą
Zacięta walka o medale pod siatką
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Walka o pierwszą dziesiątkę
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Bezpieczeństwo to priorytet
Gala MMA coraz bliżej
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
METS po nowemu
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Together on the Front Line and Beyond
Wojsko nadal na Horyzoncie
Debiut ogniowy Borsuków
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Morskie koło zamachowe
Przeprawy na Odrze
Kosmiczny nadzór
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Cios w serce reżimu
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Koniec olimpijskich zmagań
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Zagrzmiały K9 Thunder
Przedsiębiorcy murem za SAFE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO