moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świat się zbroi, czyli rekordowe wydatki na armie

W ubiegłym roku świat wydał na broń i sprzęt wojskowy prawie 2 biliony dolarów, czyli najwięcej, od kiedy Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem – SIPRI, prowadzi analizy globalnych wydatków obronnych. Niekwestionowanym liderem pozostały Stany Zjednoczone, które na armię wydały w 2019 roku ponad 732 mld dolarów, wyprzedzając Chiny (261 mld dolarów) oraz – trzecie w rankingu – Indie (71 mld dolarów). Ku zaskoczeniu ekspertów miejsce na podium straciła Rosja. Mimo zwiększenia wydatków na obronność swojej pozycji w rankingu, nie obroniła Polska, spadając z 18 na 20 miejsce. Jest to jednak konsekwencja wysokiego kursu dolara wobec innych walut. Autorzy badania przyznają, że od 2010 roku zwiększyliśmy wydatki na wojsko o 51 proc. i pod tym względem, w pierwszej dwudziestce zestawienia, wyprzedziły nas tylko Chiny i Turcja.

Można powiedzieć „świat się zbroi na całego”. Zgodnie z przygotowanym przez analityków ze Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (Stockholm International Peace Research Institute, SIPRI), raportem na temat globalnych wydatków obronnych w 2019 roku, wszystkie państwa na świecie wydały na cele „obronne” prawie 2 bilionów dolarów. A dokładniej 1,917 bilionów dolarów. Oznacza to wzrost w stosunku do 2018 roku o prawie 3,6 procent.

Niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie od wielu lat pozostają Stany Zjednoczone. Nasz strategiczny sojusznik wydał na zbrojenia w ubiegłym roku prawie 732 mld dolarów, co stanowiło 3,6 procent PKB. I choć jest to aż o 15 procent mniej niż w 2010 roku, to równocześnie jest to o ponad 5,3 procent więcej niż w 2018 roku. Drugie miejsce w zestawieniu, i to także jest od kilku lat tradycją, zajęły Chiny. Choć moim zdaniem należy podawane przez Pekin dane traktować bardzo, bardzo ostrożnie, gdyż nie wierzę, iż tamtejsze władze ich nie zaniżają mocno. SIPRI przyjęło, iż w ubiegłym roku wydatki wyniosły 261 mld dolarów. Oznacza to wzrost w odniesieniu do 2018 roku o 5,1 procent, ale przede wszystkim aż o 85 procent w stosunku do 2010 roku. Zaskoczeniem jest trzecie miejsce podium, do tej pory zarezerwowane dla Rosji. Naszych wschodnich sąsiadów, którzy na wojsko wydali w 2019 roku 65 mld dolarów (czyli 4,5 procent więcej niż w 2018 roku), wyprzedziły Indie z budżetem obronnym na poziomie 71 mld dolarów.

 

REKLAMA

Oczywiście można powiedzieć, iż pozycja Rosji to w dużej mierze konsekwencja słabego kursu rubla względem referencyjnego w badaniu SIPRI, amerykańskiego dolara, ale nie zmienia to faktu, że Indie zwiększyły swój budżet wojskowy w odniesieniu do 2018 roku o prawie 7 procent, a w stosunku do 2010 roku o ponad 37 procent. Rosja w analogicznym okresie (2010 do 2019) zwiększyła go jedynie o 30 procent.

Ze względu na napiętą sytuację na wschodniej flance NATO i apele USA, aby państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego dotrzymywały własnych zobowiązań i przeznaczały na wojsko co najmniej 2 procent PKB, warto odnotować wyraźny wzrost budżetów zbrojeniowych dwóch naszych europejskich sojuszników. Niemcy w 2019 roku zwiększyły wydatki na armię o 10 procent – do 49 mld dolarów, a Holandia o 12 procent – do 12 mld dolarów. Niestety, nie oznacza to, że kraje te osiągnęły wymagany pułap 2 procent PKB. W pierwszej dwudziestce zestawienia SIPRI tylko trzy państwa NATO spełniają ten warunek – Stany Zjednoczone (3,4 procent PKB), Turcja (2,7 procent PKB) oraz Polska (2 procent PKB).

Reasumując. Najnowszy raport SIPRI na temat wydatków obronnych w 2019 roku nie przynosi rewolucyjnych zmian i pokazuje, że zdecydowana większość państw, bez względu na ich lokalizację i geopolityczne konotacje, czuje się zagrożona i inwestuje w swoje armie. Jednak uważam, że prawdziwym „sprawdzam” dla postrzegania narodowej obronności będzie rok 2020 obejmujący konsekwencje światowej pandemii COVID-19. Osobiście nie wierzę, iż w bieżącym roku globalne wydatki obronne wzrosną. Spodziewam się ich załamania i cięć na poziomie nawet kilkudziesięciu procent. Pytanie tylko, jak to się odbije na bezpieczeństwie w danych regionach. Bo nie wierzę, iż budżet obronny przytną np. Chiny. Wręcz przeciwnie. Ten kraj może potraktować zbrojenia jak koło zamachowe dla swojej gospodarki. I teraz kluczowe pytanie dla całego NATO brzmi czy USA będą w stanie skutecznie na taki ruch odpowiedzieć.

Krzysztof Wilewski , publicysta portalu polska-zbrojna.pl

autor zdjęć: Spc. Andrew McNeil / 22nd Mobile Public Affairs Detachment

dodaj komentarz

komentarze


Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
 
Wizyta w PKW Łotwa
Prymuska logistyki
Terytorialsi w obronie stolicy
Wymiana ciosów w Ukrainie
1 Kadrowa idzie w bój
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Szkolenie na klifie
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
CASA na pomoc rannym w wypadku
„Biorą inni, bierzmy i my”
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Włoscy lotnicy w Malborku
Desant do Jeziora Żywieckiego
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
O jeden most za daleko?
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
„Z miłości do Ojczyzny”. Jerzy Substyk „Jurny”
Powrót do korzeni
Przełomowy szczyt
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Raptory już w Polsce
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Marynarz wicemistrzem świata w rzucie młotem
Jak zostać żołnierzem zawodowym
PKW Orlik wrócił do domu
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Pożegnanie z Iskrą
Przemysł idzie w OPL
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Honorowi krwiodawcy w mundurach
Pokaz możliwości FA-50
Kolektywna obrona to priorytet
Cyberkonkurs MON-u
Operacja „Śluza”
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Uratować rannego!
Warszawa ’44. Pamięć nie umiera
Fighting Eagle nie tylko do szkolenia
Wyjście z cienia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AFN uderzył w Kołobrzegu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowy dowódca 18 Dywizji
Zwiad ze spadochronem
Śladem profesjonalistów
NATO zmienia priorytety
Raptory lecą do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO