moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO walczy z koronawirusem

Obrady ministrów obrony NATO, ze względu na zagrożenia związane z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, odbyły się on-line. – Pandemia nie spowodowała, że inne zagrożenia zniknęły. Misja NATO pozostaje niezmienna, musimy zapewnić bezpieczeństwo i być w gotowości operacyjnej – mówił podczas konferencji prasowej Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu.

Dzisiejsze spotkanie ministrów obrony NATO zdominował temat epidemii koronawirusa. – Omówiliśmy sytuację i uzgodniliśmy, jakie działania powinniśmy podjąć, aby nadal móc wspierać się nawzajem – mówił tuż po spotkaniu szef NATO. Zaznaczył, że pandemia COVID-19 jest wyzwaniem dla wszystkich państw i ma ogromny wpływ nie tylko na ludzi, ale także na gospodarkę, a co za tym idzie, jej konsekwencje możemy odczuwać jeszcze przez długi czas. – Jednak ten kryzys pokazał, że członkowie Sojuszu są zjednoczeni – podkreślił.

Stoltenberg zaznaczył także, że siły zbrojne państw NATO odgrywają bardzo ważną rolę w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Jak mówił, członkowie Sojuszu zrealizowali ponad sto misji, których celem był transport personelu medycznego i środków umożliwiających leczenie chorych. Wojska zbudowały też 25 szpitali polowych, dostarczyły 25 tysięcy łóżek. Do działania zostało zaangażowanych też ponad cztery tysiące wojskowych przedstawicieli personelu medycznego. Dodał także, że sojusznicy zadeklarowali dalsze zaangażowanie w walkę w COVID-19.

REKLAMA

Ministrowie obrony omówili także możliwe skutki geopolityczne pandemii. – Niektórzy mogą usiłować wykorzystać spowolnienie gospodarcze jako okazję do inwestowania w kluczowe branże i infrastrukturę, a to może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo – powiedział. – Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby wyciągać wnioski, jednak musimy być przygotowani do ochrony naszych kluczowych zdolności i społeczeństwa – dodał.

Jednak, jak mówił Stoltenberg, pandemia koronawirusa nie spowodowała, że inne zagrożenia z jakimi musi mierzyć się NATO zniknęły. – Wręcz przeciwnie. Nasi potencjalni przeciwnicy mogą starać się wykorzystać sytuację do realizacji własnych interesów – zaznaczył. Wyjaśnił, że sytuacja w Iraku i Afganistanie nadal pozostaje niestabilna. Sojusz odnotowuje też „stałe tempo rosyjskiej działalności wojskowej”. Dlatego ministrowie obrony NATO poruszyli także kwestie związane z obroną i odstraszaniem. – Nasza misja pozostaje taka sama: musimy zapewnić spokój i stabilność. Podejmujemy wszelkie środki, aby chronić nasze siły zbrojne, jednak cały czas musimy być w gotowości operacyjnej – zaznaczył.

Podczas spotkania ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego Polskę reprezentował szef polskiego resortu, Mariusz Błaszczak. Fot. MON

Szefowie resortów pochylili się także nad kwestią dezinformacji. Jak mówił Stoltenberg, sojusznicy zgodzili się, iż trzeba jej przeciwdziałać. – Będziemy identyfikować i ujawniać każdą dezinformację. Każda fałszywa narracja zostanie przeciwstawiona faktom – zaznaczył.

Spotkania ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego odbywają się cyklicznie, co kilka miesięcy. Zazwyczaj szefowie resortów spotykają się Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Tym razem, ze względu na zagrożenia związane z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, obrady odbyły się on-line za pośrednictwem bezpiecznego łącza. Polskę reprezentował szef polskiego resortu, Mariusz Błaszczak. W dyskusji, poza członkami NATO, uczestniczyli także przedstawiciele Szwecji, Finlandii, a także Unii Europejskiej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO, MON

dodaj komentarz

komentarze


„Rosyjski walec” na polskich Kresach
 
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Aviation Detachment” w Łasku
Nowe sanitarki dla wojska
Kabina do zadań specjalnych
Ryzykowne remedium
Szybsza droga do armii zawodowej
Defender 2020: Symulator Pioruna
„Kaper” przeciw terrorystom
W MON o polsko-słowackiej współpracy
16 Dywizja najlepsza!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zamek na poligonie
Szybciej do wojska
Wybuchowa edukacja
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Kraken dla Kormoranów
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Zostań studentem ASzWoj
Wojsko przeciw wirusowi
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Ukraiński kurs na Zachód
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kraby kontra okręt
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polsko-amerykańska współpraca
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Amerykanie odmładzają F-16
Ku czci roku 1918 i 1920
Defendery 2020: RobUV
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komisje sejmowe o umowie z USA
Bohaterska obrona wzgórza 385
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Dekady za wcześnie
Trenują, aby szkolić innych
Październik pod znakiem Tallboya
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nadchodzi Armia Fight Night!
F-16 kończą misję w Estonii
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Laserowa artyleria US Army
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Promocja oficerska w AWL
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ochotnik do Auschwitz
A więc wojna...
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO