moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu

Skrócony czas kształcenia w szkole podoficerskiej i ujednolicenie programów szkolenia – to jedne z najważniejszych zmian w projekcie rozporządzenia MON. Dotyczy szkół podoficerskich. Jedną z propozycji jest też zróżnicowanie kursów w zależności czy biorą w nich udział cywilni ochotnicy, czy służący już szeregowi zawodowi.

Zmianę modelu kształcenia i przygotowania żołnierzy-kandydatów na podoficerów zakłada podpisana przez ministra Mariusza Błaszczaka „Koncepcja rozwoju korpusu podoficerów”.

Nad jej szczegółowymi rozwiązaniami przez ostatnie kilkanaście miesięcy pracował powołany w MON specjalny zespół. – Wprowadzenie niektórych rozwiązań trwa dłużej, bo wiele z nich wymaga zmian prawnych. Sukcesywnie, w postaci projektów rozporządzeń, decyzji czy rozkazów, są one przygotowywane. Podobnie jest w przypadku rozporządzenia dotyczącego szkół podoficerskich – mówi st. chor. sztab. Sławomir Nastarowicz, starszy podoficer Sztabu Generalnego WP.

REKLAMA

Krótszy kurs na podoficera

Jedną z najważniejszych zmian w projekcie jest rezygnacja ze szkolenia specjalistycznego. W praktyce oznacza to automatyczne skrócenie czasu trwania kursu dla kandydatów z korpusu szeregowych zawodowych, który odbywają w szkole podoficerskiej. Jak dotąd trwał on sześć miesięcy i obejmował dwa etapy kształcenia: ogólne i specjalistyczne. – Zmiany w tym obszarze były konieczne, bo jak pokazała praktyka, zawartość programowa, a co za tym idzie, czas kursu nie były optymalne dla doświadczonych służbą żołnierzy. Co więcej, profil szkolenia specjalistycznego, które odbywali szeregowi, nie zawsze znajdował odzwierciedlenie w późniejszej służbie. Zdarzało się, że nie do końca pokrywał się on z wymaganiami stanowiska, na które żołnierz był wyznaczany już po ukończeniu szkoły – dodaje st. chor. sztab Nastarowicz.

Ostatecznie więc kurs na podoficera, w którym biorą udział szeregowi zawodowi ma trwać siedem tygodni. Skrócenie kursu będzie możliwe nie tylko dzięki rezygnacji z części specjalistycznej, ale też zmianom w treściach kształcenia ogólnego oraz wprowadzeniu metody nauki na odległość, tzw. e-learningu. Na szkolenie specjalistyczne żołnierz będzie kierowany do centrum szkolenia przez dowódcę jednostki wojskowej już po wyznaczeniu na stanowisko służbowe.

Nowe programy szkolenia

W projekcie znalazł się również zapis o wprowadzeniu do szkół podoficerskich jednolitego programu szkolenia. To także efekt propozycji zmian, zawartych w koncepcji. Choć dotąd każda szkoła opracowywała program kształcenia według wytycznych m.in. Dowódcy Generalnego RSZ, w praktyce znacznie różniły się one między sobą. Nie było więc pewności, czy każdy absolwent kursu podoficerskiego posiada jednakowy poziom umiejętności i reprezentuje odpowiednie standardy.

Dlatego już w trakcie prac nad koncepcją w Sztabie Generalnym WP został opracowany nowy program kursu dla kandydatów na podoficerów. Jako Bazowy Kurs Podoficerski będzie on obowiązujący dla wszystkich szkół podoficerskich. – Co do zasady program jest ujednolicony. Ale są też w nim drobne różnice, uwzględniające specyfikę poszczególnych rodzajów sił zbrojnych: wojsk lądowych, marynarki wojennej czy sił powietrznych – przyznaje st. chor sztab. Nastarowicz.

W projekcie zapisano, że nowe rozwiązania mają dotyczyć także kursów już trwających. – I tak się stało, bo kurs, który odbywa się teraz w Poznaniu, jest już, jako projekt pilotażowy, realizowany według nowych zasad – dodaje st. chor. sztab Nastarowicz.

Dłuższe kursy dla ochotników z cywila

Zgodnie z projektem rozporządzenia, jak również założeniami koncepcji, głównym źródłem naboru do korpusu podoficerskiego nadal mają zostać szeregowi zawodowi. Jednak ochotnicy z cywila wciąż będą mieli szanse na zostanie kapralem. W ich przypadku kurs będzie trwał jednak nieco dłużej. – Szeregowi zawodowi mają często wieloletnie doświadczenie w służbie, dobrze znają podstawy żołnierskiego rzemiosła, a wielu z nich było także na misjach poza granicami kraju. D z kolei dla ochotników z cywila to pierwszy kontakt z wojskiem. Oczywistym więc jest, że kursy muszą być zróżnicowane zarówno pod względem treści programowych, jak i czasu trwania – mówi starszy podoficer SGWP.

Cywilni ochotnicy, poza 7-tygodniowym kształceniem ogólnym, będą musieli przejść szkolenie podstawowe (przechodzi je na początku służby każdy kandydat na żołnierza), a po zakończeniu kursu, także szkolenie specjalistyczne w centrum szkolenia. W sumie czas trwania kursu w ramach tzw. służby kandydackiej to ok. 8-12 miesięcy (w zależności od specjalności wojskowej).

Głównymi zadaniami szkół podoficerskich pozostanie kształcenie kandydatów na podoficerów oraz prowadzenie kursów kwalifikacyjnych dla podoficerów wymaganych przed wyznaczeniem na kolejne stanowisko służbowe. Szkoły nadal będą zajmować się kształceniem – ochotników służby przygotowawczej oraz kandydatów na podoficerów terytorialnej służby wojskowej. Projekt rozporządzenia formalizuje także zadania szkół podoficerskich w zakresie szkolenia kandydatów na podoficerów rezerwy.

Projekt zmian w przepisach trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Bartek Bera

dodaj komentarz

komentarze

~Stary Desant
1586372580
Proszę mi powiedzieć a co z żołnierzami rezerwy którzy odsłużyli parenaście lat i mając na kącie misje bojowe musieli zdjąć mundur bo tak nakazała poprzednia władza????.Bez emerytury,honoru i dumy zostawieni na pastwę los. Teraz powołuje się ich na podoficerów i gdzie jest ich miejsce w tym całym przedsięwzięciu ??? Mają na nowo uczyć się sprzątać myć kible i robić z siebie błaznów bo tak można to zrozumieć z tego artykułu?????A niestety poziom wyszkolenia w centrach na tą chwilę jest na bardzo niskim poziomie a szacunek dla tych byłych weteranów jest równy zeru!!! I na to wygląda że nic się nie ma zamiaru zmienić. SIŁA I HONOR WETERANA!
41-14-01-8C

Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Generał Haller przybył w sam czas
Nowy wiceminister w MON
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
MON nie wycofuje się z MSPO
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na wakacje z WOT
Morskie początki „Anakondy”
Wojsko przeciw wirusowi
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polskie porty bardziej otwarte
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
„Ratownik” od nowa
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Trzeba rozbić to więzienie!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ćwiczenia z torpedą
„Spartan” znów na Mazurach
Białe noce podhalańczyków
Widzieć i nie być widzianym
Na misjach święta inne niż zwykle
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Anakonda” rusza na poligony
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Online z mistrzami sportu
Głos (z) płonącej Warszawy
„Harpun” do walki
NATO walczy z koronawirusem
Agent w generalskich szlifach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Transportery płyną na drugi brzeg
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Mercedes nie tylko do holowania
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Co z tegorocznym MSPO?
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Prawdziwi wojownicy
Sukcesy sportowców w mundurach
Koniec kijowskiego snu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Święto żołnierzy służących na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO