moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Logistycy transportują środki ochronne

Maseczki, rękawiczki, kombinezony oraz płyny do dezynfekcji – między innymi takie środki wojskowi logistycy transportują do szpitali i stacji sanitarno-epidemiologicznych w całej Polsce. Z transportami medycznymi przejechali już dziesiątki tysięcy kilometrów. To kolejny przykład działania wojska w walce z pandemią COVID-19. Obecnie zaangażowanych jest w nią ponad 4600 żołnierzy i pracowników wojska.

„Osiemnaście transportów, m.in. z płynami do dezynfekcji, odzieżą ochronną oraz sprzętem medycznym trafi do wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych i szpitali jednoimiennych. Za transport odpowiadają żołnierze z brygad logistycznych w Opolu i Bydgoszczy” – napisał w weekend w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak.

Wojskowi z 10 Brygady Logistycznej z Opola oraz 1 Brygady Logistycznej z Bydgoszczy od wielu dni zaopatrują placówki medyczne w środki ochrony osobistej. – Wojskowymi ciężarówkami przewozimy np. maseczki, kombinezony, rękawiczki, ochronniki na buty oraz płyny do dezynfekcji rąk i odkażania powierzchni – mówi kpt. Piotr Płuciennik, rzecznik pasowy 10 Brygady Logistycznej. – Nasi żołnierze przejechali już tysiące kilometrów. Zawieźli ładunki np. do szpitali w Łańcucie, Gdańsku czy Kędzierzynie Koźlu – dodaje.

REKLAMA

Podobnie działają żołnierze 1 Brygady. Oni na liczniku mają już przejechanych 61 tysięcy kilometrów, przewieźli ładunek, który w sumie ważył około 46 ton. – Tylko w ciągu soboty pokonaliśmy prawie 11 tysięcy kilometrów przewożąc środki ochrony osobistej – mówi por. Justyna Kwiatkowska, rzeczniczka 1 BLog. Żołnierze pobierają towar z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, a następnie transportują go do wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych, szpitali zakaźnych, wojewódzkich stacji pogotowia ratunkowego i okręgowych izb pielęgniarek i położnych.

– Wozimy także kontenery mieszkalne i sanitarne. Są one wykorzystywane m.in. do uruchomienia tymczasowej izby przyjęć przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, izby przyjęć przy specjalistycznym szpitalu zakaźnym oraz 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku, a także do budowy dodatkowych miejsc dla osób objętych kwarantanną – mówi por. Kwiatkowska. Bydgoscy logistycy pomagali też przy organizacji szpitala polowego we Wrocławiu i wspierali medyków z 5 Szpitala Wojskowego w Krakowie.

– Utrzymujemy gotowość do odbioru odpadów podezynfekcyjnych powstających w wyniku dekontaminacji sprzętu wojskowych zgrupowań zadaniowych oraz odpadów medycznych, które powstają podczas pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa. Możemy także wydzielić kontenery do granicznej kontroli sanitarnej – podaje rzeczniczka 1 Brygady.

Dodatkowe zadania w walce z koronawirusem mają także logistycy z Opola. Żołnierze 10 Brygady od kilku dni uczestniczą w policyjno-wojskowych patrolach i kontrolują, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają przepisów. Ponadto 100 opolskich logistyków wspiera także pograniczników i służy wzdłuż polsko-czeskiej granicy. Patrolują teren, by uniemożliwić nielegalne przekraczanie granicy i omijanie kontroli sanitarnej. Tak było m.in. kilka dni temu, gdy w okolicach miejscowości Kamienica w powiecie kłodzkim patrol pograniczników, policjantów i logistyków z 10 Blog uniemożliwił nielegalne przekroczenie granicy kraju 24 Ukraińcom.

Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej, dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 4691 żołnierzy i pracowników wojska oraz niemal 600 jednostek sprzętu wojskowego. Ponad 1600 z nich wspiera Straż Graniczną w ochronie granic, a ponad 1400 działa z Policją.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 1BL, 10BL

dodaj komentarz

komentarze


Co z tegorocznym MSPO?
 
„Ratownik” od nowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Prawdziwi wojownicy
Widzieć i nie być widzianym
Transportery płyną na drugi brzeg
Obradowała Rada Gabinetowa
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Specjalsi świętują
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Święto żołnierzy służących na misjach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Sukcesy sportowców w mundurach
NATO walczy z koronawirusem
„Anakonda” rusza na poligony
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Harpun” do walki
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Terytorialsi nie stracą dodatku
Białe noce podhalańczyków
Mercedes nie tylko do holowania
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Online z mistrzami sportu
Morskie początki „Anakondy”
Nowy wiceminister w MON
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Agent w generalskich szlifach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ćwiczenia z torpedą
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Spartan” znów na Mazurach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Wojsko przeciw wirusowi
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie porty bardziej otwarte
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
MON nie wycofuje się z MSPO
Na misjach święta inne niż zwykle
Koniec kijowskiego snu
Na wakacje z WOT
Głos (z) płonącej Warszawy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Trzeba rozbić to więzienie!
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO