moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi nie stracą dodatku

Żołnierze terytorialnej służby wojskowej zachowają prawo do dodatku za gotowość bojową także wtedy, gdy zaplanowane wcześniej szkolenie – z powodu sytuacji kryzysowej – zostanie odwołane przez szefa MON lub dowódcę WOT. Warunkiem jest pozostawanie w stałej gotowości do wykonywania zadań kryzysowych. Projekt rozporządzenia dotyczy ponad 20 700 terytorialsów.

Aby ograniczyć epidemię wirusa COVID-19, Ministerstwo Obrony Narodowej zawiesiło naukę w akademiach wojskowych, a także szkolenia rezerwistów i niektóre zaplanowane ćwiczenia. Również w wojskach obrony terytorialnej zrezygnowano z odbywających się weekendowych, dwudniowych szkoleń terytorialsów. – Sytuacja wymusiła zawieszenie przedsięwzięć, które wiążą się z występowaniem skupisk ludzkich. Należy do nich terytorialna służba wojskowa, pełniona w jednostce wojskowej, w zwartym pododdziale, z dużą częstotliwością kontaktów interpersonalnych. Generuje to wysokie ryzyko infekcji – wyjaśniają przedstawiciele MON.

Obecne przepisy zakładają, że terytorialsi, którzy nie biorą udziału w szkoleniach, nie otrzymają comiesięcznego dodatku za gotowość bojową. Wynosi on 365 zł (to 10 proc. najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego, po podwyżce wynagrodzeń w kwietniu dodatek wzrośnie do 411 zł). Aby dodatek można było wypłacić, żołnierz TSW musi bowiem odbyć w miesiącu co najmniej dwa dni służby w jednostce.

REKLAMA

Kierownictwo MON uznało, że terytorialsi nie mogą odczuwać negatywnych skutków finansowych, które wynikają z niezależnych od nich sytuacji. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej chce wprowadzić zmiany w rozporządzeniu dotyczącym stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy niezawodowych oraz dodatków. Na wniosek Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej w resorcie przygotowano projekt zmian. Zakłada on, że dodatek za gotowość bojową będzie przysługiwał terytorialsowi również wtedy, gdy szkolenie planowane – w dniach wskazanych w wykazie dla jednostki wojskowej – zostało odwołane przez szefa MON lub dowódcę WOT z powodu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania chorób zakaźnych oraz wywołanego nimi kryzysu.

Aby żołnierz otrzymał dodatek, musi jednak być w stałej gotowości do służby pełnionej rotacyjnie, w terminie i miejscu wskazanym przez dowódcę jednostki. Także w tzw. w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Takie warunki obowiązują właśnie teraz podczas epidemii koronawirusa. – Wszyscy żołnierze WOT są od 12 marca w dwunastogodzinnej gotowości do działania. Obecnie trzy tysiące z nich uczestniczy w bezpośrednich działaniach, a ci, którzy zostali w domach utrzymują gotowość do ich podjęcia. Część jest też skoszarowana i pozostaje w odwodzie – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. Oficer podkreśla, że po zmianach żołnierze dostaną dodatek właśnie za utrzymanie gotowości do działania. – Wprowadzenie w tym trudnym i wyjątkowym czasie takich regulacji to bardzo dobra i oczekiwana decyzja – dodaje oficer.

Jak wskazują autorzy projektu, proponowana zmiana nie dotyczy wyłącznie obecnej sytuacji. Nowy przepis ma być rozwiązaniem długofalowym, dotyczącym wszelkich, szczególnych przypadków związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Nowelizacja rozporządzenia została skierowana do uzgodnień międzyresortowych. Przepisy mają wejść w życie z mocą od 11 marca, bo taki jest termin ustalania prawa do dodatku za gotowość bojową dla żołnierza pełniącego terytorialną służbę wojskową. Obejmą 20 724 terytorialsów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeciw wirusowi
 
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Groty z granatnikiem
Powstaną kolejne strzelnice
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Terytorialsi nie stracą dodatku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Ubiory ochronne z Maskpolu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Prezydent z wizytą w Drawsku
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ogromne zainteresowanie Soną
Kim przekracza granice
F-16 kończą misję w Estonii
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Z menażką na wakacje
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Informacja Prasowa
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Response to Emergency
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie porty bardziej otwarte
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Testament Polski Walczącej
Współzawodnictwo rozwija
Nowe karabinki dla specjalsów
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Kajmany na gąsienicach
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wyjątkowy CWIX
Amerykanie odmładzają F-16
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na misjach święta inne niż zwykle
Laserowa artyleria US Army
Fordy, a nie Nissany
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Weterani w pasiece
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Defender” – pracowity poligon saperów
Poprady dla zawiszaków
Wyzwania polskiej prezydencji
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Prezydent Duda jedzie do USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO