moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spadochroniarze szyją maseczki

Wszyscy, którzy w tym trudnym czasie spieszą z pomocą potrzebującym, muszą być odpowiednio zabezpieczeni. Obowiązkowym wyposażeniem są maseczki. Postanowiliśmy uszyć je sami – mówi mjr Ireneusz Stasiński z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Produkcja maseczek ochronnych ruszyła dziś. Szyją je żołnierze i pracownicy wojska, którzy na co dzień zajmują się naprawą spadochronów.

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej od kilku dni angażują się w walkę z koronawirusem wywołującym chorobę Covid-19. Kilkudziesięciu spadochroniarzy pomagało przystosować pomieszczenia Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dla osób objętych kwarantanną. Żołnierze nosili m.in. łóżka szpitalne i szafki dla pacjentów. Natomiast od wtorku żołnierze 6 Brygady trzymają całodobowe patrole na granicy kraju w województwach małopolskim i śląskim. – Są w punktach kontroli granicznej, patrolują także tereny przygraniczne. Współdziałają z funkcjonariuszami MSWiA – mówi mjr Ireneusz Stasiński, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Wszyscy, którzy w tym trudnym czasie spieszą z pomocą potrzebującym, sami muszą być odpowiednio zabezpieczeni. Rękawice, maseczki czy okulary ochronne to wyposażenie niezbędne. Postanowiliśmy maseczki zrobić sami – dodaje rzecznik.

Na pomysł szycia masek wpadł ppłk Grzegorz Pałasz, dowódca 6 Batalionu Logistycznego. To właśnie w strukturach podległej mu jednostki działa warsztat naprawy sprzętu spadochronowego. Pracujący w nim żołnierze i krawcowe każdego dnia naprawiają czasze spadochronów, linki, taśmy oraz uprzęże. – Wszyscy zaangażowali się mocno w tę inicjatywę. Ludzie są chętni do pracy, a 35 Wojskowy Oddział Gospodarczy bardzo szybko kupił dla nas materiał do szycia maseczek. Szacujemy, że z pierwszej partii powstanie około 3000 sztuk. Produkcja ruszyła dziś rano – wyjaśnia rzecznik 6 Brygady.

Zanim jednak rozpoczęto prace krawieckie warsztat został zdezynfekowany, a cały personel wyposażony w odzież ochronną. Maseczki szyte są zgodnie z wytycznymi Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej. Wykonywane są z bawełny i podwójnej fizeliny medycznej.

Przygotowane w 6 Batalionie maseczki dostaną w pierwszej kolejności żołnierze, którzy niosą bezpośrednią pomoc: spadochroniarze, którzy pomagają w szpitalu oraz ci, którzy wzmacniają posterunki graniczne. Ponadto zostaną w nie zaopatrzeni żołnierze pełniący służbę dyżurną w jednostkach.

Żołnierze 6 Brygady wczoraj przyłączyli się także do organizowanej w armii akcji krwiodawstwa wspierającej walkę z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.

MKS

autor zdjęć: 6 bpd

dodaj komentarz

komentarze


Pół eskadry Husarzy już w Polsce
Dekada Tygrysa. Kulisy, pasja i najwyższa cena za miłość do latania
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Trwa nabór do szkół podoficerskich
Dwa marzenia spełnione naraz
Battalions of the Future
PZL P.11c – Pościgowy taran!
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Kolejne F-35 lecą do Polski
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Abordaż z polskim wsparciem
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Kolejne nominacje w strukturach armii
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
MON proponuje zmiany przepisów ubiorczych
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Test testu
„Mewa” na północnym szlaku
Flanka pod strażą
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Walka w dwóch światach
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Gorący lipiec PKW Łotwa
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Patrioty pod Płockiem
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Wspólne manewry taktyczno-ratownicze
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Prawie 9 tys. osób wybrało „Wakacje z wojskiem”
Z prądem i pod prąd
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Pantera przejdzie do historii
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Prawie 200 mld zł na zbrojenia w projekcie budżetu
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Coraz więcej Alpha Scramble
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Zmarł gen. Mirosław Różański
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
W Sejmie o rosyjskim pocisku
„Kryzysowy” Jaśmin
Sonda dla Jastrzębia
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Premiery Grupy WB na targach zbrojeniowych
„Wielka ucieczka” okiem historyka
F-15 dla Polski?
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Tarcza i miecz
Nowa era polskiego lotnictwa
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO