moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wesprzyj budowę pomnika gen. Andersa w Cassino

We włoskim Cassino powstanie pomnik gen. Władysława Andersa i jego żołnierzy. Koszt memoriału to ok. 700 tys. zł. Każdy może wesprzeć budowę wpłacając na ten cel pieniądze – cegiełki. Ofiarodawcy otrzymają certyfikat z podziękowaniem. Będą też mogli przesłać swój kamień, który zostanie wmurowany w podłoże monumentu.

Odsłonięcie pomnika ma być częścią majowych obchodów 76. rocznicy zakończenia bitwy o Monte Cassino. Ze względu na panującą we Włoszech sytuację epidemiologiczną na razie nie wiadomo, w jakim zakresie ta uroczystość się odbędzie. Nie zmienia to jednak planów związanych z budową pomnika. – Pielęgnujmy wspólnie historię polskich bohaterów i bitwy o Monte Cassino, wspierając budowę Memoriału gen. Władysława Andersa we włoskim Cassino – mówi Bogusław Mamiński, lekkoatleta, szef Klubu Biegacza Sporting, organizator „Biegu na Monte Cassino” i pomysłodawca projektu budowy pomnika gen. Andersa. Sportowiec dodaje, że dzięki temu pamięć o wydarzeniach z 1944 roku będzie zawsze żywa i przekazywana przyszłym pokoleniom.

 

REKLAMA

Budowa pomnika ma upamiętnić czyn zbrojny polskich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Andersa walczących o wzgórze Monte Cassino wiosną 1944 roku. – Dobrą okazją do wzniesienia takiego monumentu jest przypadająca w tym roku 50. rocznica śmierci dowódcy 2 Korpusu – dodaje Mamiński. Pomysł budowy pomnika poparły władze miasta Cassino, polska ambasada w Rzymie oraz Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech, która objęła inicjatywę honorowym patronatem. Inicjatywę wspiera też Wojskowy Instytut Wydawniczy.

Autorem pomnika jest znany włoski architekt Giacomo Bianchi. Memoriał będzie przedstawiał postać gen. Andersa na tle 12-metrowego muru z marmuru z wygrawerowanymi nazwiskami poległych polskich żołnierzy oraz mapą szlaku bojowego 2 Korpusu. Dzięki władzom miasta monument znajdzie się na skwerze w reprezentacyjnym miejscu Cassino, u zbiegu ulic Via Dante i Via Gabriele Danuzio. Będzie tam też informacja o polskim udziale w zdobyciu Monte Cassino. Pomnik generała powstaje w Polsce w Gdyni, a jego autorem jest trójmiejski artysta Igor Duszyński.

Koszt całego memoriału upamiętniającego gen. Andersa i jego podkomendnych to ok. 700 tys. zł. Teraz każdy może wesprzeć jego budowę wpłacając pieniądze. Cegiełki na ten cel w wysokości: 100 zł, 1000 zł, 3000 zł lub 5000 zł. Wpłat można dokonywać na specjalne konto Klubu Biegacza Sporting w banku BNP PARIBAS nr: 97 1600 1462 1027 3685 2000 0003 z dopiskiem „Darowizna na cele statutowe Klubu biegacza Projekt Monte Cassino”. – Każda osoba, która przekaże wpłatę na Memoriał, otrzyma w ramach podziękowań certyfikat w postaci cegiełki, a darowizny można odliczyć od dochodu przy rozliczaniu podatku – przypominają organizatorzy.

Osoby wspierające budowę mogą mieć też dodatkowy wkład w powstanie pomnika. Zgodnie z pomysłem projektanta podłoże monumentu zostanie wyłożone dziesięcioma tysiącami polskich kamieni – otoczaków. – Każdy kto wpłacił na budowę minimum 100 zł lub wykupił pakiet startowy na bieg, może przesłać swój kamień lub kamienie Klubowi Biegacza Sporting do Międzyzdrojów – informuje Mamiński.

Powinny to być płaskie otoczaki o długości ok. 8-10 cm i grubości 2-3 cm. Na początku kwietnia wszystkie kamienie zostaną zawiezione do Cassino i wbudowane w podłoże Memoriału. Ponadto ofiarodawcy otrzymają specjalny link, dzięki któremu już wkrótce będą mogli śledzić online budowę Memoriału w Cassino.

W ramach „Projektu Monte Cassino” z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego wytyczona zostanie też ścieżka edukacyjna na zboczach słynnego wzgórza, która przedstawi historię zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2 KP. Znajdą się na niej plansze informacyjne w miejscach związanych z walkami polskich żołnierzy w 1944 roku.

Odsłonięcie monumentu, bieg oraz inauguracja ścieżki mają być częścią majowych oficjalnych obchodów 76. rocznicy zakończenia bitwy o Monte Cassino. Minister Mariusz Błaszczak objął przedsięwzięcie patronatem honorowym Ministerstwa Obrony Narodowej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: materiały prasowe

dodaj komentarz

komentarze


Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
 
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Borsuk już na poligonie
WOT ramię w ramię z medykami
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Włoskie Air Policing w Polsce
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Polsko-koreańska debata
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
Upadek mitu mocarstwa
Dodatek za ochronę granicy
Uczniowie o Katyniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
NATO pozostaje w gotowości
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Nowsze Herculesy dla SZ RP
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Narada byłych szefów BBN-u
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Rekordowy budżet obronny
Dzień wart stu lat
Rywalizacja specjalistów od cyberbezpieczeństwa
Pioruny dla Norwegii
Czekamy na FA-50
Polska firma z amerykańską technologią
Gen. Piotrowski: Wojsko jest utrzymywane w stanie podwyższonej gotowości dla zapewnienia bezpieczeństwa Polaków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ryzykowna gra ajatollahów
Nasz szczęśliwy okręt
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Polski duch w Londynie
Ukraina otrzyma Patrioty?
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Włoskie Typhoony w akcji
Ogień z Abramsów
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Nowe okręty dla MW RP
Zostań szeregowym zawodowym!
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Nowi generałowie w WP
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
How Much Does Independence Weigh?
Muzeum polskiego superbohatera
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
BohaterON-y rozdane
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Polska zmiana w zespole NATO
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Śladem profesjonalistów
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO