moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rada Bezpieczeństwa Narodowego o koronawirusie

To było bardzo merytoryczne spotkanie i rzeczowa dyskusja. To, co do tej pory zostało zrobione przez rząd i inspekcję sanitarną zostało dobrze ocenione – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zwołane przez zwierzchnika sił zbrojnych posiedzenie dotyczyło zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

W posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego na zaproszenie prezydenta uczestniczyli m.in.: premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, ministrowie: zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji, edukacji, spraw zagranicznych i obrony narodowej. W spotkaniu wziął udział także główny inspektor sanitarny oraz przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych.

– Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest ciałem doradczym Prezydenta RP, a ta dzisiejsza ma wymiar szczególny. Zasiadają w niej zarówno przedstawiciele obozu rządzącego, jak i przedstawiciele opozycji – powiedział Andrzej Duda. – To było merytoryczne spotkanie i rzeczowa dyskusja. Padło wiele ważnych propozycji, ale chce podkreślić, że obyło się bez krytyki wobec rządzących. To, co do tej pory zostało zrobione przez rząd i inspekcję sanitarną zostało dobrze ocenione – zaznaczył prezydent. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił także, że rząd otrzymał od zebranych – w tym opozycji – zielone światło na „zdecydowane działania w walce z koronawirusem”. Prezydent przypomniał także, że rząd podejmuje kroki, by chronić zdrowie i życie obywateli, a to jest teraz najważniejsze. – Niejednokrotnie wyprzedziliśmy w działaniach inne kraje Europy Zachodniej, działaliśmy dużo skuteczniej, nie popełniliśmy błędów, które popełniono gdzie indziej. Jak do tej pory sytuacja nie wygląda źle, biorąc pod uwagę, że jesteśmy 38-milionowym społeczeństwem, to tych zachorowań procentowo jest niewiele. Ale musimy się liczyć z tym, że będzie następowało rozszerzanie się tego wirusa – mówił prezydent. Andrzej Duda zaapelował także o zachowanie wszelkich środków ostrożności, przestrzeganie zasad higieny i unikanie dużych zgromadzeń.

REKLAMA

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w Polsce koronawirusa zdiagnozowano u 20 osób. Jak zapewnił na konferencji, stan chorych jest stabilny. Około pół tysiąca osób jest w kraju hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, a przeszło tysiąc objęto kwarantanną. Ponad 7 tysięcy przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Dzisiaj Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wśród zakażonych jest także dowódca generalny RSZ gen. Jarosław Mika. „Po powrocie z wojskowej narady w Niemczech u gen. Miki potwierdzono obecność koronawirusa. Osoby towarzyszące generałowi poddano kwarantannie. Dowódca czuje się dobrze”, poinformował resort.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Zakażeniu towarzyszą gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Choroba może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Epidemia wybuchła pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Obecnie patogen wykryto w ponad 90 państwach, potwierdzono ok. 120 tys. zakażeń, 4 tysiące przypadków śmiertelnych.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zwoływana jest na wniosek prezydenta. Poprzednio RBN debatowała w 2016 roku. Zwykle w skład RBN wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MSWiA, szef MON, szef MSZ, koordynator służb specjalnych, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a także szefowie ugrupowań politycznych. W RBN mogą uczestniczyć również byli prezydenci i byli premierzy oraz osoby, których udział jest wskazany ze względu na przedmiot rozpatrywanych spraw.

MKS

autor zdjęć: Krystian Maj/KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Kolebka biathlonu w rozbudowie
 
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Komisje sejmowe o umowie z USA
Symulator na szerokie wody
Jakie zmiany w mundurówce?
Kierunek: Litwa
Co musi umieć kierowca czołgu
We Never Stop
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Wojsko – plan na życie
Ferie z gwiazdami sportu
Żołnierze testują nauczycieli
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Buzdygany dla najlepszych
Na straży niebieskiej linii
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Krotony w akcji
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
155 mm dla US Army
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Obrady ministrów obrony NATO
Międzynarodowy Elbląg
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Symulator Orlika w Dęblinie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Na rozgrzewkę – zapasy
Pustynna burza wokół Husajna
Amerykanie odmładzają F-16
Pandemię pokonamy szczepieniami
Armia Fight Night znów w akcji
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Malutka na poligonie
Kuźnie oficerskich kadr
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
WBH upublicznia swoje archiwa
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Laserowa artyleria US Army
Daglezje na większe przeprawy
Dama odeszła do historii
Kutno w sieci LogHubs
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Ukraiński kurs na Zachód
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO