moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy strzelały w dzień i w nocy

Natarcie przeciwnika załamało się. Jego pododdziały zaczęły się cofać. W ślad za nimi ruszył kontratak kompanii Leopardów 2A4. Taki był zarys scenariusza, który stał się podstawą do treningu kierowania ogniem. Na poligonie w Świętoszowie ćwiczyli żołnierze z 1 Batalionu Czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

– Taki sprawdzian przechodzimy średnio raz w roku. Testujemy, czy jesteśmy gotowi szybko i skutecznie przejść od obrony do kontrnatarcia – tłumaczy ppłk Krzysztof Kacperek, dowódca 1 Batalionu Czołgów, który wchodzi w skład 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Na poligon w Świętoszowie wyjechała kompania Leopardów 2A4. Żołnierze rozmieścili również stanowisko dowodzenia batalionu. Czołgistów wspomagali wojskowi z kompanii logistycznej, odpowiedzialni między innymi za transport amunicji, a także pododdział remontowy – to na wypadek, gdyby któryś z czołgów został uszkodzony, wymagał naprawy lub ewakuacji.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że batalion został zaatakowany przez nieprzyjacielskie czołgi. W pewnym momencie natarcie zostało jednak zatrzymane. Przeciwnik nie mógł przełamać obrony 1 Batalionu, poniósł bardzo duże straty i zaczął się wycofywać. Przyszedł więc odpowiedni moment, by przeprowadzić kontrnatarcie. – Zgodnie ze sztuką wojenną zadanie spoczęło na kompanii czołgów, która do tej pory stanowiła odwód sił odpierających natarcie przeciwnika – wyjaśnia ppłk Kacperek. Tak właśnie rozpoczęła się najważniejsza część ćwiczenia.

REKLAMA

– Do natarcia ruszyliśmy w dzień. Nasze załogi strzelały ostrą amunicją do celów rozmieszczonych na trzech różnych dystansach – informuje kpt. Jacek Sobański, dowódca kompanii czołgów. Pierwsze znajdowały się w odległości 12001300 metrów i imitowały czołgi, transportery opancerzone przeciwnika oraz pododdziały piechoty. Kolejne cele, mniej więcej 3,5 kilometra od prowadzących ogień Leopardów, pełniły rolę wyrzutni przeciwpancernych. Najdalsze obiekty rozmieszczone zostały w odległości 3,8 kilometra. One również imitowały czołgi. – Cele były bardzo różnorodne. Strzelaliśmy do podnoszonych pól tarczowych, ale też okopanych pojazdów – wyjaśnia kpt. Sobański.

Po wykonaniu pierwszych zadań, ogłoszona została przerwa. – Wówczas mogliśmy sprawdzić skuteczność prowadzonego przez nas ognia, omówić rezultaty samego strzelania, a także odtworzyć gotowość bojową: uzupełnić amunicję i przygotować sprzęt do dalszych działań – wymienia dowódca kompanii czołgów.

Niedługo potem Leopardy znów przystąpiły do natarcia. – Tym razem zadanie było dużo trudniejsze, ponieważ prowadziliśmy ogień w nocy. Ten element ćwiczony jest stosunkowo rzadko. Zmienił się też układ celów – wyjaśnia kpt. Sobański. W sumie trening trwał kilkanaście godzin. – Z rezultatów jesteśmy zadowoleni – zapewnia ppłk Kacperek. Podkreśla, że na poligonie żołnierze sprawdzili różne warianty prowadzenia kontrnatarcia.

1 Batalion Czołgów to jeden z trzech pododdziałów bojowych 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Jako pierwszy w polskiej armii zaczął korzystać z czołgów Leopard 2A4. Pojazdy wyprodukowane w Niemczech dotarły do Polski w latach 20022003. Podstawowym uzbrojeniem czołgów są 120 milimetrowe armaty gładkolufowe. Załoga każdego Leoparda 2A4 składa się z czterech żołnierzy. Ostatnio Leopardy z 10 Brygady brały udział w międzynarodowym ćwiczeniu „Combined Resolve XIII”, które odbyło się na poligonie w Hohenfels w Bawarii.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. szer. Natalia Wawrzyniak, kpt. Monika Wywiórka

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
 
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Dowodzę najlepszymi
Poprady i Pilica z interrogatorami
Iran uderza w USA
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Defense Without Politics
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Testy radarów dla Wisły
Arsenał Iranu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Więcej wojska do walki z pandemią
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Beagle dla Polaków
Poprad w kolejnej jednostce
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Cichociemny patronem 14 BOT
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Nowy wiceminister w MON
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Trzy cele na ścieżce
Saperzy w walce z Covid-19
Zryw kościuszkowski
Dwa oblicza agenta wywiadu
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Sukcesy sportowców w mundurach
We Are All Darfur
Wojskowi medycy w gotowości
Terytorialsi nie stracą dodatku
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Medycy WOT kontra COVID-19
Koronawirus na wojskowej uczelni
Kremlowska gra
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Miliony ofiar hiszpanki
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Obradowała Rada Gabinetowa
Rakiety w celu
Studia on-line w Szkole Orląt
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
USA nie zacznie wojny z Iranem
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Nissany zastąpią Honkery
Nabór na wojskowe studia trwa
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Certyfikacja na „Tarczowni”
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Kwarantanna na WAT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO