moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych

Ciosy, uniki i trening koordynacji – na tym skupili się instruktorzy „Projektu Wojownik”, który odbył się w Akademii Wojsk Lądowych. – „Ogień” i adrenalina od początku do końca – podsumował Mariusz Cieśliński, który prowadził zajęcia. Wrocławski trening sztuk walki to już XXIII edycja cyklu „Projekt Wojownik”.

Wśród setki zawodników, którzy stanęli na matach hali sportowej Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu było 20 podchorążych uczelni, grupa żołnierzy z różnych jednostek wojskowych z całego kraju, weterani misji poza granicami państwa oraz cztery mamy żołnierzy, którzy polegli na misjach. – Dla nikogo nie było taryfy ulgowej. Nie braliśmy jeńców. Na macie „ogień” i adrenalina od początku do końca zajęć. W elitarnej uczelni wojskowej trenowała przecież elita mieszanych sztuk walk środowiska wojskowego – tak wrocławską odsłonę „Projektu Wojownik” ocenił jej prowadzący Mariusz Cieśliński, utytułowany polski kick-bokser oraz zawodnik boksu tajskiego.

Do hali sportowej AWL Cieśliński nie przyszedł jednak sam. W prowadzeniu treningu pomagali mu bokser Kamil Laszczyk, sześciokrotny mistrz Polski i wicemistrz Europy, Mateusz Białas, wielokrotny mistrz polski w kickboxingu i boksie tajskim oraz rozpoczynający karierę zawodowego boksera Kamil Bednarek. Niespodzianką był udział w zajęciach znanego żużlowca Macieja Janowskiego, zawodnika WTS Sparty Wrocław. Jak się okazało, indywidualny mistrz polski na żużlu z 2015 roku jest miłośnikiem mieszanych sztuk walki, które trenuje w wolnym czasie.

REKLAMA

Podczas zajęć Projektu Wojownik najtrudniejsze były ćwiczenia na rozłożonych na matach drabinkach koordynacyjnych. Wielu uczestnikom bardzo szybkie wykonywanie ćwiczeń pomiędzy rozłożonymi poprzeczkami drabinek sprawiało sporo kłopotów. Zajęcia wymagały niebywałej koncentracji i koordynacji. – W świecie zawodniczym ten rodzaj treningu często określany jest mianem upadlania zawodnika. Ujawnia on niezgrabność i niedoskonałości w koordynacji ruchowej – wyjaśnia Mariusz Cieśliński.

Mistrz sztuk walk przyznał, że po swoim debiutanckim „Projekcie Wojownik” w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie nie mógł się doczekać kolejnego wyjazdu do wojska. Później prowadził jeszcze zajęcia w 22 Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej i jak zapewnia, szkolenie w AWL nie jest jego ostatnim kontaktem z żołnierzami. – Wielu uczestników projektu przyjeżdża na zajęcia kolejny raz. Można powiedzieć, że stworzyła się już taka wojownicza rodzina, lubiąca się spotykać na macie. Uważam się za członka tej rodziny – podsumował sportowiec.

– Udział w zajęciach Projektu Wojownik to wielka frajda. Mogę podpatrywać światowej klasy zawodników i trenować z nimi. Takich zajęć podczas studiów powinno być znacznie więcej – mówi st. szer. pchor. Michał Kowal, student trzeciego roku kierunku dowodzenie pododdziałami zmechanizowanymi. Przyszły oficer Wojska Polskiego od ośmiu lat trenuje karate. Jak przyznał, podczas studiów w AWL jego zainteresowania ewaluowały w kierunku walki uniwersalnej, czyli mieszanych sztuk walk i pod tym kątem chce się dalej rozwijać.

– Kiedyś uczyliśmy podchorążych tylko wybranych elementów judo czy krav magi. Teraz nasi słuchacze chcą więcej. Interesują ich mieszane sztuki walki. „Projekt Wojownik” wychodzi na przeciw tym oczekiwaniom – skomentował zajęcia ppłk dr Mirosław Meńkarski, p.o. kierownika Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu. Szef sportu AWL dodał, że dwudniowe zajęcia prowadzone przez utytułowanych mistrzów sztuk walki były dla podchorążych uczelni doskonałą okazją dla zdobywania nowych doświadczeń i integracji z miłośnikami sztuk walk z innych jednostek wojskowych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Marek Kańtoch, szer. pchor. Daniel Dominiak, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Beagle dla Polaków
 
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Dowodzę najlepszymi
Miliony ofiar hiszpanki
Obradowała Rada Gabinetowa
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Certyfikacja na „Tarczowni”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Defense Without Politics
Nissany zastąpią Honkery
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Nowy wiceminister w MON
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Wojskowi medycy w gotowości
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Rakiety w celu
Zryw kościuszkowski
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Studia on-line w Szkole Orląt
Trzy cele na ścieżce
Saperzy w walce z Covid-19
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Cichociemny patronem 14 BOT
Arsenał Iranu
Poprady i Pilica z interrogatorami
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Poprad w kolejnej jednostce
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Więcej wojska do walki z pandemią
We Are All Darfur
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kwarantanna na WAT
Nabór na wojskowe studia trwa
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Dwa oblicza agenta wywiadu
Testy radarów dla Wisły
Koronawirus na wojskowej uczelni
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Sukcesy sportowców w mundurach
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Kremlowska gra
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Medycy WOT kontra COVID-19
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Iran uderza w USA
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO