moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych

Ciosy, uniki i trening koordynacji – na tym skupili się instruktorzy „Projektu Wojownik”, który odbył się w Akademii Wojsk Lądowych. – „Ogień” i adrenalina od początku do końca – podsumował Mariusz Cieśliński, który prowadził zajęcia. Wrocławski trening sztuk walki to już XXIII edycja cyklu „Projekt Wojownik”.

Wśród setki zawodników, którzy stanęli na matach hali sportowej Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu było 20 podchorążych uczelni, grupa żołnierzy z różnych jednostek wojskowych z całego kraju, weterani misji poza granicami państwa oraz cztery mamy żołnierzy, którzy polegli na misjach. – Dla nikogo nie było taryfy ulgowej. Nie braliśmy jeńców. Na macie „ogień” i adrenalina od początku do końca zajęć. W elitarnej uczelni wojskowej trenowała przecież elita mieszanych sztuk walk środowiska wojskowego – tak wrocławską odsłonę „Projektu Wojownik” ocenił jej prowadzący Mariusz Cieśliński, utytułowany polski kick-bokser oraz zawodnik boksu tajskiego.

Do hali sportowej AWL Cieśliński nie przyszedł jednak sam. W prowadzeniu treningu pomagali mu bokser Kamil Laszczyk, sześciokrotny mistrz Polski i wicemistrz Europy, Mateusz Białas, wielokrotny mistrz polski w kickboxingu i boksie tajskim oraz rozpoczynający karierę zawodowego boksera Kamil Bednarek. Niespodzianką był udział w zajęciach znanego żużlowca Macieja Janowskiego, zawodnika WTS Sparty Wrocław. Jak się okazało, indywidualny mistrz polski na żużlu z 2015 roku jest miłośnikiem mieszanych sztuk walki, które trenuje w wolnym czasie.

Podczas zajęć Projektu Wojownik najtrudniejsze były ćwiczenia na rozłożonych na matach drabinkach koordynacyjnych. Wielu uczestnikom bardzo szybkie wykonywanie ćwiczeń pomiędzy rozłożonymi poprzeczkami drabinek sprawiało sporo kłopotów. Zajęcia wymagały niebywałej koncentracji i koordynacji. – W świecie zawodniczym ten rodzaj treningu często określany jest mianem upadlania zawodnika. Ujawnia on niezgrabność i niedoskonałości w koordynacji ruchowej – wyjaśnia Mariusz Cieśliński.

Mistrz sztuk walk przyznał, że po swoim debiutanckim „Projekcie Wojownik” w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie nie mógł się doczekać kolejnego wyjazdu do wojska. Później prowadził jeszcze zajęcia w 22 Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej i jak zapewnia, szkolenie w AWL nie jest jego ostatnim kontaktem z żołnierzami. – Wielu uczestników projektu przyjeżdża na zajęcia kolejny raz. Można powiedzieć, że stworzyła się już taka wojownicza rodzina, lubiąca się spotykać na macie. Uważam się za członka tej rodziny – podsumował sportowiec.

– Udział w zajęciach Projektu Wojownik to wielka frajda. Mogę podpatrywać światowej klasy zawodników i trenować z nimi. Takich zajęć podczas studiów powinno być znacznie więcej – mówi st. szer. pchor. Michał Kowal, student trzeciego roku kierunku dowodzenie pododdziałami zmechanizowanymi. Przyszły oficer Wojska Polskiego od ośmiu lat trenuje karate. Jak przyznał, podczas studiów w AWL jego zainteresowania ewaluowały w kierunku walki uniwersalnej, czyli mieszanych sztuk walk i pod tym kątem chce się dalej rozwijać.

– Kiedyś uczyliśmy podchorążych tylko wybranych elementów judo czy krav magi. Teraz nasi słuchacze chcą więcej. Interesują ich mieszane sztuki walki. „Projekt Wojownik” wychodzi na przeciw tym oczekiwaniom – skomentował zajęcia ppłk dr Mirosław Meńkarski, p.o. kierownika Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu. Szef sportu AWL dodał, że dwudniowe zajęcia prowadzone przez utytułowanych mistrzów sztuk walki były dla podchorążych uczelni doskonałą okazją dla zdobywania nowych doświadczeń i integracji z miłośnikami sztuk walk z innych jednostek wojskowych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Marek Kańtoch, szer. pchor. Daniel Dominiak, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
 
Tor pod osłoną
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Zespół NATO na bojowo
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
Dodatek specjalny za ochronę granicy
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Oczy na wschodnią flankę
W jedynym słusznym kierunku
Mielec wraca do odrzutowców
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Cougary dla Wojska Polskiego
Mecz z mistrzem!
Niemiec z Goździkiem
Nocne ataki na granicę udaremnione
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Pomoc socjalna dla żołnierzy
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierz ranny na granicy
Course on Diplomacy
W BBN o sytuacji na granicy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Orlik po raz dziesiąty
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Gdy mąż i tata na misji
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Test odporności
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
„Tumak ’21” na finiszu
W Sejmie o sytuacji na granicy
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
SOMA dla specjalsów
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Bryza na południowej flance
Reforma administracji wojskowej
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
Będzie ustawa o obronie
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Na straży polskich rubieży
Niepowtarzalność 1918
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Polskie wyrzutnie Wisły
Amerykanie polegli nad Polską
F-16 lecą na Litwę
Sojusznicze wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO