moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O Patriotach na WAT

Podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej przygotowują się do obsługi Patriotów. Dziś uczelnia wzbogaciła się o oprogramowanie, które pomoże studentom poznać amerykański system przeciwrakietowy. – Czas zapomnieć o tym, jak dotychczas funkcjonowała obrona przeciwlotnicza. Musimy wyjść z lat 70. i przestawić się na XXI wiek – mówił płk Michał Marciniak, pełnomocnik MON ds. programu „Wisła”.

W piątek w Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się uroczystość, podczas której gen. bryg. dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant WAT, oraz płk dr inż. Michał Marciniak, pełnomocnik ministra obrony narodowej do spraw pozyskania i wdrożenia do Sił Zbrojnych RP systemu Wisła, podpisali dokumenty, na mocy których na uczelni zostanie wdrożone oprogramowanie Patriot Multi-Echelon Trainer (PMET). Dzięki niemu podchorążowie będą mogli szkolić się z obsługi technicznej systemu rakietowego Patriot.

– Naszym zadaniem jest kształcenie specjalistów do obsługi różnego rodzaju uzbrojenia. Na kierunkach wojskowych studiuje u nas obecnie 2,5 tys. studentów, w przyszłym roku będzie ich prawie 3 tys., czyli więcej niż na wszystkich innych polskich uczelniach wojskowych – mówił gen. bryg. Szczurek. – Decyzja o ulokowaniu tego systemu właśnie u nas, na Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa, jest jedyną słuszną. W końcu to tam trafiają najlepsi specjaliści – podkreślił.

REKLAMA

Natomiast płk Marciniak zauważył, że wdrożenie systemu na WAT jest pierwszym krokiem do zaangażowania uczelni w realizację programu „Wisła”. – To bardzo skomplikowany program, który wymaga specjalistycznej wiedzy i świetnie wykształconych inżynierów. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku będziemy chcieli zrealizować inne projekty z nim związane – powiedział. Dodał także, że to bardzo ważne, aby studenci wiedzieli, jak funkcjonuje system, opuszczając mury uczelni, a nie zaczynali się go uczyć, kiedy trafią do jednostek wojskowych. Podkreślił również, że obsługa tak nowoczesnego uzbrojenia będzie wymagała tego, „aby zapomnieć o tym, jak dotychczas funkcjonowała obrona przeciwlotnicza”. – Czas wyjść z lat 70. i przestawić się na XXI wiek – zaznaczył.

Patriot Multi-Echelon Trainer (PMET), który trafił dziś na WAT, to zaawansowany program komputerowy mający przygotować personel do obsługi i napraw zestawu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego Patriot. Użytkownik systemu będzie krok po kroku, zgodnie z zatwierdzonymi instrukcjami obsługi i procedurami bezpieczeństwa, wykonywał zadania związane z sytuacjami, które mogłyby wydarzyć się w rzeczywistości, takimi jak wymiana części czy ich naprawa. W razie konieczności system będzie wskazywał błędy użytkownika lub podpowiadał, jak dane zadanie wykonać. Każde działanie użytkownika będzie też rejestrowane, dzięki czemu instruktor na bieżąco będzie mógł monitorować postępy podopiecznych.

Umowa o pozyskaniu Patriotów między Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem Stanów Zjednoczonych została zawarta w 2018 roku. Na jej mocy w 2022 roku, w ramach realizacji I fazy programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”, polska armia ma otrzymać dwie baterie systemu. W realizację kontraktu są zaangażowane firmy Raytheon (radar, wyrzutnie), Northroop Grumman (system IBCS) i Lockheed Martin (rakieta PAC-3 MSE, elementy wyrzutni). Swoje zadania mają także polskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe – m.in. za dostawę pojazdów do transportu uzbrojenia odpowiadają firmy Jelcz i WZU. Pierwsza faza programu ma kosztować 4,75 mld dolarów.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Raytheon, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Polacy najlepsi w Hackathonie
 
USA nie zacznie wojny z Iranem
Arsenał Iranu
Klasy wojskowe po nowemu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Palmiry – miejsce kaźni
Nowy wiceminister w MON
Kolejne kontrakty na Wisłę
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Bolko” w służbie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
JWK z odznaką pamiątkową
Obradowała Rada Gabinetowa
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Krwawe walki o Monte Cassino
Symulatory strzelań Rosomaków
Śmierć bohatera
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Defender Europe 2020”: Amerykanie dotarli do Polski
Iran uderza w USA
Darłowo czeka na śmigłowce
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Własne interesy Europy
They Train Together, They Fight Together
Polowy „Brave Band”
„Defender” wkracza do Polski
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Pretorianie na Mazurach
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
We Are All Darfur
Ważka bliżej
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Militaria na Zamku Królewskim
Defense Without Politics
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Security Game

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO