moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Brawo! Zaledwie 135 dni!

16 Dolnośląska Brygada OT potrzebowała zaledwie czterech miesięcy od rozpoczęcia formowania do powołania pierwszych ochotników na szkolenie podstawowe.

W sobotę, 8 lutego br., w struktury 16 Dolnośląskiej Brygady OT wstąpili pierwsi ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli styczności z wojskiem. Rozpoczęli oni pierwsze w historii brygady szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Powołanie było zaledwie cztery miesiące po wyznaczeniu na stanowisko dowódcy brygady, co de facto oznaczało początek dynamicznego procesu formowania brygady.

Dla 113 ochotników z Dolnego Śląska sobotni poranek był wyjątkowy, tego dnia przekraczając bramę jednostki wojskowej przy ul. Hallera we Wrocławiu, spełnili swoje marzenia o założeniu munduru żołnierza Wojska Polskiego. Przed nimi długi czas szkolenia i doskonalenia wojskowego rzemiosła.

REKLAMA

Sobotnie powołanie ochotników do służby w 16 Dolnośląskiej Brygadzie OT było pierwszym na szkolenie podstawowe w historii dolnośląskiej brygady. Tzw „szesnastka”, bo tak potocznie nazywane jest to szkolenie odbywa się na obiektach żagańskiego poligonu.

Pierwszego dnia ochotnicy zostali umundurowani i wyekwipowani oraz wpisani do wojskowej ewidencji. Następnie przeszli tzw. „test wejściowy” sprawności fizycznej i badanie współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

- Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią – najnowocześniejszą polską konstrukcją – karabinkiem MSBS Grot – powiedział dowódca dolnośląskiej brygady płk Artur Barański. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa. Cały cykl szkolenia żołnierza WOT trwa trzy lata.

16 lutego do szkolących dołączą rezerwiści. Ich szkolenie jest krótsze i głównie ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym. Szkolenie podstawowe zakończy się 23 lutego uroczystą przysięgą wojskową na wrocławskim Rynku. Dolnośląscy ”terytorialsi” rozpoczną tym samym trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym, mającym na celu pełne wyszkolenie i nabycie zdolności do prowadzenia działań zgodnie z ustawowym przeznaczeniem.

Formowanie 16 Dolnośląskiej Brygady OT rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie kompletowane jest dowództwo i sztab Brygady oraz 161 wrocławski batalion lekkiej piechoty. Ochotnicy, którzy przejdą szkolenie, wejdą w skład tego właśnie batalionu, który będzie stacjonował we Wrocławiu. Docelowo Brygada w swojej strukturze będzie posiadała trzy bataliony, a liczba żołnierzy przekroczy 2000.

Misją 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności województwa dolnośląskiego. W czasie pokoju zadaniem formacji jest m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Dziś w WOT pełni służbę ponad 24 tysięcy żołnierzy, struktury formacji są rozwinięte lub rozwijane już we wszystkich województwach, wkrótce pierwsi żołnierze OT osiągną status gotowych do walki.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Zostań studentem ASzWoj
 
Komisje sejmowe o umowie z USA
Defender 2020: Symulator Pioruna
Następca Honkera na MSPO
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Trenują, aby szkolić innych
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Promocja oficerska w AWL
16 Dywizja najlepsza!
Nadchodzi Armia Fight Night!
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
„Aviation Detachment” w Łasku
Kraken dla Kormoranów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
A więc wojna...
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Szybsza droga do armii zawodowej
Laserowa artyleria US Army
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Defilada na święto dywizji
Polsko-amerykańska współpraca
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
F-16 kończą misję w Estonii
Kraby kontra okręt
Kabina do zadań specjalnych
Ochotnik do Auschwitz
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Bohaterska obrona wzgórza 385
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Ukraiński kurs na Zachód
Amerykanie odmładzają F-16
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dekady za wcześnie
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Październik pod znakiem Tallboya
Wojsko przeciw wirusowi
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Kaper” przeciw terrorystom
Groty dla podchorążych WAT-u
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Szybciej do wojska
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ku czci roku 1918 i 1920
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Ryzykowne remedium
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Defendery 2020: RobUV
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Zamek na poligonie
Partnerstwo na gruzińskich poligonach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO