moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej będą częściej współdziałali z funkcjonariuszami Straży Pożarnej i Policji. Dowódcy formacji podpisali dziś porozumienia o zacieśnieniu współpracy. – Dzięki temu funkcjonariusze i żołnierze będą lepiej przygotowani do tego, aby nieść pomoc potrzebującym – mówił podczas uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W Zegrzu spotkali się dziś szefowie trzech formacji. Gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej, st. bryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej i gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji podpisali porozumienia o współpracy. W uroczystości wziął udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Te porozumienia oznaczają nową formułę współpracy – mówił szef MON. Przypomniał, że żołnierze WOT już współpracowali z funkcjonariuszami Policji i Straży Pożarnej, uczestnicząc choćby w akcjach poszukiwania osób zaginionych czy usuwania skutków klęsk żywiołowych. – To wielka wartość. Dowód tego, że wspólnie dbamy o dobro naszej ojczyzny – zaznaczył.

Minister podkreślił, że podpisane dziś porozumienia przyczynią się do zacieśnienia współpracy między żołnierzami WOT-u i przedstawicielami pozostałych służb. Ma ona dotyczyć przede wszystkim szkoleń, a także udostępnienia funkcjonariuszom infrastruktury wojskowej. – Ta synergia spowoduje, że funkcjonariusze i żołnierze będą lepiej przygotowani do tego, aby nieść pomoc potrzebującym – mówił szef MON.

REKLAMA

Dowódca WOT przypomniał, że zadaniem terytorialsów w czasie wojny są działania bojowe, jednak w czasie pokoju mają wspierać obywateli w sytuacjach kryzysowych. – Wszystkich nas przywiodła do Zegrza misja, której wspólnym mianownikiem, niezależnie od koloru munduru, jest służba Polsce i jej obywatelom – powiedział. Podkreślił także, ze żołnierze WOT-u pełnią swoją służbę terytorialnie, blisko ludzkich spraw, często dramatycznych, które wymagają wielkiej mobilizacji i wysiłku. – Tylko blisko współpracując, możemy wspierać Polaków jeszcze szybciej i lepiej – zaznaczył.

Porozumienie, które Dowództwo WOT zawarło z Komendą Główną Policji Państwowej, dotyczy przede wszystkim współdziałania żołnierzy i funkcjonariuszy podczas akcji poszukiwawczych i ratowniczych. Gen. insp. Jarosław Szymczyk przypomniał, że wojsko i policjanci współdziałali już w podobnych sytuacjach. Na przykład w 2018 roku, gdy na terenie podkarpackich lasów zaginął 12-latek. – Mam poważne wątpliwości, czy ta sprawa zakończyłaby się szczęśliwie, gdyby nie współpraca między policjantami a żołnierzami WOT-u, którzy bardzo szybko stawili się, aby nas wesprzeć – mówił komendant. – Porozumienie, które dziś podpisaliśmy precyzuje wiele kwestii. Teraz będziemy mogli m.in. korzystać z wojskowej infrastruktury, strzelnic – zaznaczył.

Natomiast dokumenty, które oprócz gen. Kukuły sygnował także st. bryg. Bartkowiak, mają umożliwić żołnierzom i strażakom współpracę przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof. – Dziś formalizujemy to, co w terenie już się dzieje, bo współpracujemy od kilku miesięcy. Powódź w województwie lubelskim pokazała, jak świetnie się ona układa – powiedział komendant PSP. – Melduję, że jesteśmy gotowi do dalszej współpracy. Wszyscy, zarówno Ci którzy mieszkają w Polsce, jaki ci, którzy tu przyjeżdżają, mogą czuć się bezpiecznie, bo tego kraju pilnują świetne formacje – podkreślił st. bryg. Bartkowiak.

Wojska obrony terytorialnej — najmłodszy rodzaj sił zbrojnych – powstały w 2017 roku. Służbę w WOT pełni niemal 25 tysięcy żołnierzy. WOT współpracuje nie tylko ze Strażą Pożarną i Policją. Dwa lata temu podpisano porozumienie ze Strażą Graniczną. Na mocy umowy terytorialsi wspierali pograniczników m.in. ochraniając granice podczas ćwiczenia „Anakonda’18” czy pomagając ewakuować ludność podczas ćwiczeń „Podlasie’19”. Ale to nie wszystko – Dowództwo WOT zamierza także zawrzeć porozumienia z GOPR-em, ZHR i ZHP.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Dla odważnych i walecznych
 
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Druga kadencja prezydenta Dudy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Polsko-amerykańska współpraca
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Not Contaminated With Routine
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Ukraiński kurs na Zachód
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Tak się zostaje prymusem
Amerykanie odmładzają F-16
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Polskie porty bardziej otwarte
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Cud Piłsudskiego
Chwała powstańcom
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kierunek: misja
Strzelnice dla terytorialsów
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojsko przeciw wirusowi
Online z mistrzami sportu
Chemicy do zadań specjalnych
Szarża „Hallerczyka”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Na misjach święta inne niż zwykle
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Łączność: fundament operacji specjalnej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Skok na głęboką wodę
Trwała odporność terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Laserowa artyleria US Army
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO