moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obronny „Brave Band”

Oficerowie Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady biorą udział w planowaniu operacji obronnej w ramach cyklicznego ćwiczenia „Brave Band”. Sztabowcy trenują pod okiem przedstawicieli Gwardii Narodowej. Efektem pierwszej części szkolenia ma być opracowanie rozkazu operacyjnego dla afiliowanych jednostek. Będzie on realizowany w lutym podczas drugiej części ćwiczenia.

„Brave Band” to coroczne ćwiczenie otwierające rok szkoleniowy w Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygadzie. Jego podstawowym celem jest trening z zakresu procesu planowania i podejmowania decyzji (z ang. Military Decision-Making Process – MDMP). – To dla nas doskonała i tak naprawdę jedyna w roku okazja, by zgrać nasz sztab i uzupełnić wiedzę przed czekającymi nas międzynarodowymi ćwiczeniami – przyznaje płk Michał Małyska, szef sztabu LITPOLUKBRIG. Ćwiczenia nadzorują przedstawiciele Gwardii Narodowej trzech stanów: Illinois, Pensylwania i Kalifornia. – W kolejnych ćwiczeniach, m.in. „Maple Arch”, „Rapid Trident” czy „Noble Partners” to brygada będzie występowała w roli, w jakiej teraz przebywają w Lublinie żołnierze z Gwardii Narodowej – dodaje płk Małyska.

Amerykanie na potrzeby ćwiczenia utworzyli dowództwo szczebla nadrzędnego, czyli tzw. HICON dla Wielonarodowej Brygady. Wydali też rozkaz dywizyjny, na podstawie którego przebiega proces planowania. Podczas ćwiczeń koordynują i wspierają sztab brygady w odpowiednim zaplanowaniu niezbędnych działań. – Naszą rolą jest analizowanie krok po kroku realizacji procesu MDPM w założonym przez nas scenariuszu ćwiczenia – tłumaczy płk Glen Petersen, oficer Dowództwa Sił Połączonych Gwardii Illinois. – W tym roku chodzi o prowadzenie operacji obronnej w konkretnym rejonie, z dokładnie określonymi uwarunkowaniami terenowymi. To jedna ze standardowych misji, do których brygada jest przeznaczona – dodaje amerykański oficer, pełniący rolę kierownika ćwiczenia.

REKLAMA

W ćwiczeniu biorą udział wszyscy oficerowie LITPOLUKBRIG. Według scenariusza, pododdziały Wielonarodowej Brygady muszą bronić terenu, który rozdziela dwa zgrupowania przeciwnika. Nadrzędnym celem jest niedopuszczenie do połączenia się tych sił poprzez zorganizowanie obrony tego terytorium. – Naszym zadaniem jest zaplanowanie działań realizowanych w ramach prowadzenia obrony pozycyjnej, zapewnienie swobodnego przemieszczania się na głównych szlakach komunikacyjnych, koordynacja i współdziałanie z elementami wsparcia bojowego i zabezpieczenia działań oraz pozostałymi elementami znajdującymi się w naszym rejonie odpowiedzialności – wylicza kpt. Adam Rasiak, oficer sekcji operacyjnej LITPOLUKBRIG. Brygada celem wykonania zadania ma do dyspozycji trzy afiliowane pododdziały manewrowe: batalion polski, ukraiński i litewski. Dodatkowo, na potrzeby ćwiczenia, została wzmocniona batalionem czołgów. W oparciu o te siły ma zaplanować operację obronną. – Musimy również doskonale poznać środowisko, w którym znajdujemy się i w którym ta operacja będzie rozgrywana. Chodzi przede wszystkim o warunki terenowe, pogodowe, a także siły i środki przeciwnika oraz jego doktrynalny model działania – tłumaczy mjr Wołodymir Czerkasow, zastępca szefa sekcji planowania S-5 LITPOLUKBRIG.

Podczas „Brave Band” siły przeciwnika podgrywa sekcja rozpoznawcza Wielonarodowej Brygady. To dwie brygady zmechanizowane, posiadające wsparcie lotnictwa i artylerii. – Naszą rolą jest opracowanie takiego wariantu natarcia, który byłby najbardziej prawdopodobny i najbardziej niebezpieczny dla wojsk broniących terenu – wyjaśnia kpt. Tomas Bencevicius z sekcji rozpoznania LITPOLUKBRIG. – Szukamy słabych punktów obrony i właśnie tam będziemy chcieli uderzyć. Nasi żołnierze wykorzystują drony i żołnierzy sekcji rozpoznawczych, by zlokalizować pozycje obrony, dowództwo czy pozycje artylerii. Na tej podstawie będziemy starali się zniszczyć strategiczne cele i przerwać linię obrony – mówi litewski zwiadowca.

Dwutygodniowe ćwiczenie sztabowe uzupełniane jest o wykłady i zajęcia z przedstawicielami Gwardii Narodowej, podczas których analizowane są kolejne etapy MDMP. – Na proces planowania MDMP składa się siedem kroków. Na początku każdego wyjaśniamy na czym polega, przekazujemy dane i tłumaczymy, jakie czynności powinny zostać wykonane. Następnie oceniamy rezultaty pracy oficerów z LITPOLUKBRIG – mówi płk Glen Petersen. Amerykański oficer dodaje, że z roku na rok ta ocena jest coraz wyższa. – Każda sekcja coraz sprawniej realizuje swoje zadania i głównie tu widoczny jest progres. Pamiętajmy bowiem, że brygada została już dawno certyfikowana, więc nie uczymy żadnych podstaw, a jedynie pogłębiamy wiedzę i staramy się, by była jak najbardziej efektywnie wykorzystana – zapewnia kierownika ćwiczenia.

Dwutygodniowe szkolenie ma się zakończyć opracowaniem rozkazu operacyjnego, który zostanie użyty w drugiej części „Brave Band”. Wezmą w niej udział grupy operacyjne z jednostek afiliowanych do brygady. – Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić w praktyce, jak jest realizowany ten rozkaz, czy dla wszystkich naszych jednostek jest on czytelny oraz zrozumiały i czy ma jakieś słabe punkty – wyjaśnia płk Michał Małyska, szef sztabu LITPOLUKBRIG. Druga część ćwiczeń „Brave Band” została zaplanowana na drugą połowę lutego.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
 
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Obradowała Rada Gabinetowa
JWK z odznaką pamiątkową
Security Game
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Symulatory strzelań Rosomaków
We Are All Darfur
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Polacy najlepsi w Hackathonie
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Militaria na Zamku Królewskim
„Bolko” w służbie
„Defender Europe 2020”: Amerykanie dotarli do Polski
Iran uderza w USA
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Własne interesy Europy
Pretorianie na Mazurach
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Ważka bliżej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
Defense Without Politics
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Arsenał Iranu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
„Defender” wkracza do Polski
Darłowo czeka na śmigłowce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Krwawe walki o Monte Cassino
Śmierć bohatera
Polowy „Brave Band”
Kolejne kontrakty na Wisłę
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Palmiry – miejsce kaźni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO