moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomnik zwycięstwa 1920 roku

W rocznicę Bitwy Warszawskiej w stolicy ma stanąć pomnik upamiętniający walki sprzed stu lat. Do konkursu na koncepcję monumentu dopuszczono 85 zgłoszeń. Teraz uczestnicy muszą złożyć prace do 14 lutego, ogłoszenie wyników nastąpi pod koniec lutego. Pomnik stanie na placu Na Rozdrożu. Jego odsłonięcie zaplanowano na 15 sierpnia, w setną rocznicę bitwy.

Konkurs na projekt monumentu upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku ogłosili w grudniu zeszłego roku Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wraz z Michałem Olszewskim, wiceprezydentem Warszawy. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można było składać do końca 2019 roku. Jak poinformował Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, po ich weryfikacji do konkursu dopuszczono 85 zgłoszeń, które spełniły wymagania organizatorów.

Pomnik stanie w Warszawie na placu Na Rozdrożu, w miejscu okrągłego placyku z fontanną. Takiego wyboru dokonały wspólnie władze stolicy i Ministerstwo Kultury. – Plac Na Rozdrożu to centralne miejsce Alei Ujazdowskich, gdzie ulokowano już pomniki ojców niepodległości: od Witosa, przez Paderewskiego, Dmowskiego, Daszyńskiego, Korfantego do Piłsudskiego – podkreślał wiceprezydent Olszewski.

REKLAMA

Regulamin konkursu nie określa formy przyszłego pomnika. Twórcy mają w tym względzie wolną rękę. Dlatego zgłaszane koncepcje mogą, ale nie muszą, mieć formę łuku triumfalnego. Minister Gliński przyznał, że sam jest zwolennikiem klasycznego łuku, jednak zgłaszać będzie można także inne pomysły. Koncepcja pomnika musi jednak spełniać inne warunki organizatorów, np. wpasować się pod względem architektonicznym i urbanistycznym w otoczenie i krajobraz. Jak tłumaczył stołeczny konserwator, chodzi przede wszystkim o dostosowanie obiektu do Osi Stanisławowskiej, będącej jednym z najważniejszych historycznych założeń urbanistycznych Warszawy. Należy też uwzględnić charakter placu gwiaździstego, jakim jest plac Na Rozdrożu. Ponadto pomnik nie może zaburzać panoramy Zamku Ujazdowskiego od strony skarpy. – Kluczowa jest także wartość artystyczna pomnika, jego spójność ideowa. Podczas oceny prac będą się też liczyły względy czysto techniczne: realność wykonania, trwałość rozwiązań i zastosowanych materiałów – mówił Krasucki.

Zgodnie ze sporządzonymi przez historyka prof. Marka Kornata założeniami ideowymi załączonymi do regulaminu konkursu, upamiętnienie powinno podkreślić zjednoczenie polskiego społeczeństwa w decydującym momencie wojny polsko-bolszewickiej i akcentować niepodległościowy charakter bitwy. Ważne jest też podkreślenie europejskiego znaczenia starcia i zaznaczenie, że Bitwa Warszawska przyniosła zwycięstwo samodzielnym wysiłkiem polskim. Uczestnicy konkursu będą musieli przedstawić też koncepcję zagospodarowania terenu wokół pomnika. Organizatorzy chcą, aby otoczenie było dostępne i przyjazne, umożliwiało wypoczynek, z wygodnymi miejscami do siedzenia. – Zależy nam, żeby nadal był to fragment miasta akceptowany i lubiany przez okolicznych mieszkańców – dodawał Krasucki.

Inwestorem pomnika jest Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Na budowę monumentu miasto zarezerwowało 3 mln zł. Uczestnicy mogą składać prace konkursowe do 14 lutego. Ogłoszenie zwycięzcy ma nastąpić dwa tygodnie później. Projekty oceni sąd konkursowy pod przewodnictwem Sylwii Brzezińskiej, zastępcy stołecznego konserwatora. W 20-osobowym jury zasiądą przedstawiciele miasta, resortu kultury, historycy, architekci i urbaniści.

Za najlepsze projekty przewidziano nagrody pieniężne. Zwycięzca, poza zaproszeniem do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, otrzyma 50 tys. zł. Druga nagroda to 25 tys. zł, a trzecia – 15 tys. zł.

Przedstawiciele rządu i miasta chcą, aby pomnik został odsłonięty w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli 15 sierpnia 2020 roku. Minister Gliński podczas konferencji określił harmonogram budowy monumentu jako optymistyczny. – Wiemy, że to jest harmonogram napięty, ale jeżeli będziemy współpracowali tak, jak do tej pory, to wierzę, że to jest możliwe – stwierdził minister kultury.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Centralne Archiwum Wojskowe

dodaj komentarz

komentarze


To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
 
„Kaper” przeciw terrorystom
Sonary dla śmigłowców ZOP
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Październik pod znakiem Tallboya
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Defender 2020: Symulator Pioruna
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Bohaterska obrona wzgórza 385
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polak z Medalem NATO
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Promocja oficerska w AWL
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
„Aviation Detachment” w Łasku
Komisje sejmowe o umowie z USA
Polsko-amerykańska współpraca
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Zostań studentem ASzWoj
Dekady za wcześnie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szybsza droga do armii zawodowej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Ku czci roku 1918 i 1920
F-16 kończą misję w Estonii
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Trenują, aby szkolić innych
Kraby kontra okręt
Ryzykowne remedium
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Nowe sanitarki dla wojska
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kraken dla Kormoranów
Amerykanie odmładzają F-16
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Szybciej do wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Zamek na poligonie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Defendery 2020: Zapobiec awarii
16 Dywizja najlepsza!
Kabina do zadań specjalnych
Ochotnik do Auschwitz
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Laserowa artyleria US Army
Wybuchowa edukacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO