moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku

O wielkim szczęściu mogą mówić uczestnicy wypadku, do którego w sobotę doszło na drodze krajowej nr 91. Chwilę po tym, jak doszło do zdarzenia, na miejscu stawili się żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, którzy wracali do Warszawy z Istebnej. Wojskowi nie zwlekali ani chwili – natychmiast zabezpieczyli miejsce zdarzenia i udzieli pomocy poszkodowanym.

– Zakończyliśmy czynności służbowe w górach i ruszyliśmy do Warszawy. Po drodze trafiliśmy na korek. Okazało się, że jest spowodowany wypadkiem. Nie czekaliśmy ani chwili, natychmiast włączyliśmy sygnały dźwiękowe i świetlne i podjechaliśmy na miejsce zdarzenia – relacjonuje „Adi”, żołnierz, który dowodził akcją.

Okazało się, że do niebezpiecznego zdarzenia doszło chwilę wcześniej. Jeden z kierowców, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej na drogę krajową nr 91, nie zachował ostrożności. W konsekwencji, doszło do zderzenia z drugim autem. – Sytuacja wyglądała groźnie, dlatego od razu przystąpiliśmy do działania. Dwóch żołnierzy zablokowało drogę, bo jak zwykle bywa w takich sytuacjach, pojawił się chaos – część kierowców usiłowała wyminąć miejsce zdarzenia, inni natomiast się zatrzymywali, chcąc zobaczyć co się dzieje – mówi żandarm. –Dzięki temu pozostali żołnierze mogli udzielić pomocy poszkodowanym – dodaje.

REKLAMA

Okazało się, że w wypadku ucierpiały trzy osoby. – Całe szczęście wszyscy uczestnicy zdarzenia mieli zapięte pasy, więc ich stan nie był tak groźny, jak mogłoby się wydawać. Kiedy upewniliśmy się, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, pomogliśmy im przemieścić się na znajdujący się niedaleko przystanek autobusowy, gdzie mogliśmy ich opatrzeć i przygotować do transportu karetką – mówi „Fabian”, ratownik medyczny z OSŻW w Warszawie. – Kiedy sytuacja została opanowana, ruch na drodze został przywrócony, ale ze względu na to, że na drodze cały czas znajdowały się rozbite pojazdy, żandarmi nadzorowali jego przebieg – dodaje „Adi”.

Żołnierze pozostali na miejscu zdarzenia aż do przyjazdu służb. Kiedy przekazali funkcjonariuszom Policji i Straży Pożarnej informacje odnośnie zdarzenia i podjętych czynności, a poszkodowani znaleźli się w karetce pogotowia, ruszyli do Warszawy.

Jednym z zadań żołnierzy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie jest zabezpieczenie działalności najważniejszych osób w państwie. Takie czynności wykonywali też w sobotę. Wówczas w Istebnej odbyła się uroczystość, podczas której minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił inaugurację kolejnej edycji akcji „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

– Służba w Oddziale Specjalnym jest bardzo wymagająca, bo nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Musimy być gotowi na wszystko, dlatego nasze pojazdy są świetnie wyposażone, m.in. w sprzęt ratowniczy. Zawsze w zespole jest także ratownik medyczny – wyjaśnia ppłk Grzegorz Kamiński, szef Wydziału Ochrony OSŻW w Warszawie. – Żołnierze postąpili wzorowo. Zachowali zimną krew i udowodnili, że są profesjonalistami. Przyznali to nawet funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia. Taka postawa zasługuje nie tylko na pochwałę, więc na pewno wszyscy zostaną wyróżnieni za to, co zrobili – dodaje.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: ŻW

dodaj komentarz

komentarze


„Spartan” znów na Mazurach
 
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Agent w generalskich szlifach
Wojsko przeciw wirusowi
Morskie początki „Anakondy”
Głos (z) płonącej Warszawy
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Ćwiczenia z torpedą
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Polskie porty bardziej otwarte
Białe noce podhalańczyków
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Widzieć i nie być widzianym
NATO walczy z koronawirusem
„Ratownik” od nowa
MON nie wycofuje się z MSPO
F-16 kończą misję w Estonii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Mercedes nie tylko do holowania
„Defender” na poligonie!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Harpun” do walki
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Trzeba rozbić to więzienie!
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
„Anakonda” rusza na poligony
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Koniec kijowskiego snu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Co z tegorocznym MSPO?
Nowy wiceminister w MON
Transportery płyną na drugi brzeg
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Prawdziwi wojownicy
Na wakacje z WOT
Święto żołnierzy służących na misjach
Obradowała Rada Gabinetowa
Generał Haller przybył w sam czas
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO