moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
USA nie zacznie wojny z Iranem

Wszyscy razem musimy pracować na rzecz zawarcia z Iranem porozumienia, które pozwoli, by świat był bezpieczny i spokojny – mówił podczas dzisiejszego wystąpienia w Białym Domu prezydent Donald Trump. USA nie odpowiedzą zbrojnie na irański atak na ich bazy. Nałożą jednak na Teheran kolejne sankcje.

W nocy z wtorku na środę irańska armia przeprowadziła atak rakietowy na dwie bazy US Army położone na terenie Iraku. Był to odwet za zabicie wpływowego irańskiego gen. Kasema Sulejmaniego. – Wykurzymy Amerykanów z Bliskiego Wschodu! – powtarzali przywódcy Iranu. Świat stanął na krawędzi wojny. Jeszcze kilka godzin temu wydawało się, że jedyną możliwą odpowiedzią jest amerykańska operacja militarna. Z czasem jednak na jaw zaczęły wychodzić informacje, z których wynikało, że Teheran mógł celowo przeprowadzić uderzenie w ten sposób, by amerykańskie straty nie okazały się zbyt znaczące. Co więcej, Iran ostrzegł o swoich zamiarach Irakijczyków, a ci powiadomili lokalne dowództwo US Army. To prawdopodobnie miało wpływ na złagodzenie stanowiska Waszyngtonu.

– Podczas ostatnich ataków nie został ranny żaden Amerykanin. Nie ponieśliśmy znaczących strat – przyznał podczas popołudniowego wystąpienia prezydent Donald Trump. Podczas spotkania z dziennikarzami ani razu nie wspomniał o militarnym odwecie. Zapowiedział jedynie nałożenie na Iran kolejnych sankcji. – Tak długo, jak będę prezydentem USA, Iran nie będzie miał przyzwolenia na posiadanie broni jądrowej – zapowiedział Trump. Prezydent USA raz jeszcze potępił zawarte przez poprzednią administrację porozumienie, które miało zachęcić Teheran do rezygnacji z programu nuklearnego. Według Trumpa, irańskie władze zainkasowały spore sumy, a jednocześnie eskalowały napięcie na Bliskim Wschodzie: wspierały terroryzm, prowokowały Arabię Saudyjską, jednego z głównych sojuszników Waszyngtonu w tym regionie, przyzwalały na zajmowanie statków z ropą, wreszcie doprowadziły do zestrzelenia dwóch amerykańskich dronów i ataki na ambasadę USA w Bagdadzie. – Długo tolerowaliśmy działania Iranu, to się jednak skończyło – podkreślał Trump. – W ubiegłym tygodniu wyeliminowaliśmy gen. Sulejmaniego, który stał za atakami na nasze bazy i ambasadę. Jego ręce były splamione amerykańską, ale też irańską krwią – dodaje. Trump przekonywał, że było to potężne przesłanie rzucone terrorystom. Iran zdecydował się co prawda na odwet, ale jego skutki nie były znaczące. – Iran zdaje się wycofywać, a to bardzo dobra wiadomość – mówił Trump.

REKLAMA

Jednocześnie prezydent USA zapowiedział, że jeszcze dziś zwróci się do NATO o zwiększenie zaangażowania na Bliskim Wschodzie. W przemówieniu przywołał też Rosję i Chiny. – Wszyscy razem musimy pracować na rzecz zawarcia z Iranem porozumienia, które pozwoli, by świat był bezpieczny i spokojny – przekonywał. Podkreślił, że dzięki ogromnemu wysiłkowi Amerykanów pokonane zostało tzw. Państwo Islamskie, czyli naturalny wróg reżimu ajatollahów. – Iran może jeszcze rozkwitnąć, wykorzystać swój ogromny potencjał, ale musimy działać wspólnie. USA gotowe są przyjąć opcję pokojową z wszystkimi, którzy jej pragną – zakończył Trump.

Żołnierze irańskiej Gwardii Rewolucyjnej kilkanaście godzin temu wystrzelili 22 pociski w kierunku amerykańskich baz Irbil i Al Asad. Prócz pięciu tysięcy Amerykanów stacjonuje w nich także część polskiego kontyngentu na Bliskim Wschodzie. Jak jednak zapewniło MON, żaden z żołnierzy nie został poszkodowany.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: White House

dodaj komentarz

komentarze


Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
 
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rekordowy budżet MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Benemerenti 2020
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Nowy wiceminister w MON
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Strykery znów na Mazurach
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe po nowemu
Terytorialsi za oceanem
Beagle dla żołnierzy?
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Misje na dłużej
Za wolność naszą i waszą
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Misja wojownika
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Pomagali z narażeniem życia
Ostatni samochód Marszałka
We Are All Darfur
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Kajak idealny dla komandosa
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Arsenał Iranu
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Mobilne moździerze dla armii
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
USA nie zacznie wojny z Iranem
Obradowała Rada Gabinetowa
Defense Without Politics
Powstanie bez sukcesu
Iran uderza w USA
Następcy Wstęg poszukiwani
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Polsko-łotewska „Zima”
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wszystkie zbrodnie Jasienicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO