moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amunicja i miny dla armii

Dwadzieścia cztery tysiące pocisków do armatohaubic Krab, 112 mln sztuk amunicji do pistoletów VIS i karabinków Grot oraz miny przeciwpancerne i przeciwdesantowe – to najnowsze zakupy Inspektoratu Uzbrojenia MON. Za wszystko armia zapłaci ponad 850 mln zł.

Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o znaczącym zwiększeniu zapasów amunicji do wprowadzanych od kilku lat nowych systemów uzbrojenia. Chodzi o 155 mm armatohaubice Krab, karabinki MSBS Grot o kalibrze 5,56 mm oraz pistolety VIS 100 o kalibrze 9 mm.

O podpisaniu dwóch wartych ponad 815 milionów złotych kontraktów, poinformował 9 grudnia minister obrony Mariusz Błaszczak. „Dziś podpisaliśmy umowy z firmami PGZ – Dezamet i Mesko – na zakup 24.000 sztuk amunicji dla Krabów oraz 112,5 mln sztuk amunicji do broni ręcznej – 5,56 mm i 9 mm. Wartość obu umów to ponad 815 mln zł” – zakomunikował za pomocą mediów społecznościowych, szef resortu obrony.

REKLAMA

Wart 420 mln złotych kontrakt na dostawę pocisków do Krabów to największa umowa na amunicję kalibru 155 mm w historii polskiej armii. Zakłada ona, że do końca 2022 roku wojsko otrzyma 18 tysięcy sztuk pocisków OFd MKM z głowicą odłamkowo-burzącą (o zasięgu 30 km) oraz 6 tysięcy pocisków OFd MKM z głowicą odłamkowo-burzącą z gazogeneratorem (o zasięgu ponad 40 km).

Porozumienie zawarte z Zakładami Metalowymi Dezamet z Nowej Dęby przewiduje, że produkcja pocisków dla armii, na bazie technologii (licencji) pozyskanej od słowackiego holdingu ZVS Dubnica, rozpocznie się za dwa lata. – Dzisiejsza umowa jest kolejnym potwierdzeniem zdolności Polskiej Grupy Zbrojeniowej do zaspokajania potrzeb polskiej armii w szerokim zakresie. Dezamet od wielu lat dostarcza Siłom Zbrojnym RP amunicję najwyższej jakości, wykorzystywaną przy sprzęcie produkowanym przez pozostałe spółki PGZ, w tym samobieżnej armatohaubicy Krab z Huty Stalowa Wola – komentował podpisanie kontraktu Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu PGZ S.A.

Drugi z kontraktów podpisanych przez gen. bryg. Dariusza Plutę, szefa Inspektoratu Uzbrojenia MON, opiewa na 395 mln złotych. Porozumienie zostało zawarte z firmą Mesko ze Skarżyska-Kamiennej, która w ciągu trzech lat ma dostarczyć armii aż 112,5 mln sztuk amunicji do broni ręcznej.

MON niestety nie ujawnia, ile sztuk przeznaczonych jest dla jakiego rodzaju uzbrojenia. Wiadomo jedynie że pociski będą do karabinków Beryl, subkarabinków wz. 96B Mini Beryl, a także najnowszych karabinków MSBS Grot. Będzie to zatem amunicja kalibru 5,56 x 45 mm, a także do pistoletów kalibru 9 mm, czyli P-94 oraz VIS-100, czyli będą to naboje 9 x 19 mm.

Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował także, że jeszcze pod koniec listopada zawarł dwa kontrakty na dostawę narzutowych min przeciwpancernych MN-123 i przeciwdesantowych MPD. Oba typy min produkowane są przez Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma” S.A.

Dostawa dotyczy min MN-123, w tym kaset minowych ISM z minami narzutowymi MN-123, min przeciwpancernych do ustawiania ręcznego o działaniu natychmiastowym MR-123.1 oraz min przeciwpancernych do ustawiania ręcznego o działaniu zwłocznym MR-123.2. Ile ich Wojsko Polskie kupiło, MON nie ujawnia. Wiadomo jedynie, ze zapłaci za nie ponad 20 mln złotych. Miny przeciwdesantowe denne MPD – liczba również utajniona – to koszt prawie 16 mln złotych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: ppor. Karol Frankowski, DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~ohosera
1576221900
"MON niestety nie ujawnia" - no chyba redaktor żartuje? Jakie "niestety"??? Nic nie powinni ujawniać na temat zakupu amunicji!
F6-C5-70-3A
~he
1576152540
ładnie tyle kosztowało 96 raków
86-9B-A6-82

Komisje sejmowe o umowie z USA
 
Zostań studentem ASzWoj
Groty dla podchorążych WAT-u
Dekady za wcześnie
Ochotnik do Auschwitz
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Bohaterska obrona wzgórza 385
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
„Kaper” przeciw terrorystom
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„Aviation Detachment” w Łasku
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Nadchodzi Armia Fight Night!
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
F-16 kończą misję w Estonii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Szybsza droga do armii zawodowej
A więc wojna...
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Ku czci roku 1918 i 1920
Defender 2020: Symulator Pioruna
Zamek na poligonie
Październik pod znakiem Tallboya
Promocja oficerska w AWL
Ryzykowne remedium
Kraken dla Kormoranów
Defilada na święto dywizji
Kraby kontra okręt
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ukraiński kurs na Zachód
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Następca Honkera na MSPO
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Szybciej do wojska
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie odmładzają F-16
„Ci cholerni Polacy!”
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Trenują, aby szkolić innych
Defendery 2020: RobUV
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
16 Dywizja najlepsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO