moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amunicja i miny dla armii

Dwadzieścia cztery tysiące pocisków do armatohaubic Krab, 112 mln sztuk amunicji do pistoletów VIS i karabinków Grot oraz miny przeciwpancerne i przeciwdesantowe – to najnowsze zakupy Inspektoratu Uzbrojenia MON. Za wszystko armia zapłaci ponad 850 mln zł.

Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o znaczącym zwiększeniu zapasów amunicji do wprowadzanych od kilku lat nowych systemów uzbrojenia. Chodzi o 155 mm armatohaubice Krab, karabinki MSBS Grot o kalibrze 5,56 mm oraz pistolety VIS 100 o kalibrze 9 mm.

O podpisaniu dwóch wartych ponad 815 milionów złotych kontraktów, poinformował 9 grudnia minister obrony Mariusz Błaszczak. „Dziś podpisaliśmy umowy z firmami PGZ – Dezamet i Mesko – na zakup 24.000 sztuk amunicji dla Krabów oraz 112,5 mln sztuk amunicji do broni ręcznej – 5,56 mm i 9 mm. Wartość obu umów to ponad 815 mln zł” – zakomunikował za pomocą mediów społecznościowych, szef resortu obrony.

REKLAMA

Wart 420 mln złotych kontrakt na dostawę pocisków do Krabów to największa umowa na amunicję kalibru 155 mm w historii polskiej armii. Zakłada ona, że do końca 2022 roku wojsko otrzyma 18 tysięcy sztuk pocisków OFd MKM z głowicą odłamkowo-burzącą (o zasięgu 30 km) oraz 6 tysięcy pocisków OFd MKM z głowicą odłamkowo-burzącą z gazogeneratorem (o zasięgu ponad 40 km).

Porozumienie zawarte z Zakładami Metalowymi Dezamet z Nowej Dęby przewiduje, że produkcja pocisków dla armii, na bazie technologii (licencji) pozyskanej od słowackiego holdingu ZVS Dubnica, rozpocznie się za dwa lata. – Dzisiejsza umowa jest kolejnym potwierdzeniem zdolności Polskiej Grupy Zbrojeniowej do zaspokajania potrzeb polskiej armii w szerokim zakresie. Dezamet od wielu lat dostarcza Siłom Zbrojnym RP amunicję najwyższej jakości, wykorzystywaną przy sprzęcie produkowanym przez pozostałe spółki PGZ, w tym samobieżnej armatohaubicy Krab z Huty Stalowa Wola – komentował podpisanie kontraktu Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu PGZ S.A.

Drugi z kontraktów podpisanych przez gen. bryg. Dariusza Plutę, szefa Inspektoratu Uzbrojenia MON, opiewa na 395 mln złotych. Porozumienie zostało zawarte z firmą Mesko ze Skarżyska-Kamiennej, która w ciągu trzech lat ma dostarczyć armii aż 112,5 mln sztuk amunicji do broni ręcznej.

MON niestety nie ujawnia, ile sztuk przeznaczonych jest dla jakiego rodzaju uzbrojenia. Wiadomo jedynie że pociski będą do karabinków Beryl, subkarabinków wz. 96B Mini Beryl, a także najnowszych karabinków MSBS Grot. Będzie to zatem amunicja kalibru 5,56 x 45 mm, a także do pistoletów kalibru 9 mm, czyli P-94 oraz VIS-100, czyli będą to naboje 9 x 19 mm.

Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował także, że jeszcze pod koniec listopada zawarł dwa kontrakty na dostawę narzutowych min przeciwpancernych MN-123 i przeciwdesantowych MPD. Oba typy min produkowane są przez Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma” S.A.

Dostawa dotyczy min MN-123, w tym kaset minowych ISM z minami narzutowymi MN-123, min przeciwpancernych do ustawiania ręcznego o działaniu natychmiastowym MR-123.1 oraz min przeciwpancernych do ustawiania ręcznego o działaniu zwłocznym MR-123.2. Ile ich Wojsko Polskie kupiło, MON nie ujawnia. Wiadomo jedynie, ze zapłaci za nie ponad 20 mln złotych. Miny przeciwdesantowe denne MPD – liczba również utajniona – to koszt prawie 16 mln złotych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: ppor. Karol Frankowski, DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~ohosera
1576221900
"MON niestety nie ujawnia" - no chyba redaktor żartuje? Jakie "niestety"??? Nic nie powinni ujawniać na temat zakupu amunicji!
F6-C5-70-3A
~he
1576152540
ładnie tyle kosztowało 96 raków
86-9B-A6-82

We Are All Darfur
 
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Podoficer po nowemu
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Mobilne moździerze dla armii
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Network Intelligence
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
USA nie zacznie wojny z Iranem
Powstanie bez sukcesu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Beagle dla żołnierzy?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
To nie mogło się udać, ale…
Defense Without Politics
Amerykanie modernizują polskie poligony
Dobry rok PGZ
Stepping out of the Shadow
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Kajak idealny dla komandosa
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
They Train Together, They Fight Together
Jak gra dowódca, grają wszyscy
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Dragoni na poligonie
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Przechowywanie pamięci o Katyniu
Obradowała Rada Gabinetowa
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Auschwitz. Pamięć o Zagładzie
Arsenał Iranu
Bohaterskie Orlęta
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Ostatni samochód Marszałka
Polsko-łotewska „Zima”
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Iran uderza w USA
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Klasy wojskowe po nowemu
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO