moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wybory do gremiów przedstawicielskich

Zakończyła się trzyletnia kadencja organów przedstawicielskich żołnierzy. Po wyborach mężów zaufania i dziekanów korpusów, wojskowi wybrali najważniejszych reprezentantów tworzących Prezydium Organów Przedstawicielskich. Nowym przewodniczącym Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych został ppłk Krzysztof Jewgiejuk. Nowa kadencja potrwa do 2022 roku.

Żołnierze zawodowi nie mogą tworzyć związków zawodowych. Ich rolę w armii pełnią jednak organy przedstawicielskie, które bronią praw żołnierzy, biorą udział w pracach zespołów przygotowujących projekty aktów prawnych dotyczących służby czy działalności jednostek wojskowych. Interesy żołnierzy reprezentuje m.in. Konwent Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP. Na niższych szczeblach funkcjonują z kolei dziekani poszczególnych korpusów oraz mężowie zaufania.

W tym roku – po trzyletniej kadencji – żołnierze po raz kolejny wybierali swoich reprezentantów. Najpierw na szczeblach jednostek wojskowych mundurowi z trzech korpusów wybrali około trzech tysięcy mężów zaufania i ich zastępców. Potem reprezentanci byli wybierani na szczeblach sił zbrojnych oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Żołnierze z największą liczbą głosów zajęli stanowiska dziekanów korpusów zawodowych.

Natomiast w czwartek odbyły się wybory na najważniejsze stanowiska w strukturze organów przedstawicielskich. Żołnierze wybierali bowiem skład Prezydium Organów Przedstawicielskich, czyli przewodniczących: Konwentu Dziekanów Oficerów, Kolegium Dziekanów Podoficerów Zawodowych oraz Kolegium Dziekanów Szeregowych Zawodowych.

W wyniku głosowania na stanowiskach pozostali: dotychczasowy przewodniczący Kolegium Dziekanów Korpusu Podoficerów Zawodowych – st. chor. sztab. Janusz Nogaj oraz przewodniczący Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych – st. szer. Andrzej Kucharek.

Na przewodniczącego Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych żołnierze wybrali z kolei ppłk Krzysztofa Jewgiejuka. Dotychczas był on dziekanem korpusu oficerów zawodowych. Jego kadencja potrwa do 2022 roku. Jako przewodniczący konwentu będzie jednocześnie pełnił też rolę przewodniczącego prezydium. Jakie ma priorytety na najbliższe trzy lata? – Chciałabym w jeszcze większym stopniu skonsolidować działalność prezydium, reprezentującego trzy korpusy. Tak, byśmy działając razem, we wspólnym interesie, mogli skupić się na szeroko pojętej obronie praw wszystkich żołnierzy i warunków ich służby. By żołnierze mogli się do nas zwracać w każdej sprawie – mówił ppłk Jewgiejuk. Dodaje też, że jednym z pomysłów na zaczynającą się kadencję jest rozbudowa biura Konwentu poprzez stworzenie instytucji, która wspierałaby żołnierzy potrzebujących pomocy prawnej.

Ustępujący ze stanowiska przewodniczącego konwentu kmdr Wiesław Banaszewski żegna się ze służbą. Kadencję ocenia jako niełatwą, ale przyznaje, że nie zabrakło w niej sukcesów. – W 2019 roku żołnierze otrzymali podwyżki wynagrodzeń, choć może nie do końca były one po myśli oficerów starszych. W zbliżającym się roku żołnierzy czeka kolejny wzrost wynagrodzeń. Doprowadziliśmy do nowelizacji przepisów emerytalnych, dotyczących żołnierzy, którzy wstąpili do armii po 2012 roku. Dzięki zmianom będą oni mogli przejść na emeryturę po 25 latach służby, niezależnie czy ukończyli 55 lat – mówi kmdr Banaszewski.

Prawdopodobnie były to ostatnie wybory do organów przedstawicielskich w takiej formule. Przygotowany jest bowiem projekt zmian przepisów. Propozycje zakładają m.in. powrót do wyborów bezpośrednich, utworzenie w wojskach obrony terytorialnej zgromadzeń mężów zaufania korpusów zawodowych oraz zrównanie kadencji organów przedstawicielskich.

Konwent Dziekanów Korpusu Oficerów powstał 25 lat temu zgodnie z decyzją nr 82/MON z 22 sierpnia 1994 roku. Prawo żołnierzy zawodowych do tworzenia organów przedstawicielskich zagwarantowała ustawa z 11 września 2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. W tym samym roku powstało Biuro Konwentu Dziekanów oraz etatowe stanowiska dziekanów korpusu oficerów zawodowych. W 2011 roku analogiczne stanowiska zostały stworzone także dla podoficerów i szeregowych zawodowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Świat się zbroi na rekordową skalę
Zbrodnia bez kary
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wielkie serce K9
Nauki i nauczki z Afganistanu
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
‘X’ Without Unknowns
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Od cyberkursu po mundurówkę
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Ostrosz zamiast Mureny
Bursztynowy wstrząs
Medyczne centrum w Krakowie
„Kryzys” na AWL-u
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
WAM coraz bliżej Łodzi
Bieg ku pamięci bohaterów
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Zły Łęg nie taki straszny
Lekcja 3 Maja
Bałtycka tarcza na horyzoncie
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Czekając na czołgi
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Groźny incydent w Libanie
Mundury noszą ludzie
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Pościg Leopardów
Powrót WAM-u
Szef MON-u na Defence24 Days
Systemy antydronowe poszukiwane
Początek wielkiej historii
Polacy w morskiej tarczy
Mosty nad Narwią
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Wicepremier apeluje o jedność
Wypadek w PKW UNIFIL
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Rzeźnik w rękach GROM-u
Syndrom Karbali
Pancerne starcie w Świętoszowie
Adaptacja i realizm
Zbrodnia i kłamstwo
NATO i USA o Iranie
Czołgi poszły w las
Kluczowe 30 dni
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Marynarz w koreańskim tyglu
Kosmiczne oko armii
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Srebro dla AWL-u w grach wojennych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO