moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców

Żołnierze terytorialnej służby wojskowej muszą przedstawić swoim pracodawcom harmonogram ćwiczeń i szkoleń, które WOT będą organizowały w 2020 roku. Wszystko po to, by przedsiębiorcy zatrudniający terytorialsów mogli uwzględnić to w planach firmy. – To obowiązek ustawowy, o którym przypominamy aktywnym zawodowo żołnierzom TSW – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT.

Co roku dowódcy jednostek obrony terytorialnej muszą opracować harmonogram ćwiczeń i szkoleń żołnierzy TSW na kolejny rok. Jest on ustalany najpierw na szczeblach kompanii, później batalionów, a w końcu całej brygady. – Plan musi uwzględniać wiele elementów, w tym ćwiczenia żołnierzy zawodowych brygady, a także te realizowane w ramach WOT. W związku z tym, że terytorialsów szkolimy w trybie weekendowym, przy planowaniu musimy wziąć też pod uwagę dni wolne, świąteczne itp. – tłumaczy kpt. Damian Stanula, rzecznik prasowy 2 Lubelskiej Brygady OT.

Z opracowanym na szczeblu brygady i zatwierdzonym przez dowództwo WOT harmonogramem muszą – najpóźniej na 30 dni przed końcem roku – zapoznać się wszyscy terytorialsi danej jednostki. Następnie powinni oni przekazać swoim pracodawcom informację o terminach stawiennictwa. To obowiązek terytorialsów zapisany w ustawie o powszechnym obowiązku obrony. – Ideą naszej służby jest godzenie pracy zawodowej ze służbą. Trudno więc sobie wyobrazić, by pracodawcy nie znali grafiku szkoleń swoich pracowników-żołnierzy. Zależy nam, by nasza współpraca odbywała się bezkolizyjnie – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

REKLAMA

Informację o przyszłorocznych ćwiczeniach w listopadzie otrzymali m.in. terytorialsi 2 Lubelskiej Brygady OT. Teraz żołnierze przekazują plany ćwiczeń swoim pracodawcom. – Dzięki temu szefowie naszych żołnierzy będą mogli zaplanować pracę w swojej firmie, uwzględniając nieobecności pracowników-żołnierzy – mówi kpt. Stanula. Dodaje, że choć brygada nie weryfikuje dostarczania harmonogramów do zakładów pracy, to doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że żołnierze wywiązują się z ustawowego obowiązku.

Informacja, jaką otrzymują pracodawcy dotyczy m.in. terminów szkoleń rotacyjnych (raz w miesiącu ) oraz ćwiczeń zintegrowanych (14 dni w roku). – Pracodawcy mniejszą wagę przywiązują do tego, jaki to rodzaj ćwiczeń. Istotniejsza jest dla nich informacja, że w danym okresie pracownika nie będzie w firmie i muszą albo ustalić inny grafik pracy, albo szukać zastępstwa – mówi kpt. Stanula.

Informacja o ćwiczeniach ma szczególnie znaczenie dla tych przedsiębiorstw czy firm, które pracują nie tylko od poniedziałku do piątku. Przykładem jest przedsiębiorstwo PKP Zamość, zatrudniające kilkunastu terytorialsów. – Pracujemy w systemie zmianowym, wiele stanowisk jest całodobowych. Dlatego jest dla nas dużym usprawnieniem, gdy wcześniej znamy terminy, w których danego pracownika nie będzie, bo musi stawić się na ćwiczenia. Ułatwia to planowanie dyżurów, urlopów itd. – mówi Dariusz Szymański z PKP Zamość. Jako kolejny przykład kpt. Stanula podaje terytorialsów-ratowników, którzy pracują także w weekendy.

Ppłk Marek Pietrzak podkreśla, że obowiązek wcześniejszego informowania pracodawcy o terminach ćwiczeń, nie dotyczy sytuacji, gdy żołnierz zostaje wezwany do wojska w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Może się tak zdarzyć np. w sytuacjach kryzysowych, klęsk żywiołowych . – Takich przypadków nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Warto jednak pamiętać, że terytorialsi jako żołnierze są zobligowani do bycia w dyspozycji i gotowości do stawienia się w koszarach – mówi ppłk Pietrzak. Jeśli do takiej sytuacji już dojdzie, pracodawca musi udzielić pracownikowi bezpłatnego urlopu.

Wojska obrony terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych. Obecnie w szeregach formacji służbę pełni 23 500 żołnierzy, w tym 19 900 terytorialsów. Terytorialna służba wojskowa dzieli się na rotacyjną – pełnioną przez minimum dwa dni w miesiącu w jednostce wojskowej w określonych przez dowódcę dniach oraz dyspozycyjną – poza jednostką wojskową. W tym czasie żołnierz pozostaje w gotowości do stawienia się do służby w terminie i miejscu wskazanym przez dowódcę jednostki wojskowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Kraken dla Kormoranów
 
Polsko-amerykańska współpraca
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Komisje sejmowe o umowie z USA
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Nadchodzi Armia Fight Night!
Laserowa artyleria US Army
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kraby kontra okręt
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Następca Honkera na MSPO
Wojsko przeciw wirusowi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Defender 2020: Symulator Pioruna
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
„Aviation Detachment” w Łasku
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Amerykanie odmładzają F-16
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
F-16 kończą misję w Estonii
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Październik pod znakiem Tallboya
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
16 Dywizja najlepsza!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Groty dla podchorążych WAT-u
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zostań studentem ASzWoj
Defilada na święto dywizji
Defendery 2020: RobUV
Szybsza droga do armii zawodowej
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ochotnik do Auschwitz
Trenują, aby szkolić innych
Bohaterska obrona wzgórza 385
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
A więc wojna...
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Promocja oficerska w AWL
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Dekady za wcześnie
„Ci cholerni Polacy!”
Ku czci roku 1918 i 1920
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ryzykowne remedium
Ukraiński kurs na Zachód
Szybciej do wojska
Zamek na poligonie
„Kaper” przeciw terrorystom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO