moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto artylerii

Ostatnie konflikty zbrojne potwierdzają, jak ważna na polu walki jest artyleria. Wojska rakietowe i artylerii muszą podejmować nieustannie nowe, trudne wyzwania i być gotowe do szybkich i skutecznych działań – podkreślił minister Mariusz Błaszczak w liście do artylerzystów z okazji ich święta. Choć przypada ono dopiero 4 grudnia, żołnierze świętowali już dzisiaj.

Centralne obchody święta artylerii zostały zorganizowane w Toruniu, gdzie mieści się Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. To w nim na co dzień szkolą się specjaliści na potrzeby wojsk rakietowych i artylerii. Oficerowie i żołnierze tej formacji spotkali się dzisiaj, by podsumować rok i porozmawiać o wyzwaniach czekających ich w przyszłości. W uroczystości wzięli udział m.in. Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, oraz gen. dyw. Dariusz Łukowski, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP.

Do uczestników uroczystości list skierował minister Mariusz Błaszczak. – Ostatnie konflikty zbrojne potwierdzają, jak ważna na obecnym polu walki jest artyleria. Wojska rakietowe i artylerii muszą podejmować nieustannie nowe, trudne wyzwania i być gotowe do szybkich i skutecznych działań – napisał szef MON.

Minister Błaszczak podkreślił w liście, jak bardzo zmieniło się wyposażenie rodzimych wojsk rakietowych i artylerii na przestrzeni ostatnich lat. – Przy wsparciu naszego przemysłu zbrojeniowego, dzięki wprowadzeniu do wyposażenia kolejnych dywizjonowych modułów ogniowych Regina zwiększamy zdolności artyleryjskiego rażenia celów na znaczne odległości. Systematycznie rośnie liczba moździerzy automatycznych Rak. Modernizujemy również sprzęt będący w wyposażeniu jednostek rakietowych – wyliczał szef MON. Wskazał także priorytety modernizacyjne na najbliższe lata. – Zdaję sobie sprawę, że wciąż pozostaje wiele do zrobienia, zwłaszcza w sferze nowoczesnej amunicji oraz systemów rozpoznawania i dowodzenia – podkreślał.

Absolutnym priorytetem jest jednak desowietyzacja uzbrojenia posiadanego przez Wojsko Polskie. – Mamy wiele programów, które musimy zrealizować, aby modernizacja naszej armii postępowała i była odzwierciedleniem bieżących potrzeb polskiego wojska. Odchodzenie od sprzętu posowieckiego to jest proces absolutnie nieodwracalny – podkreślał wiceminister Skurkiewicz.

Jak wyjaśniał płk Zenon Wiśniewski, szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, proces ten będzie obejmował nie tylko wymianę wysłużonych 122 mm haubic Goździk na 155 mm armatohaubice Krab oraz ich kołowy odpowiednik. – Kolejnym elementem będzie wycofanie z użytkowania zestawów rakietowych typu Malutka i zastąpienie ich niszczycielem czołgów, mam nadzieję, że produkcji polskiej. Takim, który będzie adekwatny do potrzeb współczesnego pola walki – komentował szef polskich artylerzystów. Wśród priorytetów jest też znaczące zwiększenie interoperacyjności polskich jednostek artylerii. – Tak chcemy wykonywać zadania ogniowe wspólnie z naszymi sojusznikami, aby informacje rozpoznawcze z ich systemów płynęły do naszego systemu kierowania ogniem i odwrotnie – podkreślał płk Zenon Wiśniewski.

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Jak Polacy wyzwalali Bredę
 
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Ostre strzelanie artylerzystów
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Kto zostawia ślady w sieci
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Los Polski naszym losem
Unwanted Treaty
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Klucz do dobrych relacji
Razem się szkolą, razem walczą
Klasy wojskowe po nowemu
Leopardy na Podkarpaciu
Nowe laboratorium WAT
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Z archiwum „Szarego”
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Artyleryjska interoperacyjność
Paczki dla kresowiaków
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Wrocław czeka na Amerykanów
Błyskawiczna reakcja
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Polska pod kontrolą armii
Trudna droga
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Sojusznicy przy wigilijnym stole
The Army Enters the Frame
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Kontenery dla Wisły
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Amunicja i miny dla armii
Defense Without Politics
Gotowi na misję
Szwedzki baypass przed „Orką”
Terytorialsi za oceanem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gorące obrady NATO w Londynie
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO