moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Roczny egzamin terytorialsów

 

Konieczność sprawdzenia swoich umiejętności i wyszkolenia indywidualnego żołnierzy terytorialnej służby wojskowej jest egzaminem zwieńczającym pierwszy rok szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. „Pętla taktyczna”, która odbyła się w dniach 27-28 listopada na poligonie w Toruniu, stanowi podsumowanie roku szkolenia indywidualnego.

Jest to jeden z trzech etapów wyszkolenia żołnierza WOT. Jest to również sposób sprawdzenia wyszkolenia żołnierzy w realnych warunkach bojowych, jak również umiejętności nabytych podczas intensywnych szkoleń. 

Cały cykl szkoleniowy w 8K-PBOT został podzielony na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), szkolenie specjalistyczne (drugi rok) oraz szkolenie zgrywające (trzeci rok). Po przejściu pełnego cyklu szkolenia, żołnierz TSW osiąga pełną gotowość bojową. - Głównym celem pętli taktycznej jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia danego żołnierza, jego sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej w warunkach poligonowych. W ramach przeprowadzonego egzaminu zostały zorganizowane incydenty taktyczne, podczas których sprawdzano m. in. zachowanie się oraz działanie żołnierza (sekcji) na polu walki – podkreśla szef sekcji szkoleniowej 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, mjr Mariusz Bucholc.

- Realizm pola walki, który osiągnęliśmy był przede wszystkim efektem wykorzystania terenu o urozmaiconym i zróżnicowanym ukształtowaniu z licznymi pagórkami i duktami leśnymi. Wykorzystując środki pozoracji pola walki chcieliśmy odzwierciedlić działanie potencjalnego przeciwnika, zmuszając tym samym szkolonych do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym w stosunku do zaistniałej sytuacji – komentuje zastępca dowódcy 81 batalionu lekkiej piechoty, mjr Piotr Pietrzak.

Pętla taktyczna jest jednym z najtrudniejszych praktycznych egzaminów żołnierzy TSW. Wszystkie epizody i sytuacje dynamiczne, czy też statyczne wymagały niewątpliwe dużego zaangażowania, wysiłku fizycznego i wiedzy merytorycznej.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Tekst: kpt. dr Diana Warchocka

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Marynarz w koreańskim tyglu
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Od cyberkursu po mundurówkę
Zbrodnia i kłamstwo
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Adaptacja i realizm
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Psiakrew, harmata!
Pierwsze loty
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Logistyczna rewolucja w Opolu
„Kryzys” na AWL-u
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Groźny incydent w Libanie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Apache w polskich rękach
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Rosomaki na lądzie i morzu
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Miecz w ręku NATO
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Moja Karbala
Debata o bezpieczeństwie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Grzmoty zamiast Goździków
Bądź bezpieczny w sieci
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Pasja i fart
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Mała Orka?
Twarde na poligonie
Wielkie serce K9
Większe możliwości Nitro-Chemu
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Początek wielkiej historii
54 sekundy próby
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Wypadek w PKW UNIFIL
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Antydronowa DIANA w Polsce
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Jelcz coraz silniejszy
Zbrodnia bez kary
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Syndrom Karbali
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Architekci pola walki
Pirania zdała egzamin
NATO i USA o Iranie
Fińska armia luzuje rygory
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO