moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gepard dobiegł do celu

Największe własne przedsięwzięcie szkoleniowe 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej 2019 roku - ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Gepard-19 dobiegło końca.

Przez pięć dni, od czwartku do poniedziałku żołnierze 17WBZ wykonywali złożone i bardzo wymagające zadania taktyczno-ogniowe pod względem merytorycznym jak i psychofizycznym. Pierwszoplanowi ćwiczący tj. 1 batalion piechoty zmotoryzowanej (1bpzmot) oraz dywizjon artylerii samobieżnej (das) sprostali nierealizowanemu dotychczas na taką skalę wyzwaniu przemieszczenia na dużą odległość ( łącznie blisko 1400 km). Marsz administracyjny odbył się sprawnie i bezkolizyjnie, a przemieszczające kolumny wykonywały praktycznie w drodze zadania zabezpieczenia technicznego. Pododdziały w całości bezpiecznie dotarły do celu, co dla Dowódcy siedemnastki było sprawą nadrzędną.

Zmotoryzowani skrycie zajęli rejony przeznaczenia, przygotowując je zgodnie z zasadami zabezpieczenia bojowego do właściwego funkcjonowania, zapewniając m.in. ochronę i obronę rejonu przed każdą formą potencjalnego zagrożeniem. Lwią część pracy wykonały organy dowodzenia ćwiczących pododdziałów, które realizując poszczególne fazy i etapy procesu dowodzenia, przygotowały podległe siły do właściwego wykonania postawionych im zadań. Uwzględniając działanie pozorowanego przeciwnika, sytuacja często ulegała zmianom, wymuszając korygowanie wcześniej zaplanowanych działań.

REKLAMA

W sobotę 23 listopada wieczorem batalionowe zgrupowanie taktyczne (bZT) weszło do walki, rozpoczynając natarcie w warunkach nocnych na wyznaczone obiekty. Pokonując 20 kilometrów wymagającego, grząskiego teren; w tym dwie naturalne przeszkody wodne; nie straciło impetu i tempa natarcia. Szczególnie druga przeszkoda okazała się dużym wyzwaniem, ale dzięki wzorowej współpracy z saperami z Niska oraz batalionem Obrony Terytorialnej porodziliśmy sobie również i z tym zadaniem, wszystko zawsze pod czujnym okiem kierownika ćwiczenia.

Miejsce przeprawy zostało właściwie zabezpieczone pod względem inżynieryjnym, a wsparcie i osłonę w trakcie zdobywania drugiego brzegu zapewnili artylerzyści oraz przeciwlotnicy. Opanowaliśmy wskazany obiekt, który wykraczał daleko poza granice ośrodka szkolenia poligonowego, wykonując zadania w terenie przygodnym. Żołnierze Wielkopolskiej Brygady zostali poddani bardzo zbliżonemu do realnego działania zadaniu, wykonując je nieprzerwanie przez niemal 24 godziny w trudnych warunkach terenowych oraz przy niesprzyjającej aurze (niskie temperatury, opady atmosferyczne i silny wiatr).

Ćwiczenie zakończyło kierowanie ogniem w natarciu, wykorzystując cały dostępny potencjał ogniowy bZT, od armatohaubic DANA po sprawdzone na pierwszej linii KTO ROSOMAK. Był to również kolejny dobry - po udziale w ćwiczeniu UDAR w Chorwacji - sprawdzian dla samobieżnych moździerzy RAK, które znakomicie wspierały działanie pierwszorzutowych pododdziałów. - Zadanie wykonane, ale część elementów możemy jeszcze poprawić, stwarzając Dowódcy jak najlepsze warunki do podjęcia decyzji, a następnie skutecznego kierowania walką – powiedział jeden z współautorów ćwiczenia mjr Marcin Konieczny.

Żołnierze zmęczeni, ale dynamicznie zmieniające się sytuacja taktyczna sprawiały, że każdy epizod, każde zadanie było ciekawe i z pełnym zaangażowaniem je wykonaliśmy. - Ćwiczenie było bardzo realne i wymagające, ale właśnie tak musimy się szkolić – podsumował dowódca 1bpzmot ppłk Damian Kidawa.

Bezpośrednio po zakończeniu część ogniowej ćwiczenia, na pasie taktycznym zorganizowano w trybie ekspresowym, co jest atutem 17 brygady zakończenie ćwiczenia. Nie mogłoby się ono odbyć z takim rozmachem i złożonością sytuacji taktycznych bez właściwego zaangażowania kierownictwa ćwiczenia, ale także sił i środków wydzielonych z jednostek rozpoznawczych lotniczych, inżynieryjnych, współpracy cywilno- wojskowej, centralnej grupy działań psychologicznych oraz grup operacyjnych z innych jednostek wojskowych i pododdziałów obrony terytorialnej. Dlatego też na zakończenie jako wyraz żołnierskiego podziękowania oraz udzielone wsparcie dowódca wyróżnił szczególnie zaangażowanych żołnierzy. - Musimy się tak szkolić, aby współczesne i przyszłe pole walki zaskakiwało nas w jak najmniejszym stopniu – powiedział dowódca 17WBZ podsumowując ten etap ćwiczenia. Warto podkreślić udział w Gepardzie żołnierzy rezerwy, którzy znieśli trudy ćwiczenia, stanowiąc nieodzowny element wsparcia dla pododdziałów zawodowych.

Po szybkim odtworzeniu zdolności bojowej od wczesnych godzin porannych 26 listopada, elementy ćwiczących wojsk ruszyły do macierzystych garnizonów. Formowanie kolumn nadzorował dowódca Siedemnastki, sprawdzając oznakowanie pojazdów oraz przygotowanie dowódców, ale przede wszystkim kierowców. 

Odległości do pokonania znaczna, ale powrót do domu zawsze upływa szybciej, szczególnie w poczuciu dobrze wykonanego zadania, bo Gepard dobiegł do celu !
 
Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk, kpt. Tomasz Kwiatkowski

dodaj komentarz

komentarze


Świętuj z żołnierzami
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kierunek: misja
Więcej celowników z PCO dla wojska
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polskie porty bardziej otwarte
Ukraiński kurs na Zachód
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Strzelnice dla terytorialsów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Na misjach święta inne niż zwykle
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Bon turystyczny także w wojsku
F-16 kończą misję w Estonii
Sprawdzony sojusznik
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojsko przeciw wirusowi
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Super Warrior w GROM-ie
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dla odważnych i walecznych
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Online z mistrzami sportu
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Amerykanie znów w Drawsku
Biblią w bolszewików
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Trwała odporność terytorialsów
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Szarża „Hallerczyka”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO